Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mandarina, eu le am pe toate 3 - pompita - pe care o folosesc daca e ceva minor, batista bebelusului de tras cu gura pe care o folosesc daca nu e rau-rau, si batista bebelusului cu aspirator pe care am folosit-o acum cand  era rau cu nasucul, se ineca cu mucozitati. Tot acum i-am pus si colargol. 

In rest ser fiziologic - asa cum zice Ooka, pus mult - 1/2 de fiola intr-o nara, sau raspusin - pe care l-am folosit tot acum (conform indicatiilor medicului ORL)

 

Dar eu la batista bebelusului - ambele variante - am nevoie de inca o persoana sa o tina pe Lizzy. Sotului, culmea, i se pare ca se chinuie mai mult copilul cu batista bebelusului cu tras cu gura.

 

Da, e greu, si mie mi s-a rupt sufletul cand a trebuit sa ii ia sange lui Lizzy, dar stiu ca totusi nu doare asa de tare. Din pacate nu putem pune copilul sub glob de sticla si sa il ferim de toate, si nici nu cred ca ar fi bine pentru ei, ca in lumea reala o sa traiasca, nu tot timpul dupa fusta mamei. Bine, asta e valabil la copii mai mari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii pun cam jumatatw de fiola. Mai mult daca nu ies.

 

Mandarina, mai renuntasem la o patte de suplimente pt lactatie, adica o pastila in loc de doua si mai putin ceai, fara sa reduc cant de lichid. Am reinceput sa beau ceai de azi si sa-mi mai cumpar pastile. Dar sunt si un pic agitata zilele astea si posibil asta sa fie cauza, dar nu reusesc sa ma calmez :(

 

Si eu stiu ca daca se ridica singura e pregatita, dar mi se pare inca mica :)) Nu ca n-as astepta cu nerabdare sa stea in fundulet. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandarina, pentru mucozitati abundente, lipicioase si clare sau alburii, ne-a dat Kalium bichromicum ch 200 3 granule la 4 ore, dar am vorbit cu doctorita nu am gasit eu remediul.

Ser trebuie mult pentru ca si spala nasul/gatul de eventuale rautati, cred ca e mai usor cu spray, fiolele de plastic cam zgarie.

Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista ser cu apa de mare, fas-fas-uri spray si de copii si de adulti, de toate felurile cum zice si Ooka

 

Mandarina, multumesc, cu tratamentul pare ok in continuare, dar e de durata - 6-8 luni de dat  in continuu, si dupa intervenit cu laser pentru a indeparta eventualele vinisoare care mai raman

 

Vedeti - cum a zis si Ooka, eu stiu ca tratamentul homeopat e individual nu merge luat de la unul la altul. Poate la astea de nas o fi altfel

 

Voi ati scos bebeii pe ploaia asta afara? Eu nu reusesc sa prind o perioada fara ploaie cand am timp, si parca nu imi vine sa plec asa cu ea pe ploaie. Si asa umblu destul pe ploaie cu cei mari. Vedeti, ploua si cu cuvantul ploaie. Ploaie ploaie ploaie... L-am adus pe Mihnea, stau 15 minute si plec inapoi dupa Manu. Si la  3:30 iar plec cu ei :D Ploaie, ploaie, ploaie

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am iesit sambata pe ploaie sa conduc pe cineva la aeroport. de fapt, vineri seara m am intors in Bucuresti pe ploaie. si ce ploua. al meu junior a dormit si nu prea. nu a racit, din fericire. fornaie doar la serul fiziologic. dar de duminica nu am mai iesit deloc cu el. sunt si sg acasa, sotul vine la 6 seara, cand sa mai ies? si m-am mutat si la etajul 5, pfff, e greu cu carutul. tot am zis ca mi cumpar un sistem, dar nu stiu care e cel mai bun pentru mine si pentru junior

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...