Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Poohy, protecții sub 200 lei am mai văzut la Casa Zamfirei. Ca a mea, dar un pic mai scumpă, apare in stoc pe bebealintat.ro - nu scrie insa daca e si gluga inclusă in preț.

 

Mima, super daca a revenit laptele, sa nu îți mai dea emoții de acum încolo!

 

Matei doarme intr-un sac de dormit subțire cumpărat prin primăvara de la Lidl. Câteodată ii mai pun si o păturica pe deasupra. Noi ținem centrala pe 24 grade.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi tinem termostatul pe 22,5 grade. Ziua se incalzeste si pe la 24-25 grade ca avem geamuri pe sud si bate soarele toata ziua (cand e soare). Doarme sub o patura langa mine in pat. Ieri a facut 5 luni [pk] 7800kg 66cm lm. A luat mai putin de la 3 la 4 luni si de la 4 la 5 luni. Cate 400-500 grame pe luna. Dar tinand cont ca s-a nascut mare eu zic ca e bine,e in grafic. As vrea sa ii pun cercei saptamana aceasta daca tot nu am facut inca vaccinul. Stie cineva cat timp trebuie sa treaca apoi pana la vaccin? Trebuie sa incep si documentarea pentru diversificare. Sa caut notitele de la cea mare. Vom incepe pe la 6 luni zic eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziua tin 23 grade in casa. Mai ridic si la 23.5. Noaptea la fel. Din cate am vazut se simte ok noaptea la 23 grade. La baie fac 24.

 

Ganganie, mie mi-e frig daca fac 21-22 grade in casa :). Cu cel mare lasam noaptea 22-22.5 ; el doarme dezvelit, dar acum am crescut cu un grad sa ii fie si celei mici ok. Stiu ca se recomanda si mai putine grade, dar suntem diferiti, fiecare cum suporta.

Stiu o mamica ce tot incerca sa tina copilul la temp scazute , o imbraca subtire afara ca s-o caleasca si tot timpul era racita fetita. Si nici acum cand e mai maricica nu pot spune ca e mai rezistenta decat fii-miu, pe care l-am tinut cum o tin acum pe asta mica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru cele 5 luni Oana! La multi ani! He, eu vreau instructiuni de la pediatru pentru diversificare ca nu mai stiu nimic si nu mai am nicio notita :D Dar eu mai am o luna, 2 saptamani si 3 zile :) Numar zilele ca abia astept sa manance si altceva in afara de lapte :D Daca imi ia Lizzy 400-500g luna asta (de la 4 la 5) ma declar super multumita. De la 3 la 4 a luat 650

 

Multumesc Mandarina, probabil ca iau si eu :)

 

Eu in casa am 21-22 de grade si noaptea o invelesc cu o plapumioara ca ii place sa se culcuseasca la caldura cat doarme. Am renuntat la sac, am zis ca nu mai dau banii si pe el, pentru ca nu isi mai trage paturicile peste cap. O imbrac intr-o salopeta pijama si pe dedesupt un maieu

 

Mima, gand la gand, la asta ma gandeam si eu. Hai ca pana la 7 luni sper sa aiba o masa completa de fructe sau legume. Mult a fost, putin a mai ramas. La mine e si sperietoarea ca nu e voie musai lapte praf, desi inclin sa cred ca nu e chiar asa, nu vreau sa aflu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi tinem termostatul pe 22,5 grade. Ziua se incalzeste si pe la 24-25 grade ca avem geamuri pe sud si bate soarele toata ziua (cand e soare). Doarme sub o patura langa mine in pat. Ieri a facut 5 luni [pk] 7800kg 66cm lm. A luat mai putin de la 3 la 4 luni si de la 4 la 5 luni. Cate 400-500 grame pe luna. Dar tinand cont ca s-a nascut mare eu zic ca e bine,e in grafic. As vrea sa ii pun cercei saptamana aceasta daca tot nu am facut inca vaccinul. Stie cineva cat timp trebuie sa treaca apoi pana la vaccin? Trebuie sa incep si documentarea pentru diversificare. Sa caut notitele de la cea mare. Vom incepe pe la 6 luni zic eu.

si noi avem fereastra spre sud si pana la ora 2 3 e soarele in casa. 

 

felicitari pt bebe grasun si la multe lunite :)

 

Adina, fiecare face cum considera ca e mai bine pentru bebele sau :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mima, depinde de copil. pana acum nu mi-a fornait deloc, nu a avut secretii, nu a racit. am fost in Neamt o luna jumate unde temperaturile sunt mai mici. copilul era bine si pana in 20 de grade in casa. dar fiecare cum suporta. niciun copil nu e la fel. noaptea se fac si 24 25 de grade in casa. ziua e bine la 21 22 de grade :) daca mie mi-e bine si lui ii e bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Oani, pentru domnisoara ta! Si eu as fi fericita daca ar lua juniorul 4-500 g luna asta. Dupa vaccin nu l-am mai cantarit, mananca atat de prost incat nu vreau sa ma stresez suplimentar cu greutatea [:)].

Si eu astept diversificarea cu interes. Poate am noroc si ii plac mai mult solidele [:)]. ​

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...