Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara mămici. Noi am fost răciți.... Si eu si bebe.. A luat viroză de la mine si ne-am luptat cu mucii o săptămana. Cu chiu cu vai au trecut. Are o eczema (pete roșii) la gât in pliuri si nu stiu cu ce sa il mai dau. :(

 

Multa sanatate! Cicalfate Avene sau Bephanten Sensiderm, dar cel mai bine stie un dermatolog

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate Mandarina! Sa se rezolve problema. Ma bucur mult ca i-a trecut supararea lui Matei, ca tare va chinuiati. Asa sa ramana, sa devina chiar mancacios :)

 

Felicitari Vladut! Ai flacau mare deja Ganganie :)

 

Oana, unde faceti kineto? Vreau sa o duc si eu pe Lizzy pentru intretinere :)))) Ca trebuie sa il duc pe Mihnea musai. Eu ma gandeam sa chem acasa pe cineva ca de 3 ori pe saptamana cu Mihnea + activitatile nu mai am cum sa cuprind

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Poohy. de ce vrei sa mergi cu Lizzy la kineto? 

 

aseara am incercat un masaj pe Vladut. nu prea era incantat. are prea multe pliuri si parea deranjat. incercam miscari circulare si pe burtica si pe spate. la membre a fost cel mai greu, ca statea incordat. ii place insa masajul pe fundulet, smecherul.

 

pt eczeme sunt foarte bune baile in ceai de musetel sau in apa de tarate de grau (la 3 litri de apa 4 pumni de tarate de grau de la plafar, fierte intr un tifon 30 de minute). Sau emulsie din galbenus de ou intr o cana de apa calda, din care se fac tamponari pe zonele cu probleme. toate trei solutiile mi au fost recomandate de pediatru dupa ce am tinut regim alimentar, pt ca l alaptam pe cel mic si l-am spalat cu Lipikar syndet si il dadeam cu cicaplast. Acum nu mai tin deloc regim. mananc orice. chiar si fructe crude, fasole. nu am incercat varza :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor

 

Nici Vladimir nu se rostogoleste si face kineto de 2 sapt plus 2 sedinte la osteopat.

 

Oani si la tine urla bebe la kineto?

 

Mandarina, maseaza si mulge daca nu suge bebelus, pui cald, masezi, mulgi, intre varza sau argila, acoperite cu folie de platic sa mentina umezeala si caldura.

 

Poohy, sa-mi spui si mie daca gasesti ceva in zona:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi recomanda si mie cineva osteopatie pentru Mihnea. Ooka, tu ce protectie ziceai ca ti-ai luat? Ma tot uit si la cele de pe hiphop, si nu as vrea doar strict pentru ploaie, dar cele de iarna nu or fi prea groase pentru toamna/primavara? Pana ka urma cel al Mandarinei pare cel mai ok

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Ooka!

 

M-ati facut curioasa si pe mine cu kineto. O sa caut si eu ceva in zona. La ce vârsta se rostogolesc in general bebeii? Eu ma gândeam ca e ok deocamdată sa se întoarcă doar pe burtica. 

 

Poohy, eu am fost in magazinul hiphip pentru protecții bretele pentru Manduca. Am văzut si protectiile pentru iarna - aveau acolo doar variantele de 235 si 249 lei - nu mi s-au părut prea groase, doar cam scumpe :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intoarcerea de pe spate pe burta este cam pe la 4-5 luni. Maxim 6 luni la bebe mai intarziat.

Invers se face mai tarziu.

Eu fac kineto pentru ca are mana dreapta mai putin mobila ca stanga. Dar acolo am aflat ca pana sa stea in fund trebuie sa stea mult pe burtica, sa se sprijine bine cu mainile, sa faca intoarceri mai ales de pe spate pe burta si sa se joace cu piciorusele cand sta pe spate. Toate aceste lucruri fac sa se dezvolte corect muschii care apoi ii ajuta sa stea in fund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...