Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata! O saptamana usoara si frumoasa!

 

Referitor la dezvoltare, cel mare al meu nu a mers de-a busilea, deci nu-i obligatorie faza asta. A stat in fundulet, apoi incet-incet s-a ridicat in picioare, apoi mers. Si nu are nici o problema de dezvoltare zic eu :)

 

Asta mica s-a intors de vreo cqteva ori de pe spate pe burta, dar acum nu prea mai are chef. O mai pun eu ca sa-si intareasca muschii gatului. In rest, isi duce piciorusele la gura si face abdomene daca e pe plan inclinat ( in special la noi in brate) de ajunge in fund.

 

 

Ooka, cum e cu torticolisul? A mea sta cu capul aplecat intr-o parte, dar cred ca noi i-am creat asta pt ca o tot tinem pe umarul nostru stang si e obligata sa se uite preponderent doar intr-o parte. In rest, daca sta pe spate isi duce capul in ambele parti. Si am uitat sa intreb pediatra.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu duce capul si dr si stg, dar musculatura pe dreaptae rigida. Acum la noi e vorba si de faptul ca a stat foarte inghesuit in bazin, are si plagiocefalie si torticolis si capul numai forme de relief nu e neted ca becul. Deci sunt legate. Insa nu ii forma obicei de a seuita/ sta intr-o singura pozitie ca nu e bibe pentru dezvoltarea lor.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu duce capul si dr si stg, dar musculatura pe dreaptae rigida. Acum la noi e vorba si de faptul ca a stat foarte inghesuit in bazin, are si plagiocefalie si torticolis si capul numai forme de relief nu e neted ca becul. Deci sunt legate. Insa nu ii forma obicei de a seuita/ sta intr-o singura pozitie ca nu e bibe pentru dezvoltarea lor.

si eu l-am nascut pe Vladut cu musculatura gatului rigida pe partea dreapta din cauza pozitiei in uter, in bazin mai exact, pt ca a coborat foarte devreme (la 33 de saptamani). din cauza asta a avut mereu tendinta sa intoarca capul spre dreapta. neonatologul si pediatrul mi-au recomandat un masaj usor, dar niciunul kinetoterapie. din fericire, s-a reglat si intoarce capul si spre stanga foarte bine. nu are plagiocefalie iar capul e neted din fericire. duminica face 4 luni si ma bate lumea la cap sa l mai pun pe spate sa turteasca "bombeul". in zadar le explic, dar am si renuntat sa mai ascult.citesc ca pana la 1 an are timp sa si modeleze capul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...