Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

A mea doarme intre 4-6 ore primul somn de noapte. Apoi se trezeste la fiecare 2 h. Nu cred ca se mai deshidrateaza la varsta asta. E bun si somnul. Eu chiar am incercat de vreo doua ori sa-i dau sa suga in alea 4-6 ore si nu s-a trezit. Dar e bine ca am si eu timp sa dorm si sa mai produc ceva laptic.

 

Eu m-am ingrasat ca la carte in ambele sarcini 12-13 kg, dar dupa niciuna n-am dat jos kg acumulate. Am scazut cu greutatea copilului, a placentei si lichidului. Atat. Si apoi asa am ramas, nici kg in plus, nici in minus. Ma gandesc ca o fi si din cauza repaosului impus la pat. Adunat , am stat 9 luni in pat la ambele sarcini, doar dus la baie si controale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie pediatra mi-a zis sa nu o trezesc dar nici nu a mai luat in greutate prea mult in peruoada aceea. Asa ca mai bine ma trezesc ca acum. Eu nu am tinut niciodata dieta dar mananc echilibrat. De sport m-am apucat mai serios de vreo 2 sapt. Am ceva celulita pe picioare. Nici eu nu am luat mult. Am plecat dela 64 (la 176) si cand am nascut aveam 72. Ajunsesem la 62 in prima sapt dupa nastere dar am revenit la 64 si acolo stau de 4 luni. Eu fac sport acasa si bebelusa se uita la mine din bouncer. Are rabdare 30-40 min daca e mancata bine.

si eu la fel, doar ca mai scunda cu 2 cm :D 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh, eu si dupa 2 ore ma trezesc noaptea cu sanii angorjati. asta doar noaptea, ca ziua sunt moi. nu s o fi reglat lactatia? inca imi curg, mai mult din dreptul. nu stiu, bebe suge mereu cu pofta si tot nu i goleste. ziua ii dau din ambii sani la o masa,noaptea doar din unul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:))) Tocmai mi-a vorbit azi o prietena despre dieta Rina si am zis ca o incerc si eu, dar din ianuarie. Din ianuarie ma gandesc sa ma duc si la sala, am aflat ca e o sala buna langa mine.

Pana atunci nu am curaj. Din ianuarie daca la 7 luni si jumatate o sa aiba cel putin o masa de solide + 2 gustari... Nici nu mai tin minte daca la 7 luni si 1/2 au deja 3 mese de solide, cat de mici. Daca nu, de cand nu o sa mai depinda atat de mult de lapte

 

Eu nu spun cate kg am ca nu am cu ce sa ma laud :D Daca as da 8 as avea kg de inainte sa raman insarcinata cu Manu. Si tare se vad. Daca dau 10, as avea minimul meu. Sper sa dau macar 5-7kg. Si sa fac multa miscare pentru tonifiere/celulia si poate niste gimnastica pentru spate, ca m-am cocosat rau. Varsta... Nu imi aduceti aminte de ea :P

 

Nu se deshidrateaza nici la o luna daca dorm 5-6 ore. Nici in prima luna, ca atunci dormea si Lizzy asa, si imi spuneau sa o las, daca nu depaseste 6 ore. Apai acum la 4 si, aproape 5. Manu dormea 12 ore :D Si crestea ca Ileana Cosanzeana (dar pe lp)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Eu ieri am avut copilul cel mare acasă toată ziua, asa ca nu am avut timp de internet. Este mai solicitanta decât bebelușul :).

 

Pe la vreo 2 luni piticul meu dormea si 9 ore legat noaptea, fără sa mănânce, si nu a fost nicio problema. Acum se scoala la maxim 3 ore, dar ma bucur ca măcar noaptea mănâncă cum trebuie. De vreo 2-3 zile mănâncă bine si ziua, parca deja a facut falcute. Regurgiteaza insa mult - la începutul lui Noiembrie facem o ecografie abdominala pentru a vedea daca refluxul este motivul pentru care se tot îneacă si plânge cand mănâncă. După cat a regurgitat zilele astea, nu m-ar mira sa aibă reflux.

 

Eu nu ma plâng de kg - am luat 18 in sarcina si mai am cam 0,5. Mi-as dori sa mai slăbesc 2-3, sper sa nu-mi forțez norocul :). In prima sarcina am pus 13, la 4 luni eram la +2, iar la 6 la -1. Cred ca alăptatul a fost cheia succesului, altfel mănânc destul de mult si multe dulciuri. Un pic de sport fac si eu, tot cu piticul in bouncer spectator, in cazul in care nu vrea sa doarmă. Deși fac doar 15 minute pe zi, zic eu ca se văd rezultatele.

 

In cazul meu anii, muuulti de altfel, văd ca nu au afectat capacitatea organismului de a-și reveni. Apropo de ani, de curând am aflat ca vara-mea, cu 10 luni mai mare decât mine, o sa fie bunica - fata ei cea mica este însărcinată. Viitoarea mămica nu are inca 19 ani, dar tot nu pot sa nu ma gândesc cat de repede au trecut anii peste mine...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt mine varsta mea e fix o cifra si atat! Eu oricum ma simt mai tanara cu vreo 10... Si oricum nimeni nu imi da mai multi...chiar si azi la piata pietarii ma intrebau  `ce doriti domnisoara?!'.....d'apoi nu mai sunt domnisoara de vreo 20 de ani :)) De multe ori ma oftic ...vreau sa par si eu o doamna...dar nu prea imi iese! Eh...pana ia cel mare buletinul...am timp! :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...