Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi cădița e micuța, încape in cada. Si la Natalia am facut asa o vreme. Nici eu nu sunt asa îndemânatica sa ma descurc la chiuveta :).

 

Ganganie, si la noi puseul de 4 luni a fost cel mai greu - greva suptului, regresia somnului, nervi si plâns o grămada... Bine ca a trecut.

 

Cred ca la 6 luni începem diversificarea si noi. Mi-e si frica sa ma gândesc, pentru ca trebuie sa ne iasă destul de repede. Eu vreau sa ma întorc la munca la 10 luni, iar piticul meu nu accepta biberonul. Sper ca o sa mănânce destul de bine încât sa reziste fără lapte cca 7-8 ore cat o sa fiu eu plecată. Mai sunteți vreuna dintre voi in situația asta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zâna mea a făcut ieri vaccinul. Nu a făcut febra. Dar I s-a înroșit locul și e ca o galma. Abia am reușit sa o culc acum...a urlat vreo ora...nu stiu motivul. Azi noapte s'a trezit de 2 ori plangand. Nu știu dacă e de la vaccin...peste vreo 3 saptamani începem și noi diversificarea. Mă bucur pt ca încet încet scade producția de lapte...nici ea nu se omoară mâncând. La 5 luni și 1 saptamana are 7 kg. Nu ia bine în greutate dar e destul de grăsuța.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa stau tot asa, macar 18 luni sau chiar mai mult. nu ti va fi greu, Mandarina? cum faci? te mulgi si i dai laptele de san cu biberonul? dar poate il inveti sa bea din cana cu cioc sau cu paiul. nu stiu.

 

Ooka, ii dai sa miroasa pe la nas? :)) eu mai molfai in fata lui si se uita asa curios 

 

Simona, dar spuneai odata ca ai inceput sa i dai supica sau ma insel? eu i am facut joi vaccinul de 2 luni. nu a avut nicio reactie adversa. i-am pus comprese reci pe zona aia. dar suntem la puseul de 4 luni, papa mult, foiala, maraiala in somn. se trezeste uneori plangand, vrea titileala de alint, din astea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu știu cum o sa fac. Ideal ar fi sa meargă bine diversificarea si el sa aibă mesele de solide cat sunt eu plecată. Daca nu o sa fie asa, preferabil ar fi sa bea cu cana sau paiul, parca nu l-as învăța cu biberonul cand e măricel deja. Bine, rămâne de văzut si daca o sa mai am suficient eu lapte pana atunci.,,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi din puseu am dat in greva suptului. Suge bine doar noaptea. Ziua daca e semintuneric si liniste deplina sau cu zgomot de foehn. Dipa ce doua sapt a supt aproape din ora in ora de credeam ca nu mai am lapte acum ziua o fortez sa manance ca mi se intaresc sanii ca in prima luna. O distrage orice zgomot, se uita, rade, se cearta cu titi....mare distractie!

Nu m-am hotarat cand revin la job. Probabil pe la 11-12 luni. E destul de flexibil programul. Doar ca va fi obositor mai ales cu titileala de noapte, la care nu cred ca va renunta. Diversificarea si noi dupa sarbatori, probabil. 6 luni si vreo 2 sapt. Vrem sa plecam in concediu in afara tarii. Sper sa supravietuim:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am in plan diversificarea de la 6 luni. Asta daca ia bine in greutate in urmatoarele 3 sapt. Daca nu, o sa vorbesc cu pediatra ca poate incepem la 5 1/2 luni. Se uita cu mare interes la noi cand mancam si da din gurita, asa ca sper sa manance bine.

 

In noaptea asta s-a trezit din ora-n ora si suge ca in primele doua luni. E o idee buna sa fac ziua semi-intuneric; poate reusesc sa o pacalesc sa manance mai bine.

 

Eu nu am de gand sa ma intorc inainte de 18 luni. Planul e chiar dupa 2 ani. Vreau sa merg in concediu linistita, nu o sapt pe fuga asa cum patesc cand sunt la munca, sa fac niste cursuri, de care n-as avea timp altfel.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooka, of, înseamnă ca am confundat. Care era piața cu peste și carne pe care o recomandai? Din 16 cumpăr (legume și fructe)

 

Simona, multă sănătate! Ai încercat și comprese cu rivanol / felie de lămâie?

 

Nu aștept Gânganie pana după sărbători la 7 luni ca inebunesc, nu ca o păți ceva bebe

 

12 luni vreau sa stau și eu, sau m-am gândit ca poate e o idee sa stau și o parte/toată vacanta de vara. Mi s-a spus ca pot lucra și de acasă o perioada. O sa văd și ce zic cei de la serviciu și cât mă mai țin nervii

 

Greu puseul ăsta sau ce o fi. Oricum, a mea nici acum nu mănâncă liniștit (deși bine). Are mese în care ia 2 gurite, se mai întoarce, mai ia 2, iar se întoarce. Dar fără plânset. Și cel mai rau încă o chinuie scaunele noaptea, și câteodată mai si face. Și încă se chinuie când elimina vanturi. Eu nu pot sa mănânc încă fructe (în afară de banane) ca îi fac rău. Din legume nu am avut curaj sa mănânc decât ardei crud

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...