Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Oani, ai o scumpete dolofana tu acolo!

 

Mandarina, asta am luat: https://comenzi.bebetei.ro/mama_si_copilul/hranire_si_alaptare/dispozitiv_hranire/pulp_dispozitiv_de_hranire_din_silicon_b11177_boon-p10083946 . In ideea de a o invata sa manance si singura. Va spun daca e ok cand incepem. Pentru autodiversificare cu bucati in mana nu ma tin nervii :)))

Azi mergem la pediatru sa discut despre diversificare. La sf saptamanii face 5 luni si jumatate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Multumesc! Fetelor, ce pot folosi pentru o secretie galbuie a unui ochi? Nu mi-a mai curs niciodata nici mie nici nimanui din familie. Si imi curge ingrozitor de dimineata. Am Tobradex in casa. E ok?
Sa ti traiasca frumusetea...incearca picaturi nettacin,stiu ca tobradex ul e ptr exterior...eu ma dadeam pe pleoapa cu el Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tobradex e bun pt ochi. si eu foloseam picaturile :)

 

Azi Vladut al meu s-a rostogolit pe burta. si cat de mult ii placea. pt ca nu reusea  sa se intoarca pe spate la loc, il ajutam eu. si apoi hop pe burta din nou. e mai greu bagajul la el :)) insa a si comis-o. pt ca l mananca gingiile, si le-a calmat la san. m-a muscat de san. m-a strapuns o durere prin tot sanul :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Vladut!

 

Am revenit de la control. Lili, nu suntem departe de voi. 220 g in 3 sapt si jumatate. Ma asteptam sa fie putin pt ca cel putin sapt trecuta a mancat f.prost. Apogeul a fost duminica. A supt 5-10 min la 11, apoi n-a mai vrut pana pe la 5 seara. Noaptea incearca sa recupereze si mananca des. Si e vesela, activa.

 

O sa incep sa-i dau faina de orez in lapte, asa am discutat cu pediatra. Si vedem cum merge. Am citit si eu opiniile contra cerealelor la cutie, insa nu-i dau cu kg-le...adica o lingurita la un biberon de 120 ml zic eu ca e ok. Si dupa o sapt de la cereale, incep legumele. Pediatra de acum, ca si cea de la baiat, a zis ca pot sa-i fac din start supa cu morcov, patrunjel, pastarnac, dovlecel.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tobradex e bun pt ochi. si eu foloseam picaturile :) Azi Vladut al meu s-a rostogolit pe burta. si cat de mult ii placea. pt ca nu reusea sa se intoarca pe spate la loc, il ajutam eu. si apoi hop pe burta din nou. e mai greu bagajul la el :)) insa a si comis-o. pt ca l mananca gingiile, si le-a calmat la san. m-a muscat de san. m-a strapuns o durere prin tot sanul :(

Eu foloseam tobradex unguent,nu stiam ca sn si picaturi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Bravo, Vladut! Am revenit de la control. Lili, nu suntem departe de voi. 220 g in 3 sapt si jumatate. Ma asteptam sa fie putin pt ca cel putin sapt trecuta a mancat f.prost. Apogeul a fost duminica. A supt 5-10 min la 11, apoi n-a mai vrut pana pe la 5 seara. Noaptea incearca sa recupereze si mananca des. Si e vesela, activa. O sa incep sa-i dau faina de orez in lapte, asa am discutat cu pediatra. Si vedem cum merge. Am citit si eu opiniile contra cerealelor la cutie, insa nu-i dau cu kg-le...adica o lingurita la un biberon de 120 ml zic eu ca e ok. Si dupa o sapt de la cereale, incep legumele. Pediatra de acum, ca si cea de la baiat, a zis ca pot sa-i fac din start supa cu morcov, patrunjel, pastarnac, dovlecel.

 

Si eu ma gandeam la cereale de inceput cu orez insa al meu bebe e mai micut. Mai asteptam  putin. Cate luni are bebe?

Eu intre timp am mai mers si la o alta pediatra care nu a parut prea interesata de ce ii ziceam eu cu luatul in greutate...Daca bebe e vioi, nu e deshidratat, socializeaza, mananca linistit, doarme bine...de ce imi fac probleme?! Unii mai cresc si in salturi...Si oricum ne-am dublat la 4 luni greutatea de la nastere...

Asa ca am plecat exact asa cum am venit...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si eu ma gandeam la cereale de inceput cu orez insa al meu bebe e mai micut. Mai asteptam putin. Cate luni are bebe? Eu intre timp am mai mers si la o alta pediatra care nu a parut prea interesata de ce ii ziceam eu cu luatul in greutate...Daca bebe e vioi, nu e deshidratat, socializeaza, mananca linistit, doarme bine...de ce imi fac probleme?! Unii mai cresc si in salturi...Si oricum ne-am dublat la 4 luni greutatea de la nastere... Asa ca am plecat exact asa cum am venit...

 

Are aproape 5 luni si jumatate. Nici pediatra mea nu s-a alarmat ca nu a luat in greutate, problema e ca nu prea mananca cine stie ce in timpul zilei. E prea curioasa si zici ca e frati-sau care crede ca pierde timp pretios pt altele daca mananca. In fine, incercam o sapt cu cereale in laptic seara, vedem daca ii plac. Dar o sa mai astept un pic pentru ca de doua zile a inceput sa manance mai bine. poate o tine tot asa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...