Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

A mea nu sta singura in fundulet, doar sustinuta. Interes pentru mancare pare sa aiba, ca o tinem cu noi la masa de cate ori putem. Si am mai testat-o cu o bucatica de para pe care o lingea cu spor. Dar clar nu astept sa stea singura in fundulet.

 

In alta ordine de idei, de cat a facut asta mica 5 luni a inceput sa o bage fratele in seama. Ii canta, ii numara degetelele o verifica si ma invata cum sa o calmez daca plange. Iar aseara a zis ca e asa frumoasa incat vrea sa se casatoreasca cu ea cand o fi mare  :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe mn diversificarea ma sperie,nu stiu cand sa o incep,la varsta reala sau cea corectat,habar nu am,nici un pediatru nu ma baga in seama cand ii spun ca e prematur si e tratata exact ca un copil nascut la termen,Sara nu accepta nimic,nici apa,nici ceai,cred ca o sa fie un chin...si habar nu am cu ce sa incep,pe 24 face 6 luni,am zis sa incep diversificarea pe 10 decembrie....nu sta bn in fundulet,doar sustinuta....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe mn diversificarea ma sperie,nu stiu cand sa o incep,la varsta reala sau cea corectat,habar nu am,nici un pediatru nu ma baga in seama cand ii spun ca e prematur si e tratata exact ca un copil nascut la termen,Sara nu accepta nimic,nici apa,nici ceai,cred ca o sa fie un chin...si habar nu am cu ce sa incep,pe 24 face 6 luni,am zis sa incep diversificarea pe 10 decembrie....nu sta bn in fundulet,doar sustinuta....

 

Adina, eu la cel mare , nascut la 34 sapt, am inceput diversuficarea cumva la mijlocul varstei reale si corectate. Adica n'am asteptat pana la 7 luni si jumatate cat ar fi echivalat 6 luni corectate. Cred ca a fost pe undeva pe la 5 1/2 -6 reale, corectat ar fi fost 4 luni corectate.  si la 4 luni se spunea ca e cat de cat ok inveperea diversificarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu voi merge pe diversificare clasica. nu cred ca voi respecta intocmai lista aia. sa vad ce mi spune si pediatrul cand merg pe 23 despre diversificare. eu sunt contra cerealelor, ca tot ati vb despre ele. e si asa gras asta mic. cred ca voi incepe diversificarea dupa sarbatori. Nici eu nu astept sa stea singur in fundulet sau sa aiba vreo atractie pt mancare. deocamdata nu am cumparat toate cele necesare pentru diversificare. am doar bavetici si linguri din silicon

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu parca stiam ca mai putin. Vreo 30ml. Nu mai stiu....dar nu e grav daca nu va bea de la inceput. Asta in cazul in care e alaptat in continuare. Bea san pentru sete. Eu nu am inceput sa ii dau. Pentru ca momentan nici nu pot considera ca mananca :). Azi va fi a doua zi. Probabil peste vreo 2 saptamani am sa incep si cu apa, cate putin, cu lingurita sau cu cana cu cioc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici nu încerc sa o pun în fundulet dacă mi-au zis sa aștept pana la 6 luni. A încercat mama o data și stătea în poziția clasica câteva secunde, sprijinită pe mânuțe în fata.

 

Nici nu am încercat și pana aproape de 6 luni nu încerc sa îi dau sa linga ceva (ca mi-e frica), dar mâncarea din mana nu mi-o ia. Se uita foarte mirata la ce bag în gura :)))

 

Gânganie, o sa îi iau canuta cu cioc. De ce nu ti se pare ok? Din cate am vazut ar mai fi varianta paharului de tuica/shot. Astept 15 sa îi iau de toate cele. Ma tentează și o linguriță fără fund, am vazut-o la baby expo.

 

Mima, ai mei sunt topiți după asta mica de când s-a născut (când au chef). Daca sunt răciți și nu au voie prea mult la ea, Manu se supără rău, Mihnea începe sa suspine cu lacrimi de crocodil. Și chiar suferă, nici nu știu ce sa mai fac, ca nu îmi vine nici sa îi las sa îi dea toate cele, nici sa îi traumatizez. În alta ordine de idei eu de alaltăieri sunt racita cobza, mă dor gatul și urechile de nu mai pot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici nu încerc sa o pun în fundulet dacă mi-au zis sa aștept pana la 6 luni. A încercat mama o data și stătea în poziția clasica câteva secunde, sprijinită pe mânuțe în fata.

 

Nici nu am încercat și pana aproape de 6 luni nu încerc sa îi dau sa linga ceva (ca mi-e frica), dar mâncarea din mana nu mi-o ia. Se uita foarte mirata la ce bag în gura :)))

 

Gânganie, o sa îi iau canuta cu cioc. De ce nu ti se pare ok? Din cate am vazut ar mai fi varianta paharului de tuica/shot. Astept 15 sa îi iau de toate cele. Ma tentează și o linguriță fără fund, am vazut-o la baby expo.

 

Mima, ai mei sunt topiți după asta mica de când s-a născut (când au chef). Daca sunt răciți și nu au voie prea mult la ea, Manu se supără rău, Mihnea începe sa suspine cu lacrimi de crocodil. Și chiar suferă, nici nu știu ce sa mai fac, ca nu îmi vine nici sa îi las sa îi dea toate cele, nici sa îi traumatizez. În alta ordine de idei eu de alaltăieri sunt racita cobza, mă dor gatul și urechile de nu mai pot.

idem si aici. mi-e frica sa l pun in fundulet inainte de 6 luni, nici nu am incercat. l-am pus doar de vreo cateva ori sprijinit de perna dar se apleaca in fata si cade. nu am incercat nici ceai, nici apa, niciun aliment. pare interesat, zic eu, sau mai mult curios de mancare, cred, caci mananc uneori langa el ca altfel nu reusesc. voi incerca totusi cu un paharel de tuica sa i dau lichide, dar voi lua sa am in casa o cana cu cioc. vazusem pe nichiduta.ro un fel de cana care il ajuta pe cel micsa bea cica precum un adult, dar tuta de mine nu a salvat linkul. in aceeasi ordine de ide ca si tine si eu sunt racita. nu m-a ajutat nimic, trebuie sa las raceala sa si faca damblaua :)) sanatate multa, Poohy

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi ii ridicati de manute? pe a mea o distreaza foarte mult, imi intinde mainile sa o ridic. O tin 1-2 sec. Oare dauneaza cu ceva?

Poohy, Ganganie, insanatosire grabnica! Oani, succes in continuare cu papa!

Eu i-am dat la gurita cu marul pe care il mancam, sa vad cum reactioeaza. Il lingea ca pe inghetata. Comica rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...