Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am sa ii introduc cina cam la o saptamana -doua dupa ce introduc fructele. La cina tin minte ca ii dadeam fetei mai mari iaurt cu cereale, branzica, apoi ii faceam diferite budinci de legume cu smantana, cu branzica... am sa ma bazez acum pe grupul de pe FB pentru inspiratie :)

Oricum cred ca fiecare pediatru e cu schema lui de diversificare. Sunt multi care incep cu fructe si nu cred sa fie vreo problema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru tabele, o sa ma inspir si eu. Poohy, daca il ai si pe cel de la mămicile de martie, pune-l te rog si pe acela.

 

Si mie mi se pare mai ok sa încep cu prima masa de legume, apoi a doua fructe. Va spuneam ca sunt pățită cu refuzul legumelor la copilul cel mare. Poate asa am mai mult succes. 

 

In alta ordine de idei, lui Matei ii iese in sfârșit bine întoarcerea de pe burtica pe spate, pana acum se răsturna accidental. Mai avem pitici care ciupesc? Al meu ciupește si trage de par, mi-e si frica sa-l iau in brațe :). In plus tipa de il auzi din strada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru tabele, o sa ma inspir si eu. Poohy, daca il ai si pe cel de la mămicile de martie, pune-l te rog si pe acela.

 

Si mie mi se pare mai ok sa încep cu prima masa de legume, apoi a doua fructe. Va spuneam ca sunt pățită cu refuzul legumelor la copilul cel mare. Poate asa am mai mult succes. 

 

In alta ordine de idei, lui Matei ii iese in sfârșit bine întoarcerea de pe burtica pe spate, pana acum se răsturna accidental. Mai avem pitici care ciupesc? Al meu ciupește si trage de par, mi-e si frica sa-l iau in brațe :). In plus tipa de il auzi din strada.

vai, da. cand e la san ma zgarie pe san, pe mamelon, imi framant pielea de sub san. ii tai mereu unghiile, dar tot ramane un colt. tipa, face vocalize, seara, dim cu noaptea in cap. cand ma jos cu el ma trage de parul de la perciuni, ma prinde de urechi si trage, ma trage de nas :)))

 

si bravo pentru super Matei  :D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La fel....cand suge se plimba cu manutele pe mine, ma mangaie, ma ciupeste, ma trage de bratara, lant, cercei, par. Nu mai sta deloc linistita cand suge. Mai nou ma trage de mamelon cu gurita. Vrea sa-l lungeasca. Si intr-adevar țipă! Abia asept sa vobeasca! Hihi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandarina, acestea sunt cele de la mamici de martie. Ca aveau doua pagini, la Oani am verificat la Ganganie am bifat din amintiri:).

Da, torticolis si plagio cefalie, insa eu cred ca al tau a avut ori o forma usoara foarte oti e altceva, pentru ca nu trece cu timpul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandarina, acestea sunt cele de la mamici de martie. Ca aveau doua pagini, la Oani am verificat la Ganganie am bifat din amintiri:).

Da, torticolis si plagio cefalie, insa eu cred ca al tau a avut ori o forma usoara foarte oti e altceva, pentru ca nu trece cu timpul.

al meu, din cauza travaliului, scurt, dar dureros, s-a ales cu torticolis. din cauza asta ducea capul numai spre dreapta. neonatologul mi-a spus ca merg pe kinetoterapie, dar pediatru mi-a spus ca nu e nevoie si sa l stimulez sa intoarca capul singurel spre stanga. in prima luna il scapasem putin si era turtit pe dreapta si bombat pe stanga. acum e uniform, ca sta singur si pe spate. eu il puneam la somn prima oara pe stanga si apoi il tot intorceam, ba pe dreapta, ba pe stanga, sa nu amorteasca. mi-e asa de mile de astia mici uneori ca stau neputinciosi pe pat, in patut si nu se pot misca :(

 

 

Ai vostri bebei dorm pe burtica? Mai nou asa o gasesc dimineata. Ma gandesc ca la varsta asta nu mai e niciun risc. Inca nu se intoarce de pe burta pe spate.

nu, deloc. nu ii place pe burta. urla. trebuie sa fie f adormit si sa l pun eu pe burta

 

 

La fel....cand suge se plimba cu manutele pe mine, ma mangaie, ma ciupeste, ma trage de bratara, lant, cercei, par. Nu mai sta deloc linistita cand suge. Mai nou ma trage de mamelon cu gurita. Vrea sa-l lungeasca. Si intr-adevar țipă! Abia asept sa vobeasca! Hihi!

al meu imi roade mamelonul. brrr. ma trec toate durerile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...