Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Am atasat noul tabel ca s-a modificat (ei zic ca urmeaza recomandarile NHS, acuma cate organizatii de sanatate atatea recomandari). Toate tipurile de carne recomandate de la inceput. Interesanta mi s-a parut regula - pe saptamana - 2 zile branzica, 3-4 zile carne (variata), 1 zi fara branza/carne - asta la pranz.

 

Ce mi-a zis mie pediatrul - ca am aratat si eu tabelul - sa mai aman cu fasolea verde, mai bine sa incep cu radacinoasele si abia mai incolo dovlecel, nu are neaparata nevoie de kiwi etc si alte chestii de genul, la fel cu condimentele, usturoi etc pot sa le las pe mai incolo.

 

Cei de pe grup ziceau ca stomacelul bebeilor are ~200g, si ii dai cat vrea, maxim 200. Am vazut si comentarii cu azi 2 lingurite, maine 4 etc. O sa mai intreb.

 

Foarte interesante si partea cu cerealele acolo pe grup - cum se prepara, etc.

 

Mandarina, eu nu i-am pus la televizor pe ai mei, dar recunosc ca am stat cu lingurita sa ii fac avioane sa deschida gurita. Acum nu stiu, voi o sa ii prezentati lingurita si daca nu deschide gura din prima gata se termina masa? Fara "deschide gurita" "mmm ce bun e?" sau "ia tu" etc? La mine ce legume au refuzat atunci refuza si acum. Ce vreau sa fac total diferit este sa nu imi fie frica sa introduc alimente, sa ii dau mai variat si sa ii dau (dupa 8 luni presupun) si bucatele etc.

 

Ce am inteles - intre 6 si 7 luni doar la pranz legume, intre 7 si 8 fructe (ei zic crude, date prin razatoarea de sticla) - dimineata (dar eu cred ca merg si aburite), si dupa 8 luni cina. Foarte interesante si modurile de combinare a alimentelor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu recunosc ca nu stiam cum se procedeaza cu diferite tipuri de cereale (boabe, fulgi) - adica timpi de germinare, cat trebuie sa stea in apa etc. Au documente care descriu si asta. Interesant pentru cand o sa ii introduc cereale, deocamdata nu vreau nici eu.

 

A mea urla ca vrea in brate, ca vrea sa faca un scaun, ca ii e foame, ca e plictisita, ca o doare ceva :))) E foarte vocala. Si e fascinata de snurulete, parca e o pisicuta, le gaseste peste tot, si trage si se joaca cu ele (si cand suge). Ma trage rau de par - dar nu cand suge, macar atat. Si ea trage - trage - trage de san, cred sa se joace.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu momentan i le-am dat fierte in putina apa si pasate cu apa care a mai ramas de la fiert. Am dat morcov 2 zile si azi morcov+patrunjel. In prima zi mai mult s-a jucat cu mancarea, nu stia ce sa faca cu ea, nu stiu daca a papat efectiv 2 lingurite. Ieri si azi mai ales a papat mai mult, nu am numarat lingutitele pentru ca din ce ii dau putin inghite, restul ajunge pe maini,fata,bavetica...o las sa se joace si ea singurica cu lingurita si isi si baga mainile in castronel:) E tare dulce. Pare sa ii placa papa pana acum :) Eu fructele am sa i le prepar la inceput,fie la abur fie un cuptor. Mi se pare mai safe mancarea gatita pentru bebe si nu cruda. Mai ales cu tot scandalul cu Ecoli m-am cam speriat. Cred ca trebuie sa imi iau un cantar de bucatarie sa ii cantaresc portiile de acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multimim Poohy. si eu vreau sa i dau fructele tratate termic, tot din cauza bacteriilor. dar daca facem legumele la abur, cum iese piure? mai adaugam apa sau lapte sau cum? le dam ca atare pasate?

 

Oani, cred ca esti prima care a inceput diversificarea :) bravo, sa dea Domnul sa fie pofticioasa si mancacioasa :D

 

am descarcat PDF ul si mi-am dat seama ca il am si eu :)) da, e foarte bun si f utile informatiile

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...