Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

mamici, citind din nou doc cu diversificarea am gasit asta\

 

APA LA BEBELUSI Necesarul de lichide se calculeaza in functie de greutatea bebelusului (aici intra toate lichidele...). Astfel: • 0-6luni: 125-150ml/kgcorp/24ore; • 6-9luni: 100-125ml/kgcorp/24ore; • 9-12luni:100-110ml/kgcorp/24ore; • 12-36luni:100ml/kgcorp/24ore

 

 

la un moment dat v-am intrebat cata apa si/sau ceai le dam. deci lichide, fara laptic, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ganganie,lichidele de aici includ lm/lp. A mea bea lm si de sete cateodata intre mese. Eu voi incepe sa ii dau apa peste vreo saptamana, cate 20-30 ml pe zi. Presupun ca am sa cresc cantitatea in timp. Dar cat timp voi mai alapta nu ma stresez cu chestia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ganganie, ai putea sa te mulgi si ti-ai da seama cat de cat. Apoi vezi cat la un let down si momentul zilei. La mine, bebelus nu mananca biberon mai mult de 150ml la 7500g si 5 luni si cam la 3 ore. Dar de multe ori e fericit pentru o masa cu 125ml, la o gustarica merg si 60 ml :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pfff, greu de spus. lapte am, inca imi curg sanii si se angorjeaza. cel mic suge si la o ora ziua, noaptea la 2 3 ore. are aproape 10 kg la nici 5 luni. cand m-am mult ultima oara avea 2 luni siceva. am scos la un sg san 150 ml. deci sa zic pas la apita in prima luna :( nici nu stiu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe 12 mai. Maine face 6 luni si am inceput diversificarea miercuri.

 

După tine suntem noi la rand :) facem 6 luni pe 18! Și a mea mai linge o bucata de para/măr :)) nu mă stresez cu diversificarea...când, cum și ce va manca depinde de ea...pana la 1 an tot laptele e de baza dacă nu decide ea altceva! O sa îi ofer mereu mai multe alternative de mâncare. ..ce-i place, aia mănâncă. ..așa aflu și eu preferințele ei. Sper sa fie ca mine...sa mănânce de toate! Eu sper sa merg pe diversificarea mixta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...