Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Ne-am întors si noi de la plimbare si am găsit o grămada de informații utile pentru diversificare. Multumesc mămici, ma apuc de studiu.

 

Poohy, nu știu ce o sa fac daca Matei nu o sa vrea sa mănânce, sper sa am noroc si sa nu fie nevoie de tot felul de stratageme. Nici Natalia nu a stat la tv, ea a fost mai atipica, nu a fost deloc interesată de tv pana pe la vreo 2,5 ani. Si noi am practicat avionul, plus jucării, plus câte o lingurița pentru toată familia, plus, plus...

 

Oani, e tare drăgălașa mancacioasa ta! Sper sa auzim povesti de succes si de la ceilalți pitici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu cred ca și acum o sa îi mai fac chestii d'astea, la nivel mai redus, ca la urma urmei, când nu mai vrea poți sa stai și în cap și nimic. Și vreau sa fac ca Oani, sa o las și pe ea cu mâinile peste tot. Ai mari au fost atipici, nu au avut ei tendințe sa bage mana, dar nici nu i-am invitat. Ce face Oani e clasica, de ce zici mixt? Blw e cu totul altceva, alta filozofie.

 

Nici Manu nu a fost interesata de tv pana la 3 ani. În schimb Mihnea a început odată cu ea. Copii și copii.

 

Mie nu stiu de ce asta cu laptele e baza pana la 1 an nu contează ca nu mănâncă altceva, e doar (strict) de joaca îmi da cu virgula. Așa o fi, nu zic nu, ca doar nu am studii de specialitate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Info utile despre legume si introducerea lor: http://clubulbebelusilor.ro/articol/54/pastarnac.html

 

Eu citisem ca morcovul fiert isi potenteaza beneficiile sau ceva de genul. O sa il fierb pt inceput. Apoi o sa jonglez cu rad. patrunjel, pastarnac, dovlecel vreo doua sapt. In prima zi o sa-i dau o lingurita-doua, apoi daca vrea ii dau mai mult.

 

Si eu intentionez s-o las cu manutzele in mancare. Nu mai tin minte cum am procedat la cel mare.

 

Ganganie, daca le faci la abur, adaugi niste apa pt bebei calduta ca sa fie mai lichid. Referitor la lichide zilnice, tu n-ai de ce sa-ti faci probleme cu Vladut. Sigur bea suficient daca a luat asa bine in greutate.

 

Oani, o scumpete fetita ta. Abia astept s-o vad si pe a mea in ipostaza asta. Azi vroia sa-mi ia sandvisul, sper sa faca la fel cu morcovul :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mima, multumesc! Avem voie sa incalzim apa plata? Sau te referi la apa de gatit pentru bebelusi, gen Humana etc? Si eu o sa aburesc.

 

Stiti ce nu mi-e mie clar? Poate puteti sa ma lamuriti. Doctorul am uitat sa il intreb. De ce se recomanda ca masa de solide (care o fi) sa nu se dea cand e copilul flamand (adica atunci cand ar urma o masa de lapte), ci cand e satul, la 30-40 de minute dupa masa de lapte? Nu inteleg, de ce, si nici cum o sa manance ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

multumesc, Mima. deci apa plata incalzita?

 

Apa recomandata pt consumul de catre bebelusi. Incalzita putin, ca sa nu-i dam mancarea rece . Cel putin asa am facut eu si o sa fac si acum.

 

Eu acum folosesc apa Hipp. Mai e Humana pt bebei. Si cand mai creste o sa trec pe de-ale noastre , avizate pt bebelusi. Si daca fierb legumele, apa pt bebelusi o sa folosesc. Eu stau si la curte si am put, nu apa curenta. Dar chiar si cat am stat la bloc, tot cu apa pt bebei i-am gatit celui mare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu am mai spus, pentru noi asta cu laptele de baza pana la 1 an e dificil de aplicat. Tinand cont ca eu ma întorc la munca la 10 luni iar el a văzut biberonul doar in prima luna, mi-as dori sa accepte sa mănânce mâncare in absenta mea.

 

Eu nu stiu cat ma mai tine alaptatul (sunt multumita ca am reusit pana acum in proportie mare si poate mai rezist cateva luni), insa a mea accepta seara un biberon si, de foame, accepta si in timpul zilei. Ieri dimineata am plecat vreo doua ore si a baut pana la urma din biberon. Lapticul o fi baza pt bebei care refuza mancarica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oani, ai o dulceata de fetita! Mult succes cu mancarea!

Legat de apa, tot circula pe net un articol cu un test legat de cocentratia de microorganisme a apei plate din comert si cica apa carpatica, de ex, recomandata pt bebelusi, e printre cele mai "impure". Cica cea mai ok ar fi Bucovina. Acum nu stiu ce sa zic, nu am cunostinte de specialitate si nu stiu cine a platit studiul, dar dupa scandalul cu e-coli parca mi-e teama de orice. Plus ca si eu am avut e-coli in sarcina. Noi ne-am gandit sa punem la robinet un filtru cu osmoza. Cica purifica apa. Dar trebuie sa ne mai interesam. Noi deja bem de la robinet, ne-am montat dedurizator si filtru la intrarea in casa. La Bv nu e clorinata apa, deci nu are niciun gust. A, si legat de cata apa bea bebe, citisem niste articole cum ca intoxicatia cu apa ar fi tare periculoasa. In sensul ca nu tb fortati. Cum zicea Oani, voi urmari si eu semnele de deshidratare si nr de scutece ude. Alaptand, chian nu pot sti cat suge. Plus ca uneori mananca mai mult, alteori mai putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...