Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar voi suportați gustul Bucovina? Noi folosim Dorna, Borsec și Aqua Carpatica. Nu am văzut articolul despre Aqua Carpatica, am văzut cu alte marci... Aveți un link? Am încercat sa beau Bucovina dar are așa un gust naspa. Și copiii au refuzat sa bea. Nu mi s-a mai întâmplat la nicio apa așa.

 

Legat de lapte înainte de masa - sa bea puțin ca sa nu fie foarte flamand înțeleg, dar pe grupuri informația asta este - la 30-40 de minute după o masa întreaga. Însă nu înțeleg de ce.

 

Mandarina ,  nu cred ca merge gătit cu apa minerala, sau eu așa știam.  Acum nici nu cred ca merge folosit cantități industriale de apa Hipp/Humana pentru gătit (fiert etc). Dacă e doar de pus putina apa și de baut ar fi ok cred. Eu așa mă gândesc sa folosesc , și sa nu fierb, sa aburesc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, uite aici:

 

http://www.efemeride.ro/otrava-pe-bani-68-din-apa-plata-vanduta-colcaie-de-bacterii

 

Pe mine nu ma deranjeaza gustul niciunei ape :). Eu ma gândeam sa fac legumele la abur si sa folosesc un pic de Bucovina la final ca sa mai subțiez puțin compoziția după ce mărunțesc legumele. Si eu știu ca nu e ok sa gătești cu apa minerală.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bine de gatit cu apa minerala pt ca astfel creste concentratia de minerale. Dar sunt si legume care trebuie fierte, nu toate se pot gati la abur. Cu acelea cum procedati? Noi am gatit cu apa plata.

 

Aici zice ca nu e daunator sa fierbi apa plata (in comentarii): http://blog.aquacarpatica.com/mamicile-intreaba-apa-plata-se-fierbe/aqua-carpatica

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci de gatit veti gati cu apa de la robinet, sa inteleg? Apa plata doar de baut si pt subtierea manarii? Am mai gasit un articol care vorbeste despre continutul de sodiu si nitrati. La capitolul acesta, Bucovina nu exceleaza. Of. http://www.apc-romania.ro/ro/i-studiu-privind-calitatea-apei-pentru-bebelusi/MjkyLTE.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca fetei mele îi iese un dințișor! Se vede la lumina soarelui dințișorul în gingia de jos. Nu mai zic ca roade orice! Uneori cu mare înverșunare...se enervează și arunca cu ele dacă nu reușește sa le bage în gura. I-am dat o felie de portocala și suge la ea...pana o storceste în mânuță. O supraveghez atent când îi dau ceva în mana sa molfaie. A mea mimoza bea apa din biberon...Avem și o canuta de la tommy tippee 4+ cu o gaurica și mai bea și de acolo...încă nu știe sa tragă calumea dar reușește câteva gurite. Am mutat și mânerele de la canuta la biberon și își tine singura biberonul un timp...pt ca obosește. E tare haioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooo,bravo pentru dintisor, prima dintoasa de aici :)

Eu gatesc cu apa de la robinet. Apa la sticla va fi doar pentru baut apoi si pentru lp.

Poohy eu nu ii dau san inainte de masa. Asa mi-a spus pediatra si in acest aspect am ascultat-o. A zis ca asa isi va inlocui mai usor o masa de lm cu solide,in timp. Momentan nu refuza sa pape,nici solide nici lm dupa. Eu o iau de la masa de solide si o pun la san.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...