Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Noi suntem programați pe 6 la vaccinul de 4 luni. O sa facem tot infanrix ipv + engerix. La 2 luni nu a avut efecte adverse, sper sa fie ok si acum.

 

Si al meu e non-stop cu mâna in gura. Cred ca il si dor gingiile câteodată, plânge neconsolat cu mânuțele in gura :(. Si noi continuam sa avem probleme cu mâncarea, sunt curioasa cat a luat luna asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Și eu am impresia ca fata mea mănâncă puțin...pana acun a luat bine în greutate dar nu îmi explic lipsa de apetit. Mare chinuiala sa o fac sa mănânce. ..Am făcut pauze și de câte 4 ore intre mese (am zis sa I se facă foame) dar tot nu se omoară mâncând. .. Am impresia ca o deranjează ceva..toată noaptea s-a zvarcolit în pat și când o puneam în patutul ei începea sa plângă. Așa ca am luat-o cu mine în pat...salivează mult și ronțăie tot ce prinde în mana...probabil ca ies dinții. ..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are medicul de familie vaccinul pentru rapelul de 4 luni. O sa îl caut când îi trece nasul ca îi curge în continuu.

 

Cu greutatea sunt și eu super stresata, săptămâna trecută a crescut și ea doar cu 40g, săptămâna asta pare 120. La mine e și lipsa de lapte, copilul are perioade când ar manca mai mult dar dacă nu e, nu e

 

De deranjat și pe ea o deranjează sau e mai irascibila ca a început sâmbătă tratamentul cu propranorol, nu stiu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu are medicul de familie vaccinul pentru rapelul de 4 luni. O sa îl caut când îi trece nasul ca îi curge în continuu.Cu greutatea sunt și eu super stresata, săptămâna trecută a crescut și ea doar cu 40g, săptămâna asta pare 120. La mine e și lipsa de lapte, copilul are perioade când ar manca mai mult dar dacă nu e, nu eDe deranjat și pe ea o deranjează sau e mai irascibila ca a început sâmbătă tratamentul cu propranorol, nu stiu

Anca,de ce nu i dai si completare se sature?cred că e mai aiurea să lași copilul nemâncat decât să i dai lapte praf.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Refuza biberonul oricât încerc, și cu laptele meu . Nu ramane nemancata, nu plange de foame, dar ma gandesc ca ar manca mai mult. Adică se satură și ia constant în gretate,  dar tot mă gândesc ca ar lua mai mult dacă ar avea lapte la discretie în biberon.

 

În plus medicul insista ca dacă îi dau lapte praf îi fac rău, o dau peste cap și ca a crescut foarte bine. Unul dintre medici. Celălalt zice ca pot sa mai încerc și vedem dacă reacționează bine sau rău. Dar și ea zice ca e foarte bine și cu kg și cu dezvoltarea. Laptele praf e acum problematic la ea din cauza problemelor cu burtica și a scaunelor cu sange. Dacă medicii îmi spun ca ea e bine, copilul e vesel cand nu o deranjează ceva, nu insist cu alte metode.

 

120g pe săptămână nu e rău acum de la 4 la 5 luni, si stiu ca sunt destui copii asa, dar eu m-am obișnuit cu Manu și Mihnea care și la vârsta asta luau peste kgm

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, sănătate lui Lizzy si rezultate rapide la tratamentul cu propranorol! Se pare ca problema asta cu nemancatul e des întâlnita la vârsta asta. Uite câte ne plângem de copii mofturoși. Cat a luat Lizzy in luna a 4a? Matei pare a fi undeva pe la 5-600g, vedem poimâine la control. Noi o sa facem vaccinul, ca il avem cumpărat. Abia aștept sa treaca, cred ca dezvolt o fobie doar la cuvântul vaccin :).

 

Si Matei refuza biberonul. Am încercat sa-i dau in ziua botezului laptele meu cu biberonul, dar a fost imposibil sa-l fac sa mănânce măcar o înghițitura. Sper sa ma descurc cu alăptatul in continuare, altfel o sa fie tare complicat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc!  650g a luat, credeam ca ajunge la 750 dar a rămas cu 40g ultima săptămână.

 

Mandarina, de la 6-8 luni cred ca merge și cu cana. Așa îmi zicea mama.

 

Multă sănătate! O sa treaca cu bine vaccinul, mai ales ca a fost super ok și prima doza ;)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Sa scăpam si de vaccinul asta, ca apoi ne relaxam puțin pana la 11 luni.

 

Natalia a refuzat biberonul începând cu 1 an, deși pana atunci fusese hrănită doar asa. Pana aproape de 3 ani a acceptat laptele doar cu lingurița, apa o bea cu cana, dar laptele nu. Ne adaptam daca o fi nevoie si acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...