Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Pentru bebe am facut analize ca sa vedem daca trebuie sa suplimentam cu fier sau calciu, si daca tot a intepat-o i-am facut si unele in plus, iar celei mari i-am facut pentru ca are dureri de burta de vreo 5 -6 luni si nu am depistat inca de la ce.

Nu dau fier, analizele au iesit foarte bune la bebe, nu are nevoie de supliment.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu o sa țin regula de 3 zile intre introducerea unor noi alimente (legume/fructe etc)

 

Ige total e un indicator (din ce mi s-a spus) dacă e cazul sa se facă analize la ceva specific (alimentar/respirator). Dacă iese mic (cum i-a ieșit Elisei) - nu prea are rost sa faci pe elemente (deși înțelegerea mea e ca poate fi totuși mărit Ige la un alergen dar suma împreună cu ceilalți alergeni sa fie mica). Adina, sa faci la toate alimentele e imposibil (sau extrem de costisitor). Știu ca la copii se fac panel-urile - respirator/alimentar. Lui Mihnea i-am făcut la 4 ani teste pe piele, cam 20 de alergeni alimentari , 20 respiratori. Însă exista și alergii nemediate Ige care nu ies în analize. Și mai exista și intolerantele, care sunt altceva. Așa ca pe mine mă amețesc toate astea și le las în grija doctorilor deocamdată.  Dar de ce te interesează ,  ca Sara nu are nicio problema, de ce zgandari?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panel-urile aleg câteva alimente/câțiva alergeni respiratori. Dacă te uiți la toate analizele posibile de alergeni ale laboratoarelor o sa vezi ca sunt mult mai multe. Exista și teste pentru intolerante, aici cred ca poți sa faci cu o suma mai mica (dar tot mare) destul de multe (parcă 100? sau mai mult? găsisem York test și încă ceva)

 

Gânganie,  mie nu mi-a recomandat nimeni fier. Oricum dacă i-am luat sange la 5 luni mi-au zis sa îi fac și sideremia și era ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili90, eu asa am inceput diversificare:, cu morcov, pastarnac si dovlecel.

 

Avent blender+steamer am si eu. Pt mine e f bun ca nu ma ajuta nimeni cu copilul. Doar ca trebuie sa dau de 2 ori fierbere deoarece nu sunt suficiente cele 20 de minute pe care le ofera steamer-ul. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Lili90, eu asa am inceput diversificare:, cu morcov, pastarnac si dovlecel. Avent blender+steamer am si eu. Pt mine e f bun ca nu ma ajuta nimeni cu copilul. Doar ca trebuie sa dau de 2 ori fierbere deoarece nu sunt suficiente cele 20 de minute pe care le ofera steamer-ul.

 

 

Tot din cauza ca sunt singura cu copii si casa m-am gandit si eu la aparatul asta. Numai ca nu ma gandeam ca se fierb asa greu in 40min...Face mult abur?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...