Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, dati vreo una dintre voi fier la bebei? Noi am fost la medic pt vaccinul de 2 luni (abia acum pt ca a avut ba dermatita, ba icter) si ne-a dar Altrifer 1 ml/zi, 30 de zile. Ni l-a dat in baza analizelor (hemoglobina si eritrocitele la limita de jos) doar ca am vazut ca are si zahar in compozitie. Cica de asta nu a mai luat asa mult in greutate (cam 500gr intr-o luna). Acum, la 3 luni jumatate are 6200 gr, 66 cm, 43 pc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi la control. Are 6 kg, 63 cm lungime. Totul e in regula. Am intrebat daca sa-i dau Oscillococcinum sau Vit C acum ca e sezonul virozelor respiratorii si a zis ca nu-i nevoie ca-si ia ce trebuie din laptele matern. Vaccinul nu exista inca, asa ca mai asteptam.

 

Cat, eu la cel mare i-am dat cat a fost bebe fier (parca Fier Hausmann). El s-a nascut prematur si a avut nevoie. Stiu ca e bine sa se dea si vit C in acelasi timp pentru o mai buna absorbtie. Dar vezi ca anemie poate sa apara si din cauza ca a crescut repede in lungime si corpul nu si-a putut suplimenta rapid rezervele. Pentru asta, am inteles ca nu e cazul sa se dea ceva. Insa e vreo problema daca ii dai? Nu cred.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu i-am dat celei mari fier Hausmann cand avea 7-8 luni parca. Piticului nu ii dau, dar nici el nu a luat grozav in greutate luna asta, doar 620g.

 

Ieri am fost si noi la doctor, am facut vaccinul, iar azi e morcovit si a facut si febra :(. La 2 luni a fost mai bine, a fost doar puțin apatic si atât. La 4 luni are 7170g si 66 cm. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa isi revina repede Matei!

 

Mima, multumesc de intrebare. Noi am fost ieri la gastroenterologie. M-a mai linistit, se pare ca sunt mai multi bebei care fac asa. Mai are niste analize de facut si ramane in observatie, e o sansa foarte mare sa treaca odata cu varsta. Mi-a zis si sa nu mai tin regim, sa mananc lactate. Medicul de familie imi zice sa nu ma ating de lactate ca ea tot crede ca Lizzy e alergica si ii fac rau daca mananc. Gastroenterologul zice ca trebuie sa mananc :S Nu stiu ce sa fac. Maine ajung la pediatru la controlul de 4 luni, si vad ce zice.

Sambata am inceput tratamentul cu propranorol, suntem la 1/3 din doza maxima is deja par sa reactioneze. S-au decolorat/micsorat/desumflat (fiecare altceva). Luni mergem sa vedem daca se poate actiona asupra lor cu laser. Sper sa se termine pana in 3, ca la 3 si 1/2 ajung cu Mihnea la ortodont. Si mai trebuie sa strecor undeva 3 drumuri la kineto pe saptamana, desenul Manuelei, si sa il inscriu pe Mihnea la fotbal.

 

Mima, daca mai intarziai un pic ne intalneam la Medicover ca am ajuns si eu cu Mihnea la kineto :) Caut cabinet de kineto pentru copii mai aproape de casa sau mai usor de ajuns si nu gasesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...