Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Nici la noi nu sta bine in fund, oricum cred ca va sta bine cand va fi capabil sa se puna singur si va merge in 4 labute. In schimb avem un scaun foarte limitativ ca si miscare asa ca sta bine in el desi nu se lasa pe spate. Inca nu e diversificat dar sta la masa cu noi uneori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A mea nu sta extrem de bine, de lunea trecuta am început sa o pun direct în fundulet, nu am pus-o rezemata/susținută,  dar se tine ceva, nu mă așteptam. Nu se duce în fata/lateral decât după 20-30s, dar mai are obiceiul sa se arunce pe spate așa ca trebuie sa fiu atenta.

 

Diversificarea e un dezastru, urla de când vede lingurita. Aiurea e ca urla așa de la început,  deci înainte sa știe ce e (din prima zi, prima lingurita adică, nu la prima lingurita de a doua zi, când știe despre ce e vorba). Cred ca nu i-am găsit nici ora bună,  pana îi fac mâncarea după ce vin cu copiii ea ar trebui sa se culce, după ce se trezește nu am cum sa ii fac mâncarea ca trebuie sa plec cu unul dintre cei mari. Cred ca o sa o rog pe mama dacă poate sa îi ia de la școală și eu sa mă ocup de Lizzy sa îi dau sa mănânce pe la 12:30-13:00, ca ea când îi e somn face extrem de rău,  intra și în vrie la un moment dat. Asa ca mi-am comandat și eu Philips-ul și fac pauza pana vine, sa nu o stresez prea tare. Și așa multe speranțe îmi puneam ca o sa mănânce și ea și altceva :( 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri nu am avut nici blender și i-am pasat cu lingurita, și dacă a ajuns un vârf de ac de morcov la ea în gura nu i-a plăcut.  Mă gândeam ca pot sa încerc sa mă diversific pe mine la un moment dat dacă nu pot pe ea,  sa văd dacă pot totuși sa mănânc oua, și poate și puține lactate dacă tot zic doctorii ca nu cred ca e alergica. Vreau sa mănânc biscuiți de Crăciun, nu cer altceva mai complicat. Shortbread... Îmi plac extrem de mult și dacă tot nu am voie sa mănânc nimic, măcar un biscuite..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, stai linistita. Si eu i-am dat pasat cu furculita in prima zi si nu a fost incantata. Apoi a doua zi am pasat la blender si am si lasat-o sa isi bage mainile in piure si asa a inceput sa manance cat de cat. Dar are preferinte. Pot spune ca nu dau gres cu cartof dulce niciodata. Dar morcov, sau ardei gras, sau dovleac placintar nu ii plac si am incercat diverse combinatii, degeaba. Si daca spui ca era si obosita clar nu aveai sanse. Acum ii dau pasat cu furculita doar fructul de dimineata pe care il coc la cuptor, restul le blenduiesc. Chiar si orezul. Si ii mai pun bucatele pe masa aa le molfaie.

post-117898-1604414_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumim! Sta bine în fundulet dar nu se ridica singura decât dacă este pe un plan înclinat, gen pe perna. Da, mereu îi completez masa cu lapte pentru ca nu mananca suficient pentru a avea o masa individuala de fructe/legume. Bea și apa...Din biberon sau din sticluță cu supapa (cum sunt cele cu sucuri pt copii de au sistemul ăla prin care curgeau puțin lichid).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi tot scaunul de la ikea il avem. Pe el scrie ca poate fi folosit după ce copilul sta in fund. Oani, daca tu spui ca a fost ok la voi, încerc si eu - azi l-am montat si l-am pus pe pitic in el un pic :). Mai am un Chicco cu spătar reglabil de la copilul cel mare, dar nu e in Bucuresti. Am tot zis ca se duce soțul sa-l aducă, dar uite ca a venit ziua diversificării si nu a ajuns.

 

Poohy, Lizzy e maricica deja, ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa te apuci de mâncat. Eu luna asta am încercat de toate, si lactate, si varza, si fasole, in cantități mai mici deocamdată, iar piticul a reacționat ok. Știu ca Lizzy are burtica mai sensibilă, dar e important sa fii sanatoasa pentru amândouă. 

 

Oani, e o plăcere sa o vezi pe fetița ta la masa  [:)] . Sa speram ca si ceilalți bebei ii vor copia entuziasmul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bvo Simona, ai o fetita mare :)

 

Vladut e tare marait dupa vaccinul de 4 luni, pe care i l-am facut joi, la 5 luni. cand am facut prima doza la 4 luni nu a avut reactii adverse, dar facea la fel. nu doarme deloc ziua. e tare marait. atipeste 5 min si se trezeste urland. plange cu lacrimi. ce sa i mai fac? azi am fost si la ortoped. i a facut o radiografie la bazin. toate bune. ne a recomandat sa nu folosim premergator/antemergator. sa l las sa se ridice singur in picioare si sa faca pasi pe langa pat, patut, in patut. cica e prea mare greutatea lui, cum a spus si pediatrul joi, si sa nu l las pe picioare acum. ci cand e pregatit sa se ridice. dar ma deranjeaza starea asta a lui de veghe si mofturile lui. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...