Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV cu dr. Dragos Albu 129


QiaoBing

Recommended Posts

Si eu vroiam sa spun ca partea cu fumatul conteaza mai mult sau mai putin, dupa caz. Cred ca in primul rand tb eliminate eventualele cauze strict medicale care ar putea influenta spermograma - sotul meu a facut cam toate verificarile inclusiv un set consistent de analize hormonale, ecografie testiculara, etc.Concluzia: se afla in x% cazuri neexplicate. E adevarat, fumeaza, la insistentele mele (ff mari) a renuntat abia cu o luna inainte de fiv (dar abia asteapta copilul ca sa se reapuce, spre disperarea mea). Pe de alta parte, cumnatul meu nu a fumat niciodata, baut extrem de rar, stil de viata sanatos - spermograma extrem de proasta, de la prima verificare, si asa a ramas. Prieten apropiat care fumeaza 2 pachete pe zi, a conceput un copil dupa 3 luni de incercari. Concluzia mea este ca poate fi unul din factorii de influenta, dar atat. Ca idee, e drept ca nu speram la imbunatatire dupa doar o luna de lasat de fumat inainte de fiv, insa intamplarea a facut ca din pacate pt noi, inainte de fiv am avut cea mai putin buna spermograma din toate cate a facut anul acesta (rezultatele ii variaza extrem de mult, si am renuntat sa mai caut explicatii logice).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetele,cum e cu histerosalpingografia?trebuie sa te insoteasca cineva?sau ai interdictie sa nu poti conduce masina?i-mi pare asa rau ca nu am intrebat la clinica,maine am programarea si azi fiind duminica nu am pe cine intreba,doar ce am citit pe net si m-am cam speriat.Nu as vrea sa se invoiasca sotul de la job decat,daca intr.adevar nu te poti descurca singur.Va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra.Multumesc din suflet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,cum e cu histerosalpingografia?trebuie sa te insoteasca cineva?sau ai interdictie sa nu poti conduce masina?i-mi pare asa rau ca nu am intrebat la clinica,maine am programarea si azi fiind duminica nu am pe cine intreba,doar ce am citit pe net si m-am cam speriat.Nu as vrea sa se invoiasca sotul de la job decat,daca intr.adevar nu te poti descurca singur.Va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra.Multumesc din suflet.

Laurita depinde de cum sunt permeabile trompele.Eu nu m-am simtit rau, chiar si cand a bagat solutia de contrast m-a durut putin( mi s-a parut mai dureroasa  histeroscopia desi  a fost cu anestezie locala ).Asa ca te vei simti rau daca trompele sunt infundate iar daca sunt permeabile vei simti putina durere( cateva secunde) cand iti baga solutia de contrast.Acum depinde de la persoana la persoana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetele,cum e cu histerosalpingografia?trebuie sa te insoteasca cineva?sau ai interdictie sa nu poti conduce masina?i-mi pare asa rau ca nu am intrebat la clinica,maine am programarea si azi fiind duminica nu am pe cine intreba,doar ce am citit pe net si m-am cam speriat.Nu as vrea sa se invoiasca sotul de la job decat,daca intr.adevar nu te poti descurca singur.Va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra.Multumesc din suflet.

 

Eu am făcut histerosonografia luna trecută si experiența mea a fost foarte lejera! Ce-i drept am avut si ambele trompe permeabile, poate contează. Am fost programată la dr. Stan, care mi s-a părut super! Am avut o ușoară jena cand a băgat substanța de contrast, timp de 5 secunde o durere ca la menstruație, dar atât! Am fost neînsoțită, iar apoi am plecat la servici, conducând mașina!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...