Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV cu dr. Dragos Albu 129


QiaoBing

Recommended Posts

Sper ca schema mea sa fie diferita : -) Spun asta pentru ca Albu mi-a zis ca la trei saptamani de cand vine menstruatia imi face transferul embrionilor congelati (asta ar insemna ca in jur de 6-7 noiembrie la o menstruatie venita in 17 octombrie). Or, conform schemelor voastre, reiese ca la aprox. 6 saptamani de la venirea menstruatiei are loc ET-ul.

Eh, astept si oi vedea! E drept, nu mai am rabdare sa imi vad si eu schema. 

Pai si atunci eu de ce am ET la 41 de zile de la menstruatie? Hai ca incep eu sa ma panichez acum :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu cred ca avem toate aceeasi schema. Intr-adevar sunt 3saptamani de la menstruatie, dar pare ca e vb de menstruatia ce apare imediat dupa oprirea anticonceptionalelor, care se iau vreo 2 saptamani. (mi-am dat seama de asta citind Ghid Schema Fiv, pe care il primim standard la primul ET). Deci nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, Opclan :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in ceata rauuuu.Abia azi am reusit sa procesez ce mi-a zis dr.Stan ieri la histerosalpingografie.

Ca am folicul,urmeaza ovulatia si mai ales acum dupa histero sa incerc ca sunt sanse mai mari.I-am zis ca sotul are teratozoospermie si mi-a recomandat inseminare intrauterina ca si la aceasta procedura se aleg doar spermatozoii buni.Asta vara cand m-am dus la dr.Albu doar cu analiza AMH-0,64 mi-a recomandat direct FIV zicandu-mi ca la o valoare asa mica nu merge cu inseminare intrauterina ci direct cu FIV.Acum,daca la histero dr Stan a vazut ca ovulez mi-a recomandat inseminarea simpla iar eu nu stiu ce sa mai cred sau ce sa mai fac.Chiar ma bate gandul sa incerc inseminarea inainte de a face FIV.Voi a-ti incercat inseminare?sau a-ti inceput direct cu FIV?astept cu nerabdare raspunsurile voaste si va multumesc ca sunteti aici,conteaza enorm sa te ajute cineva care a trecut prin aceasta experienta macar cu o vorba buna de incurajare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurita, eu am inceput direct cu FIV, dupa 8 ani de incercari naturale : -) Inseminare n-am facut deloc. E drept ca AMH-ul imi este mai mare, insa, Albu (si nu numai el, ca am fost la mai multi medici de-a lungul anilor) mi-a spus ca imi poate lua banii si pe inseminari, insa probabilitatea ca la diagnosticul sotului sa ne iasa ceva doar prin inseminare este extrem extrem de mica. 

Sotul meu a avut la primul fiv oligoastenoteratozoospermie severa, iar la al doilea fiv a avut o situatie mult mai buna: oligozoospermie usoara si teratozoospermie severa. Am lasat cateva ovule sa fie "atacate" de spermatozoizi fara ajutorul ICSI (adica am facut FIV clasic), dar nu s-a dus niciun spermatozoid singurel catre ovul. Albu spune ca asta e un semn cum ca desi spermograma este mai buna, spermatozoizii nu sunt suficient de agili incat sa mearga singuri catre ovul (deci nici la inseminare nu s-ar fi dus singuri catre ovul si tot ar fi avut nevoie de injectie intracitoplasmatica).

 

Parerea mea e sa il asculti mai degraba pe Albu care are intreaga voastra situatie in fata ochilor (si analizele tale si ale partenerului), le poate corobora si trage o concluzie pertinenta. In plus, Albu are mai multa experienta decat Stan, chiar daca si Stan e super medic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in ceata rauuuu.Abia azi am reusit sa procesez ce mi-a zis dr.Stan ieri la histerosalpingografie. Ca am folicul,urmeaza ovulatia si mai ales acum dupa histero sa incerc ca sunt sanse mai mari.I-am zis ca sotul are teratozoospermie si mi-a recomandat inseminare intrauterina ca si la aceasta procedura se aleg doar spermatozoii buni.Asta vara cand m-am dus la dr.Albu doar cu analiza AMH-0,64 mi-a recomandat direct FIV zicandu-mi ca la o valoare asa mica nu merge cu inseminare intrauterina ci direct cu FIV.Acum,daca la histero dr Stan a vazut ca ovulez mi-a recomandat inseminarea simpla iar eu nu stiu ce sa mai cred sau ce sa mai fac.Chiar ma bate gandul sa incerc inseminarea inainte de a face FIV.Voi a-ti incercat inseminare?sau a-ti inceput direct cu FIV?astept cu nerabdare raspunsurile voaste si va multumesc ca sunteti aici,conteaza enorm sa te ajute cineva care a trecut prin aceasta experienta macar cu o vorba buna de incurajare.

 

 

 Laurita, eu ti-as sugera sa iei banutii de pe inseminare si sa ii pui la pastrare pt FIV, AMH-ul tau e cam mic. Eu am facut 3 IUI perfecte, 4- 5 foliculi maturi, peste 30 mil. de spermatozoizi perfecti, rezultat = 0 barat. Sansele sunt prea mici, si eu la AMH-ul tau nu as mai astepta, ca si idee eu am AMH=1,99 si la ultimul FIV am obtinut doar 2 blasto.

  Daca as putea da timpul inapoi, nu mi-as mai fi pierdut timpul cu IUI.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in ceata rauuuu.Abia azi am reusit sa procesez ce mi-a zis dr.Stan ieri la histerosalpingografie. Ca am folicul,urmeaza ovulatia si mai ales acum dupa histero sa incerc ca sunt sanse mai mari.I-am zis ca sotul are teratozoospermie si mi-a recomandat inseminare intrauterina ca si la aceasta procedura se aleg doar spermatozoii buni.Asta vara cand m-am dus la dr.Albu doar cu analiza AMH-0,64 mi-a recomandat direct FIV zicandu-mi ca la o valoare asa mica nu merge cu inseminare intrauterina ci direct cu FIV.Acum,daca la histero dr Stan a vazut ca ovulez mi-a recomandat inseminarea simpla iar eu nu stiu ce sa mai cred sau ce sa mai fac.Chiar ma bate gandul sa incerc inseminarea inainte de a face FIV.Voi a-ti incercat inseminare?sau a-ti inceput direct cu FIV?astept cu nerabdare raspunsurile voaste si va multumesc ca sunteti aici,conteaza enorm sa te ajute cineva care a trecut prin aceasta experienta macar cu o vorba buna de incurajare.

Cu un amh de 5 si ceva si cu un diagnostic ca al sotului tau( sotul meu) pot spune cu mana pe inima ca regret nespus faptul ca nu am incercat macar 2 inseminari. Nu stiu ce sa iti spun si ce sa te sfatuiesc avand in vedere amh-ul tau. Eu simt ca m-am aruncat cu capul inaine si regret asta din tot sufletul. Am foarte multe regrete fata de aceasta decizie si nu pot sa te sfatuiesc decat sa te gandesti foarte bine si sa iei in considerare ceea ce te sfatuieste dr avand in vedere situatia ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca raspunsurile noastre reflecta, evident, experientele noastre personale, dar tu trebuie sa faci cum simti tu. Eu, cu un amh putin peste 3 dar cu OATS a sotului, am simtit ca tb sa trec prin toate etapele, sperand, crezand in sansa noastra. Am facut 2 IUI, am esuat, dar am fost impacata cu gandul ca pe a 3-a nu o mai fac, ci trec direct la FIV. Important e sa fii pe cat posibil impacata cu deciziile pe care le iei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput cu IA. M-am dus la Albu pt o parere, mi-a zis ca la varsta mea de atunci (aproape 41) am sanse doar cu donate, am insistat sa fac cu ale mele si cand sa incep FIV-ul am ramas natural (sotul cu teratozoospermie severa, eu cu o singura trompa). Sarcina s-a oprit in evolutie, Albu a zis ca daca raman si natural, sa imai incercam acasa 3 luni. Dupa eu am insistat cu IA. Am facut una dubla (adica 2 zile la rand). AMH-ul la vremea aceea era 1,3, am fost convinsa ca o sa iasa  ... si zero barat. Au urmat 4 FIV-uri, inca o naturala (la 44 ani, AMH praevalit rau de tot, < 0,32, sotul tot cu 3-8% forme normale ) pierduta, inca un  FIV in luna imediat urmatoare cu rezultat 0.

Precum vezi, nimeni nu iti poate garanta ce va fi, cum va reactiona organismul tau sau ce gigei lanseaza sotul la momentul X. Poate fi cu reusita, poate nu. Si mie mi s-a zis sa nu pierd vremea si banii cu IA, dar pe atunci nu imi imagjnam de unde voi scoate bani de FIV asa ca am ales sa incerc intai inseminarea. Nu pot sa spun ca o regret sau ca acum as face altfel. La acel moment mi s-a parut ideea cea mai buna si am avut sufletul impacat ca am ales-o, chiar daca escul m-a afectat destul de mult (peste urmatoarele am tecut din ce in ce mai usor).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...