Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV cu dr. Dragos Albu 129


QiaoBing

Recommended Posts

La Multi Ani  QiaoBing!!!!! anul trecut ti-am dorit sa fii mamica in 2016 si uite ca ai reusit.Sa dea Domnul sa fii sanatoasa si sa te bucuri de fetitele tale impreuna cu sotul tau.Si sa stii ca ai un sot de nota 10 ca a acceptat sa adopti doua printese, al meu nici macar nu a vrut sa auda de sperma donata( la el era problema de nu ramaneam insarcinata).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va salut, fete dragi, aspirante, burtici si mamici.

 

Va citesc de vreo doua luni, mai am cateva "casute" si ajung la zi.  [:)]

 

Am capul varza de cat am citit in ultima perioada, iar cu cat citesc mai mult cu atat mi se pare ca stiu mai putin.

 

Ma pregatesc pentru primul FIV cu dr. Albu si primul FIV din viata mea.

 

Pe scurt (cred ca va trebui sa imi fac si o semnatura): eu - 32 ani, ovare micropolichistice, AMH doua laboratoare diferite >12.6, respectiv 11.24, trompa stanga infundata, dreapta nici ea foarte ok, doua mutatii - inca nu stiu cat de grav e (MTHFR C677T homozigot si PAI-1 4G homozigot), insuficienta vitamina D - 13.5; el - 38 ani, oligoasteno(terato)zoospermie (4 spermograme diferite).

 

La consultatie dr. a spus uitandu-se pe analize ca cel mai probabil vom face punctia intr-o luna, vom ingheta embrionii si vom face ET-ul luna urmatoare. Dupa ce am mai analizat lucrurile am vazut ca sansele sunt mai mici cu congelati decat cu fresh si sper ca lucrurile sa decurga ok (oare se vad semnele de hiperstimulare din timp?) si sa nu fie nevoie sa apelam direct la FET.

 

Pe de alta parte i-am zis dr. ca vrem ICSI si n-a zis nici da, nici ba. Noi luam de la noi putere (cu acceptul lui) vitamine si am citit in urme cazuri de fete cu soti cu OATS carora spermograma le-a iesit ok in ziua punctiei si prin urmare le-a facut FIV clasic, ramand fara embrioni fecundati. 

 

Pana una alta am doua intrebari:

 

1. cand incepe protocolul de stimulare? in CM anterior sau in cel cu punctia? Nu mi s-a spus pe care il voi face (inca astept schema de tratament), dar in mintea mea de nestiutoare aveam impresia ca in luna cu punctia incep din prima zi. 

 

De aceea am ales si luna ianuarie ca sa nu cad cu monitorizarile prin perioada sarbatorilor. Acum nu mai inteleg nimic. Presupun doar ca daca vreau punctie in ianuarie trebuie sa incep in decembrie si imi inhiba menstruatia din ianuarie. Astept si mailul Luciei care nu era lamurita daca vreau sa incep din decembrie cu procedura in ianuarie sau din ianuarie cu procedura in februarie.

 

2. fetele care ati luat Vigantoletten pt deficit de vitamina D, cum l-ati luat? Pe prospect scrie dispersat intr-o lingurita de apa sau se poate inghiti cu apa?

 

Am scris un roman si tot v-as mai scrie.  [batcap] Oricum, va multumesc pentru ca existati, ca altfel as vorbi cu peretii (sotul ma asculta, dar nu se agita ca mine, ii mai zic cate ceva surorii mele care cred ca exagerez cu informatul si cam atat; am hotarat sa nu le spunem nimic parintilor pentru ca nu am primi incurajari, ci multe alte intrebari generatoare de stres - oare mai sunt fete in situatia asta?).

 

Va pup!!! 

Thea37 , tu vei urma schema exact cum o vei primi de la Lucia.La inceput o sa fii varza dar o sa inveti sa urmaresti toti pasii.Protocolul de stimulare incepe in luna cu punctia ( 11 zile,asa a fost la mine, poate la alte fete a fost diferit, tocmai asta e sa astepti schema de la Lucia).Cu privire la Vigantoletten pt deficit de vitamina D nu stiu ce sa-ti raspund ca nu am luat, am luat vitamina D direct din farmacie ( dar am luat de capul meu pt ca vara am stat mult la soare si imi iesise AMH 5,53 la Medsana iar la al doilea  fiv ( aprilie) imi iesise AMH 1,23 la Medlife si stiu ca exista o legatura  intre vit D si AMH ( vitamina D imi iesise bine la primul fiv insa cred ca s-a datorat faptului ca toata vara ma prajisem la soare ).

Cu privire la faptul ca ar fi mai multe reusite la transfer de embrioni fresh decat cu embrioni congelati nu cred ca e adevarat, sunt fete care au reusit cu embrioni   congelati. In ceea ce priveste ca vrei fiv cu ICSI totul depinde de medic, eu am fost un caz in care ni s-a spus ca facem Fiv cu ICSI si in ziua punctiei spermograma sotului iesise de la 2 mil spermatozoizi la 8 milioane si ne-a lasat pe fiv clasic si nu s-a fertilizat nimic.Precizez ca sotul urmase un tratament dat de dr Mihalca si sperma i se imbunatatise dar gigeii erau foarte lenesi.La al doilea fiv soc,la  sperma sotului iesirera 18 milioane de gigei ( facuse spermograma la acelasi laborator de trei ori, plus o alta  la un alt laborator pana la primul fiv si mai mult de 2 mil de gigei nu ieseau si aia lenesi si vai de mama lor).La fiv-ul al doilea nu mai luase niciun tratament la indemnul dr Albu si chiar daca in ziua punctiei avea 18 mil de gigei ne-a facut fiv ICSI asa ca tot de medic sau embriolog  depinde cum o sa-ti faca fiv-ul ( asta a fost in cazul meu).Bafta multa si sa dea DD sa reusesti din prima.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, fete dragi, aspirante, burtici si mamici.

 

Va citesc de vreo doua luni, mai am cateva "casute" si ajung la zi.  [:)]

 

Am capul varza de cat am citit in ultima perioada, iar cu cat citesc mai mult cu atat mi se pare ca stiu mai putin.

 

Ma pregatesc pentru primul FIV cu dr. Albu si primul FIV din viata mea.

 

Pe scurt (cred ca va trebui sa imi fac si o semnatura): eu - 32 ani, ovare micropolichistice, AMH doua laboratoare diferite >12.6, respectiv 11.24, trompa stanga infundata, dreapta nici ea foarte ok, doua mutatii - inca nu stiu cat de grav e (MTHFR C677T homozigot si PAI-1 4G homozigot), insuficienta vitamina D - 13.5; el - 38 ani, oligoasteno(terato)zoospermie (4 spermograme diferite).

 

La consultatie dr. a spus uitandu-se pe analize ca cel mai probabil vom face punctia intr-o luna, vom ingheta embrionii si vom face ET-ul luna urmatoare. Dupa ce am mai analizat lucrurile am vazut ca sansele sunt mai mici cu congelati decat cu fresh si sper ca lucrurile sa decurga ok (oare se vad semnele de hiperstimulare din timp?) si sa nu fie nevoie sa apelam direct la FET.

 

Pe de alta parte i-am zis dr. ca vrem ICSI si n-a zis nici da, nici ba. Noi luam de la noi putere (cu acceptul lui) vitamine si am citit in urme cazuri de fete cu soti cu OATS carora spermograma le-a iesit ok in ziua punctiei si prin urmare le-a facut FIV clasic, ramand fara embrioni fecundati. 

 

Pana una alta am doua intrebari:

 

1. cand incepe protocolul de stimulare? in CM anterior sau in cel cu punctia? Nu mi s-a spus pe care il voi face (inca astept schema de tratament), dar in mintea mea de nestiutoare aveam impresia ca in luna cu punctia incep din prima zi. 

 

De aceea am ales si luna ianuarie ca sa nu cad cu monitorizarile prin perioada sarbatorilor. Acum nu mai inteleg nimic. Presupun doar ca daca vreau punctie in ianuarie trebuie sa incep in decembrie si imi inhiba menstruatia din ianuarie. Astept si mailul Luciei care nu era lamurita daca vreau sa incep din decembrie cu procedura in ianuarie sau din ianuarie cu procedura in februarie.

 

2. fetele care ati luat Vigantoletten pt deficit de vitamina D, cum l-ati luat? Pe prospect scrie dispersat intr-o lingurita de apa sau se poate inghiti cu apa?

 

Am scris un roman si tot v-as mai scrie.  [batcap] Oricum, va multumesc pentru ca existati, ca altfel as vorbi cu peretii (sotul ma asculta, dar nu se agita ca mine, ii mai zic cate ceva surorii mele care cred ca exagerez cu informatul si cam atat; am hotarat sa nu le spunem nimic parintilor pentru ca nu am primi incurajari, ci multe alte intrebari generatoare de stres - oare mai sunt fete in situatia asta?).

 

Va pup!!! 

 

Nu pot sa spun bine ai venit pe aici caci nu ma bucur cand apare cineva nou si are nevoie de fiv insa pot spune ca acest forum te va ajunta in anumite momente si o sa te atasezi de el. Fetele de aici te vor ajuta intotdeauna si te vor indruma numai spre bine.

Eu am luat Vigantoletten  ca pe o pastila normala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am o problema:(. Am scaunul negru, nu stiu de cand... nu prea verific. Voua vi s a intamplat? Soacra mea fiind farmacista mai stie una alta si zice ca ar fi de la Elevit. Mi-e rusine sa ii mai dau sms doctorului. Voiam sa stiu macar daca vi s-a intamplat si daca este cazul sa ma ingrijorez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am o problema:(. Am scaunul negru, nu stiu de cand... nu prea verific. Voua vi s a intamplat? Soacra mea fiind farmacista mai stie una alta si zice ca ar fi de la Elevit. Mi-e rusine sa ii mai dau sms doctorului. Voiam sa stiu macar daca vi s-a intamplat si daca este cazul sa ma ingrijorez.

Opclan, elevitul contine fier?daca contine de acolo ai scaunul negru.Eu iau maltofer( fier) si ma speriasem de moarte cand am vazut primul scaun.Eu nu citesc prospectul medicamentelor  [batcap]  [batcap]  [batcap] ( spre rusinea mea) si cand vad ceva in neregula atunci citesc.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Opclan, elevitul contine fier?daca contine de acolo ai scaunul negru.Eu iau maltofer( fier) si ma speriasem de moarte cand am vazut primul scaun.Eu nu citesc prospectul medicamentelor  [batcap]  [batcap]  [batcap] ( spre rusinea mea) si cand vad ceva in neregula atunci citesc.....

 

Nici eu nu citesc prospectele, nu am rabdare. M-am uitat acum si contine. Inseamna ca de la el este. O sa ii spun dr cand merg la el pe 14.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KARINAAELE si opclan, multumesc mult pentru raspunsuri. Inca nu mi se posteaza mesajele in timp real.

 

Am primit schema si am protocolul "scurt", la fel ca tine KARINAAELE, cu Certrotide din ziua 2 + Menopur si Gonal din ziua 5. Posibil sa continue si dupa cele 11 zile de stimulare.

 

Incep in ianuarie, dar mi s-a transmis ca in decembrie sa fac histeroscopie, deci ma pregatesc psihic. La ecografie mi-a zis dr. Albu ca este totul ok, dar se pare ca s-a razgandit si pe de o parte ma gandesc ca e mai bine.

 

Am citit pe aici sa nu cumpar tot tratamentul deodata. O sa ma gandesc cum e mai bine.

 

Mai e cineva care intra in focuri din ianuarie?

 

Fetelor am o problema:(. Am scaunul negru, nu stiu de cand... nu prea verific. Voua vi s a intamplat? Soacra mea fiind farmacista mai stie una alta si zice ca ar fi de la Elevit. Mi-e rusine sa ii mai dau sms doctorului. Voiam sa stiu macar daca vi s-a intamplat si daca este cazul sa ma ingrijorez.

 

opclan si eu am patit la fel de la fier. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KARINAAELE si opclan, multumesc mult pentru raspunsuri. Inca nu mi se posteaza mesajele in timp real.

 

Am primit schema si am protocolul "scurt", la fel ca tine KARINAAELE, cu Certrotide din ziua 2 + Menopur si Gonal din ziua 5. Posibil sa continue si dupa cele 11 zile de stimulare.

 

Incep in ianuarie, dar mi s-a transmis ca in decembrie sa fac histeroscopie, deci ma pregatesc psihic. La ecografie mi-a zis dr. Albu ca este totul ok, dar se pare ca s-a razgandit si pe de o parte ma gandesc ca e mai bine.

 

Am citit pe aici sa nu cumpar tot tratamentul deodata. O sa ma gandesc cum e mai bine.

 

Mai e cineva care intra in focuri din ianuarie?

 

 

opclan si eu am patit la fel de la fier. 

 

Histeroscopia este obligatorie in caz de fiv. Am inteles ca asa procedeaza dr.albu. Eu am facut o cu anestezie generala insa era in salon o doamna care a facut o fara si parea ok. Eu sunt foarte foarte fricoasa :))) tratamentul l am luat treptat, calculam de la o monitorizare la alta si bine am facut pentru ca altfel ramaneam cu multe medicamente si sunt foarte scumpe. Te sfatuiesc sa mergi la farmacia tei de fiecare data pentru ca este o diferenta f mare la preturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...