Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV cu dr. Dragos Albu 129


QiaoBing

Recommended Posts

Buna fetelor.va rog lamuriti-ma si pe mine in leg cu analizele de trombofilie mai exact Mutatia C677T si A1298C - genotip heterozigot. Am aceste doua mutatii si acum sunt pe clexan de 0,2. Ce semnifica aceste doua mutatii? 

Doc mi-a recomandat sa merg si la doc Uscatescu pt o opinie. Stiti unde o pot gasi?

 multumesc.

buna Elena! pe dr Uscatescu o gasesti la Fundeni  de la ora 6 dimineata pana la ora 15 ( de multe ori iti cere trimitere de la medicul de familie iar de multe ori nu-ti cere, insa ca sa eviti o discutie aiurea cu Uscatescu poti lua trimitere de la medicul de familie). trebuie sa te incarci pozitiv pentru ca in 90 % din cazuri dr Uscatescu le vorbeste pacientelor....de pleci plangand sau nu te mai duci deloc ( depinde de la caz la caz insa o sa fii foarte dezamagita) dar nevoia te impinge sa te duci mereu la ea daca ai trombofilie.Sa nu mananci nimic pentru ca iti va lua sange ( indiferent ce analize ai tu facute) pentru a vedea daca esti pe doza buna de clexane sau poate ti-l scoate si iti da aspenter.Totusi sa nu te astepti sa-ti vorbeasca ca unui pacient insa sa nu o bagi in seama ( asta daca poti [alcool] ).Si inca ceva : incearca sa ajungi pana la ora 9 -10 , apoi o gasesti cu capsa pusa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

opclan, LauritaM si july13, multumesc ca imi aratati prin exemplele voastre partea plina a paharului! Intr-adevar, fiind primul FIV, reusita este la fel de probabila ca nereusita, eu aleg pe ce ma concentrez.

 

Si eu tot la primul sunt,pe 12 am punctia si pe 15 embriotransferul,abia astept sa treaca zilele astea mai repede si vreau sa intreb fetele,daca am ET pe 15,chiar se asteapta 14 zile pt beta?sau mai putin?

 

LauritaM, sunt alaturi de tine cu sufletul! Astept sa ne dai vesti bune de Craciun.

 

Eu am mai asteptat o luna pentru ca am avut hiperstimulareDin pacate am avut hiperstimularea aia insa asa i am avut blastocisti si am avut timp sa ma refac cat de cat psihic. Nu iti doresc sub nicio forma sa treci prin hiperstimulare si sper sa reusesti din prima!!

 

opclan, cate ovocite ai avut la punctie? La un eco de prin august, doctora de aici din Constanta a vazut 12 foliculi pe un ovar, 10 pe celalalt. Dr. Albu mi-a spus doar ca am risc de hiperstimulare si ca cel mai probabil vom congela embrionii si vom face ET-ul luna urmatoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooo, productie buna Thea. Este bine ca iti recomanda dr Albu sa-i ingheti si sa-i transferi luna urmatoare. Cu hiperstimularea nu este de joaca. Eu la punctie am avut 30 de ovocite, 28 fertilizate, 11 blastocisti. Am pus unul proaspat chiar daca am avut hiperstimulare, am avut beta pozitiv dar din pacate s-a oprit din evolutie. Asa ca am facut  transferuri numai cand organismul era pregatit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Riri, felicitari pentru sarcina! Doamne ajuta in continuare!

 

Thea, gandeste pozitiv! Este f important sa crezi in sansa ta! Si eu fac parte din categoria celor care au reusit de la primul Fiv si ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta binecuvantare. Iti doresc si tie si tuturor fetelor sa va impliniti toate aceasta mare dorinta de a deveni mame! 

 

Lavinia, eu am avut 8 valoarea la vitamina D. Am luat Detrical din martie pana in iulie. Inainte de fiv nu am mai repetat analiza dar cred ca se reglase.

Bafta sa fie bine si la tine! 

 

Laurita, Doamne ajuta sa fie bine! O sa primesti un cadou frumos de Craciun! :)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooo, productie buna Thea. Este bine ca iti recomanda dr Albu sa-i ingheti si sa-i transferi luna urmatoare. 

 

Singura chestie la care m-a dezumflat, Lavinia, a fost cand mi-a spus ca de obicei calitatea lor nu este prea buna. Asa ca m-am apucat sa iau Coenzina Q10, Inositol, Acid Alpha Lipoic, Vit. C si Vit. E. Nu stiu cat o sa aiba efect, mai ales ca am max 1 luna jum pana la punctie. Sper doar sa nu fac mai mult rau decat bine.

 

Mi-au iesit si mie analizele, TSH 3 si ceva, prolactina ok, FT4 ok, iar vitamina D este 10.  

 

Eu o am 13 si mi-a dat Vigantoletten de 1000 UI de 3 ori/zi. 

 

 

 

Thea, gandeste pozitiv! Este f important sa crezi in sansa ta! Si eu fac parte din categoria celor care au reusit de la primul Fiv si ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta binecuvantare. Iti doresc si tie si tuturor fetelor sa va impliniti toate aceasta mare dorinta de a deveni mame! 

 

Felicitari, Nyny si multumesc din suflet pentru incurajari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

opclan, LauritaM si july13, multumesc ca imi aratati prin exemplele voastre partea plina a paharului! Intr-adevar, fiind primul FIV, reusita este la fel de probabila ca nereusita, eu aleg pe ce ma concentrez.

 

 

LauritaM, sunt alaturi de tine cu sufletul! Astept sa ne dai vesti bune de Craciun.

 

 

opclan, cate ovocite ai avut la punctie? La un eco de prin august, doctora de aici din Constanta a vazut 12 foliculi pe un ovar, 10 pe celalalt. Dr. Albu mi-a spus doar ca am risc de hiperstimulare si ca cel mai probabil vom congela embrionii si vom face ET-ul luna urmatoare. 

 

Am avut 19, au scos 13, unul era gol si am ramas cu 3( 2 buni si unul intermediar). Am facut Fiv clasic. Pentru mine a fost perfect ca am amanat o luna ET pentru ca m-am refacut fizic si psihic. De-asemenea i au lasat sa ajunga la niv de blastocisti si nu stiu daca ar fi facut asta daca nu amanam. si mie mi-a zis la fel. Sa ai mare grija sa faci tot ce iti spune cand iti da instructiunile alea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 19, au scos 13, unul era gol si am ramas cu 3( 2 buni si unul intermediar). Am facut Fiv clasic. Pentru mine a fost perfect ca am amanat o luna ET pentru ca m-am refacut fizic si psihic. De-asemenea i au lasat sa ajunga la niv de blastocisti si nu stiu daca ar fi facut asta daca nu amanam. si mie mi-a zis la fel. Sa ai mare grija sa faci tot ce iti spune cand iti da instructiunile alea. 

 

Multumesc, opclan. Asa o sa fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...