Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV cu dr. Dragos Albu 129


QiaoBing

Recommended Posts

Hope si opclan voi acum il cunosteati pe dr Stan catusi de putin ( unele ati facut inseminari, HSG, ati mai auzit parerii despre el), eu nu stiam nimic despre acest medic si la viata mea am fost la multi medici ginecologi  si mi s-a lasat impresia  ca ma tratau ca si cand eram o simpla clienta care cumpara o paine. Asa ca fiind a treia sarcina si asta a treia fiind obtinuta dupa 3  ani si dupa doua fiv-uri ( cu imprumuturi la banci) mi se parea ca singurul care stie ce inseamna o sarcina e dr Albu, de asta la inceput eram necajita ca nu prind programari la acest medic.Iar cand l-am vazut pr dr Stan atat de tanar ...mi-a picat cerul in cap  pt ca eu in naivitatea mea credeam ca nu are experienta ( uite ca m-am inselat, sunt medici tineri mult mai pregatiti decat medici cu 30 ani in spate de meserie).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lavinia , mie dr Munteanu mi s-a parut foarte superficiala , se tot incurca cu data punctiei ( eu spuneam data punctiei si ea imi spunea de embriotransfer), apoi  mi-a zis " aoleo cati embrioni ati transferat" ( au fost 3 de ziua trei)m-am simtit asa de doi bani....in fine, poate asa mi s-a parut mie dar nu mi-a placut de ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce amuzante sunteti. Ma faceti sa zambesc cu gura pana la urechi cand citesc postarile voastre despre doctorasi. Eu o singura data l-am vazut pe Albu "live", in rest am comunicat pe email. Cand am mers la consultatie era intr-o operatie si am asteptat cateva ore sa vina. Nu il stiam decat din poze si stateam cu ochii beliti sa il depistez cand intra.

 

La un moment dat vad un doctor inalt si slab si nestiind statura lui Albu am crezut ca e el. Asa ca m-am dus sa vad unde vine si mi-am bagat capul pe usa pe care scria "Stan Alexandru". Alerga de colo colo si zambea. Transmitea o buna dispozitie in jurul lui. Voi sunteti cu ani lumina inaintea mea, dar parca visez si eu momentul cand va trebui sa decid cu cine nasc.  [:-)))]

 

Pana una alta nu am nici macar un FIV la activ si nici histero nu mai e sigura. Azi rememorand mailul Luciei (care imi zicea sa ii trimit rezultatele finale de la secretii direct lui Albu), mi-a picat fisa ca zicea ceva de motive tehnice pt care nu se face histeroscopia. Eu am crezut in graba cu care am citit ca motivele "tehnice" sunt legate de infectia mea, dar acum imi dau seama ca au ei niste probleme acolo, cu aparatura, cine stie.

 

Pana la urma dimineata am fost la Medlife si pana nu le-am specificat analizele detaliate de Lavinia s-au uitat la mine ca la felul 7. Macar a meritat asteptarea, asistenta a fost super profi, de data asta am simtit ca a recoltat din col si m-am intins la discutii cu ea despre FIV. Cert e ca mi-a dat de inteles ca primul FIV nu prea reuseste si vesnicele zvonurile auzite de la altii care de obicei nu au rolul de incurajare.

 

Noroc cu voi pe partea de incurajari. Ma pregatisem de histero in dec si stimulare in ian, dar se pare ca ceva sau cineva vrea sa incetinim pasul. Ca e streptococ, ca e aparat defect, ca cine mai stie. Adevarul e ca in ultimele doua luni am facut cat n-am facut in 5 ani (pe partea de miscat totusi intr-o directie si nu invartit aiurea in cerc) si asta ne-a stresat foarte tare. N-am vrut niciunul sa recunoastem, dar dormim agitat noaptea, eu visez numai tampenii, ne indopam cu vitamine fara sa stim sigur daca foloseste la ceva si in fata in mare parte necunoscut si atat.

 

KARINAAELE, observi ca nu esti singura care scrie mult, da? [batcap] Si pe mine ma ia valul si uit sa ma mai opresc. Sa aveti un weekend minunat, fetelor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine la primul fiv a fost Aura Chitu, nu este embriolog, este biolog. Fiind multe ovocite am facut clasic, dar am ajuns la 2 blasto. La al doilea fiv l-am avut pe Terry, mi-a spus Albu sa-mi aleg eu data punctiei ca sa-l prind pe Terry, mi-a dat 3 date din aceeasi luna si am ales eu una, in functie de cum puteam, aveam si niste examene atunci. Au rezultat 11 blasto. La al doilea am facut si cu icsi o parte dar culmea, cei cu icsi nu au rezistat, doar cei clasici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinia ce diferenta intre cele doua fiv-uri la tine.Habar nu aveam ca Aura C nu e embriolog...ideea e ca imi venea sa o iau la bataie cand imi spunea ca sperma sotului este fff buna si ne lasa pe fiv clasic.Si ulterior neavand niciun embrion ne-a facut rescure ICSI( nu stiu daca asa se scrie corect, ma tot zapacesc termenii astia medicali) si in ziua embriotransferului statea ca muta , nu zicea nimic,nici nu ridica capul sa se uite in ochii mei ,se vedea de la o posta ca eram nervoasa,  saracul dr Albu incerca sa se scuze ca nu s-a mers pe fiv icsi si cand l-am intrebat ce sanse am ...15% am inceput sa plang si i-am spus ca nu mai fac niciun embriotransfer intrucat aveam trei embrioni dar de calitate slaba,insa mi-a spus ca nu se stie niciodata  ce vrea D-zeu si ca imi face reducere 4300 lei ( lucru pe care l-a si facut , dandu-mi un biletel in acest sens, adica imi trecuse ca am facut fiv pe natural).

La al doilea fiv , in ziua embriotransferului,Terry turuia in engleza ca embrionii sunt de calitate buna fata de cei de la  primul fiv ca ne stie povestea si bla , bla...si ca am sanse de 30-35 % si ca totul depinde de D-zeu ca ei ca medici au facut tot ce au putut ( ma uitam atat de buimaca la el ca nu prea intelegeam engleza, ba imi mai traducea dr Albu, ba sotul ...).Am auzit fete care au reusit avand-o pe Aura Chitu , insa la mine nu a fost sa fie si vad ca si la tine s-a vazut o diferenta mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura C se ocupă cu prepararea spermei înainte de înseminări si participa si la punctii sub îndrumarea lui Terry. Eu o să vorbesc cu Albu să-l nimeresc pe Terry la FET, nu o vreau pe Aura. Nu stiu. O fi bună dar eu am încredere în Terry. El s-a ocupat de dezghețarea embrionilor si au rezistat toți. Bine, ar fi putut să nu reziste, dar îl vreau pe Terry, pentru confortul meu psihic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mi-am revenit din soc. Sunt in faza de negare. N-am vazut in aproape 6 ani asa ceva. Ideea este ca am facut o conjunctivita si pentru ca nu mi-a venit inca, am zis sa nu iau antibiotic fara sa verific.

 

E posibil sa fie de la vitaminele pe care le iau? Inositol, acid alpha lipoic, vitamina C, E etc... 

 

Ma duc sa mai iau alt test (asta e barza ultra-sensibil cica si s-a colorat instant de cum l-am bagat). Ma gandesc ca e gresit. Off, sa ma duc, sa nu ma duc la beta?

post-158273-0-07190200-1481615469_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...