Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV cu dr. Dragos Albu 129


QiaoBing

Recommended Posts

Si la mine au fost ceva diferente intre cele 2 FIV-uri. La primul 17 ovocite - 2 blastocisti la final ( sarcina oprita din evolutie la 6 saptamani ). La FIV 2, am urmat acelasi tratament ca la primul, doar ca mi s-au schimbat dozele din prima ( la injectii - am inceput mai puternic si le scadeam pe parcurs ), am avut 30 ovocite - 11 blastocisti la final. In final, adunand transferurile de la FIV 1 cu 2, am reusit la al 6-lea FET.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, va multumesc foarte mult pt raspunsuri, apreciez. Asa este, desigur ca daca as fi reusit acum nu m-as mai fi intrebat ce endometru am avut in ziua ET:)  KARINAAELE, impartasesc foarte multe din ce ai scris, mai ales partea cu senzatia de “banda rulanta” – eu m-am simtit strict ca X din lotul Y (nefiind nici pacienta dlui Albu dinainte de FIV). Dar asta este, merg mai departe, cu gandul ca este  mult mai importanta priceperea oamenilor decat conexiunea doctor-pacient. 

Opclan, am transferat 2 embrioni de Z3, ambii de 8 celule, unul de calitate 1, unul de 1.5.  Mai ramasese ra un embrion de calitate buna si doi de calitate intermediara, pe care i-am lasat in Z5 dar mi s-a zis sa nu sper la cei intermediari (ca vor ajunge pana in Z5), poate cel mult va rezista cel de calitate buna dar nici despre acela nu se stie. Spre bucuria mea, a rezistat cel de calitate buna, care a ajuns blastocist de calitate foarte buna (4aa). Acum imi pun toate sperantele in el, pentru FET (desi stiu ca exista riscurile decongelarii, dar nu ma gandesc la asta, sper doar ca daca a rezistat el pana in Z5,  trebuie sa reziste si acum!).  Acasa nu am stat decat in ziua ET (dar in rest  far efort, respectat toate sfaturile, inclusiv tratament prevenire hiperstimulare  - am avut 14 ovocite recoltate, si asa a considerat dr. ca tb sa fac).  De ce nu a fost bine, nu as avea cum sa aflu, stiu asta  (in afara de mutatia PAI-1, pt care oricum fac Clexane, nu am alte pb din tot ce am investigat pana acum; la noi pb principala e spermograma).

Multumesc mult pt incurajari Nyny10! Si mult succes, Opclan, iti doresc sa fie totul bine si sa aveti numai vesti bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt intrebare, Lavinia :*. Eu ieri am avut o usoara sangerare (s-a luat doar pe hartie, nu a curs). Nu stiu cum sa o interpretez inca...vedem..in rest, ma rog mult sa fie bine de data asta :). Sunt racita si ma rog sa nu ma apuce tusea.. Pupici si flacaului :)

Hope, cand faci beta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey! Eu sunt bine. Am inceput anticonceptionalele si pe 30 incep cyclo-progynova. Nu am nicio restrictie pe perioada tratamentului pana la ET. Dureaza ceva pana ajung la ziua aia...apoi pana astept rezultatul dar ce sa fac....Sunt linistita si ma bucur ca am trecut cu bine de hiperstimulare, asta este cea mai mare bucurie a mea in acest moment.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bafta multa, Hope! 

Multumim, Lavinia, pentru toate incurajarile tale.

 

Opclan, anticonceptionalele din a cata zi a menstruatiei ti-a zis sa le iei? Eu cand am fost luni la Albu mi-a spus sa ii scriu mail Luciei cand vine menstruatia si ea imi va transmite intr-una din zilele respective tratamentul pentru pregatirea uterului (cyclo progynova, anticonceptionale si ce-o mai fi pe-acolo). Cand am intrebat ce ne facem daca pica duminica prima zi a menstruatiei : -)) a zis ca nu e nicio problema fiindca tratamentul poate fi inceput si in alta zi (nu neaparat in prima zi a menstruatiei) - tinand cont ca daca ii scriu Luciei duminica probabil nu va raspunde chiar in aceeasi zi. Temerea mea e sa nu ratez cumva vreun ciclu degeaba - in noiembrie vreau sa imi fie transferat unul din blastocistii inghetati, ca nu mai am rabdare! : -)  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bafta multa, Hope! 

Multumim, Lavinia, pentru toate incurajarile tale.

 

Opclan, anticonceptionalele din a cata zi a menstruatiei ti-a zis sa le iei? Eu cand am fost luni la Albu mi-a spus sa ii scriu mail Luciei cand vine menstruatia si ea imi va transmite intr-una din zilele respective tratamentul pentru pregatirea uterului (cyclo progynova, anticonceptionale si ce-o mai fi pe-acolo). Cand am intrebat ce ne facem daca pica duminica prima zi a menstruatiei : -)) a zis ca nu e nicio problema fiindca tratamentul poate fi inceput si in alta zi (nu neaparat in prima zi a menstruatiei) - tinand cont ca daca ii scriu Luciei duminica probabil nu va raspunde chiar in aceeasi zi. Temerea mea e sa nu ratez cumva vreun ciclu degeaba - in noiembrie vreau sa imi fie transferat unul din blastocistii inghetati, ca nu mai am rabdare! : -)  

Riri_36 mie mi-a venit menstruatia intr o zi de vineri dupa ora 16:00 asa ca in ziua aceea mi-au zis sa opresc Clexane si ce mai luam eu pentru hiperstimulare iar schema pentru ET am primit-o luni si implicit luni a fost prima zi de anticonceptionale, adica a treia zi de menstruatie. 

Stai linistita ca nu ai cum sa ratezi....daca vezi ca nu iti raspunde Lucia ii dai un sms dl.dr si el sigur iti va raspunde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...