Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dezbaterile Clinton-Trump


Recommended Posts

tot pt buflea cum un bill ajunge legehttp://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gifbill to law.gif

mie mi se pare incredibil cum un singur om e vinovat de totale legile si razboaiele atata amar de vreme!

 

facultati gratuite si sanatate gratuita exista in romania , unde se pare ca unii nu s-au adaptat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 579
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rufus, da ai dreptate in caracterizarea de la distanța. Si de aici se vede cam la fel. Ca sa iti faci o idee de ce unii il susțin, iti recomand articolul de mai jos din NY Times de azi. Si ca o mica adăugire, Obama a întâmpinat o rezistența feroce cam in același segment de populație (reflectat in buna măsura in Congress de către republicani) doar pentru ca a iesit președinte. Din păcate, rasismul exista bine mersi inca. http://www.nytimes.com/2016/09/30/us/donald-trump-christians-gay-marriage.html?smprod=nytcore-iphone&smid=nytcore-iphone-share

 

Interesant articolul ...

 

Facts :

 

- articolul este de azi, deci foarte actual

 

- este publicat in NY Times - o sursa de informatii de renume, nu un tabloid

 

- subiectii din articol locuiesc in Central Iowa

 

- se denumesc religious liberty ambassadors

 

"Now, a year later, the Odgaards and other conservative evangelicals interviewed in central Iowa say they feel as though they have been abandoned (pentru ca au refuzat sa inchirieze biserica unei reuniuni intre persoane de acelasi sex, au fost dati in judecata si pentru ca probabil pierdeau procesul au setteled). Many say that they have no genuine champion in the presidential race and that the country has turned its back on them. Americans are leaving church, same-sex marriage is the law of the land, and the country has moved on to debating transgender rights. While other Americans are anxious about the economy, jobs and terrorism, conservative Christians say they fear for the nation’s very soul. Some worry that the nation has strayed so far that God’s punishment is imminent.

 

Long a reliable Republican voting bloc, many are appalled to find Donald J. Trump their only alternative to Hillary Clinton. They say he has taken positions all over the map on same-sex couples and abortion and does not have the character to be president. (exact argumentele pe care le-am auzit si la Michelle)

 

Nevertheless, polls show that the vast majority of evangelicals are now coalescing around Mr. Trump, largely out of fear that a President Clinton will appoint liberal Supreme Court justices.

 

Daca aveti rabdarea sa cititi pana la sfarsit, o sa sesizati cu uimire, toate, dar absolut toate parerile Michellinei, care daca nu ma insel, si ea este "new born christian" ...

 

"... said she became seriously alarmed about the nation in the past year as Congress failed to cut off funding for Planned Parenthood after an anti-abortion group released videos taken surreptitiously of the organization. The Berkheimers are in the “Never Trump” camp.

 

“I’m worried for America if we don’t turn away from abortion,” said Mrs. Berkheimer, who is 48. “I think our country is going to be punished, with a nuclear weapon. I don’t think you can mock God forever.”

 

Michellino, cu tot respectul, nu te-am dat de ex ca pe ceva negativ ... esti reprezentanta pe forum a unui segment de populatie, care gandeste asa ...ei sunt cei care voteaza cu Trump din motivele invocate de tine, similare cu cele din articol.

 

Parrea mea este ca "voi" nu vedeti dincolo de aceste clare religious issues - gay marriage, plannes parenthood, abortion, transgender ...

 

Viata este mult mai larga - jobs, economy, dezvoltare sociala (nu spirituala), support pentru toata lumea (nu numai pentru cei ca voi), contracte internationale, relatii diplomatice, relatii externe, razboaie mondiale ...etc, etc, etc. Astea nu se construiesc sau se strica cu rugaciuni, cruci si barda (you are fired) ...ci cu oameni "unsi cu toate alifiile" si Trump nu reprezinta tara asta bine in general, nici pe plan intern, nici pe plan extren.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai avut rabdarea sa citesti articolul...este o foarte buna oglinda catre o sectiune dintre votantii lui Trump.

Da, este greu de digerat ca sint cei care voteaza pe acest "urangutan in calduri" (vai, cit de mult mi-a placut descrierea asta) dar uite ca nu iti trebuie neaparat logica cind ai asa multa incredere in "altceva"...un "altceva" nedefinit dar care iti provoaca niste certitudini in absenta oricarui fapt sau argument.

 

Pai daca cineva crede ca vine bomba pe noi din cauza de gay marriage, iti poti imagine ce apasare sufleteasca si ce responsabilitate simte persoana respectiva (citata in articol)???? Economia, joburi, probleme sociale deja devin chestii minuscule...cind poti salva lumea intreaga de la apocalipsa, un job amarit paleste prin comparatie.

 

Si uite asa, de mina, sintem intr-o mare "race to the bottom" din pacate. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, sunt multe de spus la articolul asta, dar mai ales cred ca multi care nu au legatura sa spun asa, cu comunitatile crestine , si isi iau informatiile din ziar , au idei preconcepute si de mutle ori eronate.

 

ce te face sa crezi ca nu ma/ne intereseaza economia, dezvoltarea sociala etc? pai eu unde traiesc pe Luna? ca pun dezvoltarea spirituala mai presus de orice , asa este...si e noramal sa fie asa.

 

ref tot la ziar, nu prea inteleg de ce e important ca niste crestini din iowa , au refuzat sa isi inchirieze biserica unui grup gay pt reuniune (petrecere/nunta?) nu mi se pare nimic aberant in asta...oare cite biserici ortodoxe din romania ar permite asa ceva?

si culmea cum ca, cu legile existente, sunt nevoiti sa o faca...no more comments despre asta.

 

spuneai ca :Viata este mult mai larga - jobs, economy, dezvoltare sociala (nu spirituala), support pentru toata lumea (nu numai pentru cei ca voi), contracte internationale, relatii diplomatice, relatii externe, razboaie mondiale ...etc, etc, etc. Astea nu se construiesc sau se strica cu rugaciuni, cruci si barda (you are fired) ...ci cu oameni "unsi cu toate alifiile" si Trump nu reprezinta tara asta bine in general, nici pe plan intern, nici pe plan extren."

 

ba da, eu cred ca se pot rezolva cu rugaciune si cruce atita timp cat crezi in ele...pt ca toate astea (contracte, relatii, razboaie) sunt /se fac de oameni, iar Dumnezeu poate sa lucreze si sa transforme inimi ,convingeri si mentalitati.

 

iar acesti oameni unsi cu toate alifiile=hillary nu au construit , doar au darmat, au distrus tari si suflete...

 

dar  la urma , urmei  ref la presedentie si ca tot ma intreba antmil, de unde imi iau adevarul, eu mi-l iau din Biblie la aproape toate intrebarile care le am. 

citeam un pasaj care spune asa:

For all authority comes from God, and those in positions of authority have been placed there by God.

 

Deci ca va fi H sau T ... va fi alegerea lui Dumnezeu. El ne va da presedintele care il meritam , bun sau rau.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mai spunea cineva , nu mai stiu cine, ca oricum cine va fi ales oricit de rau va fi ...va fi doar pt 4 ani, dar nu e asa. 

cine va iesi presedinte, va influenta prin alegerea celor de la Curtea Suprema, urmatorii 40 de ani= generatia copiilor nostri,......asa ca eu personal,  ma rog la Dumenzeu sa aiba mila de natiunea asta si sa ne indrepte pe calea cea buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

dar  la urma , urmei  ref la presedentie si ca tot ma intreba antmil, de unde imi iau adevarul, eu mi-l iau din Biblie la aproape toate intrebarile care le am. 

citeam un pasaj care spune asa:

 

For all authority comes from God, and those in positions of authority have been placed there by God.

 

 

 

Mie pasajul asta mi se pare extrem de interesant.

 

Obama a fost in pozitie de autoritate, pus acolo de Dumnezeu si nu a fost respectat, ascultat sau urmat. De ce?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate cu privire la politicienii mincinosi.

Si inteleg ca lumea are optiuni legate de o politica sau alta, acolo, in America.

Totusi, eu am avantajul de a judeca din afara, nefiind afectat cel putin in prima faza de votul de acolo. Si judecand dupa prestatiile din campanie, T mi se pare un mitocan periculos. Faptul ca minte cum respira, neaga tot ce-a gandit pana acum si o intoarce din vorbe, mi se pare lipsit de responsabilitate.

....

Dar ma mai intreb ceva: pe tine nu te sperie macar ideea (ca sigur nu e nimic) apropierii unui presedinte american de Putin sau de populistii care au scos GB din UE just for fun, pe minciuni si manipulari grosolane?

Asta vor americanii, in schimbul politicii Obama?

 

acelasi lucru poate fi spus si de H.ca minte si e lipsita de responsabilitate...si nu e numai o impresie...dar e dovedit.

 

cat despre aproprierea de P...etc...e drum lung...astea sunt doar niste prezumtii nefondate....

politica lui Obama a dus lumea pe plan extern si intern in mare dezechilibru si asta e un fapt implinit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, zau? Acuma ne facem ca nu stim?

 

Obama a fost blocat la majoritatea initiativelor...nu este o noutate. 

 

Ma tem ca imi pierd timpul daca iti dau punct cu punct exemplele...oricum nu prea conteaza.

 

Dar chiar m-a surprins propozitia...m-a surprins foarte tare pentru acolo in mesaj, exista o mare discrepanta.

Si vroiam sa ma spun ceva...tot te uiti in Biblie la raspunsuri. Duminica trecuta la biserica sotului (ti-am spus, sotul e credincios, catolic) s-a pus un mare accent pe pacatul minciunilor prin omisiune. M-a pus pe ginduri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...