Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dezbaterile Clinton-Trump


Recommended Posts

Michelle, care este planul lui Trump referitor la health care? poate detaliezi un pic...a zis ca vrea sa anuleze Obamacare. Cu ce o inlocuieste? ce te face sa crezi ca va fii mai bine? doar faptul ca ai incredere in el ca va face totul bine sau are totusi un plan concret asa cum ar fii normal sa aiba un candidat la presedintie?

 

 

Planurile pt taxe, emigrare , healthcare ...toate sunt listate la websitul lui:

 

despre healthcare:

 

1 he would repeal Obamacare,

2 reduce barriers to the interstate sale of health insurance,

3 institute a full tax deduction for insurance premium payments for individuals,

4 make Health Saving Accounts inheritable,

5 require price transparency, block-grant Medicaid to the states,

6 and allow for more overseas drug providers through lowered regulatory barriers.

 

mai spune ca:

Institute a cap on employer-tax exclusion for health care

Seek medical malpractice reform.

Expand employer-sponsored wellness programs.

 

ce priveste la taxe planul lui este ca:

collapse the current 7 tax brackets to 3 brackets. ..deci simplificand si probabil facand mai usor pt oameni sa isi faca singuri taxele si sa nu mai plateasca contabili pt asta.

 

Brackets & Rates for Married-Joint filers:

Less than $75,000: 12%

More than $75,000 but less than $225,000: 25%

More than $225,000: 33%

*Brackets for single filers are ½ of these amounts

The Trump Plan will increase the standard deduction for joint filers to $30,000, from $12,600, and the standard deduction for single filers will be $15,000.

 

The personal exemptions will be eliminated as will the head-of-household filing status.

 

In addition, the Trump Plan will cap itemized deductions at $200,000 for Married-Joint filers or $100,000 for Single filers.

 

tot despre taxe vrea sa appeal FATCA law (a lui Obama din 2010) prin care US taxeaza toti cetatenii americani care locuiesc in alta tara. daca nu ma insel este singura tara (sau parca mai e una) care face asta.

 

 

informatiile astea le-am luat de pe site , nu am avut timp sa le studiez..

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 579
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu pricep, daca o persoana cu autoritate e pusa acolo de God, atunci de ce te legi de Obama Michelle, ca si el tot de God a fost pus acolo, nu? Sau numai Trump e alesul domnului din cauza ca va interzice avorturile, pedepsi homosexualii, trimite femeile la cratita, negrii si mexicanii pe plantatie si e un bun crestin?

 

Letitia, f urit mesajul tau .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Planul de sanatate e o gluma proasta.

Planul de taxe este o imensa reducere de taxe pentru cei mai bogati si o minuscula reducere pentru cei saraci sa in mijloc. Adica 95% din familii vor vedea undeva la 1% (abia-abia) reducere, pe cind restul de 5% vor vedea o reducere de aproximativ 5,3%. In plus, taxele pe mostenire (pragul este undeva in jur de 5 milioane de persoana/10 milioane de cuplu casatorit) dispar cu totul (acum sint undeva la 40%).

 

Care stati bine cu matematica?

 

Calculati beneficile la un salariu de $75k si la unul de $100 milioane si vedeti cine este beneficiarul favorizat. 1% din populatia SUA controleaza 40% din "wealth". 

 

Care va fi deficitul la buget cind trilioane de dolari nu se vor mai stringe? Si daca nu se mai string bani, se fac reduceri, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

dar  la urma , urmei  ref la presedentie si ca tot ma intreba antmil, de unde imi iau adevarul, eu mi-l iau din Biblie la aproape toate intrebarile care le am. 

citeam un pasaj care spune asa:

For all authority comes from God, and those in positions of authority have been placed there by God.

 

Deci ca va fi H sau T ... va fi alegerea lui Dumnezeu. El ne va da presedintele care il meritam , bun sau rau.

 

 

Letitia, f urit mesajul tau .

Michelle, de ce e urit mesajul meu?  Tu singura ai afirmat ca cei in pozitie de autoritate au fost pusi acolo de god. Nu vad eu bine, sau cum? obama are o pozitie de autoritate, nu? Si conform teoriilor tale a fost pus acolo de god.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, de ce e urit mesajul meu? Tu singura ai afirmat ca cei in pozitie de autoritate au fost pusi acolo de god. Nu vad eu bine, sau cum? obama are o pozitie de autoritate, nu? Si conform teoriilor tale a fost pus acolo de god.

Letitia, daca iti recitesti mesajul si stai sa te gindesti putin, realizezi poate ca, adresindu-te cu"Sau numai Trump e alesul domnului din cauza ca va interzice avorturile, pedepsi homosexualii, trimite femeile la cratita, negrii si mexicanii pe plantatie si e un bun crestin?"

 

este o ofensa la adresa mea ca persoana, a convingerilor si a credintei care o port.

 

Eu mi-am expus punctul de vedere, fara sa te jignesc, sau sa jiignesc pe cineva, fara sa jignesc credinta sau necredinta celor care discuta la acest subiect.

 

este o jignire, spunind ca un crestin alege un presedinte care "trimite negrii si mexicanii pe plantatie"....sau o femeie la cratita...si stiu f bine la ce te-ai referit.

 

daca o femeie sta la cratita cum stau eu astazi...este alegerea mea nu m-a trimis nimeni...iar multe femei au facut chiar cariera din asta.

cit despre avorturi si homosexuali e normal pt un crestin sa spuna ca nu aproba avortul si practica homosexuala (nu oamenii) considerate de Dumenzeu ca fiind pacate.

 

Daca nu ai priceput ce am vrut sa spun prin afirmatia mea referitoare la alegerea presedintelui de Dumnezeu (care de fapt nu-mi apratine, nu e teoria mea, este un verset din Biblie...), imi pare rau, dar nu am nici o obligatie sa te fac sa intelegi.

 

am dat ceva detalii care le-am considerat sufficiente...cine nu pricepe, nu pricepe...mai e si internet sa caute, ori sot , rude crestine sa intrebe, pastor sau preot...

 

plus ca orice persoana pana a ajunge sa inteleaga asta, treb in primul rind sa creada in Dumnezeu, in existenta si in persoana Lui...basic Christianity.

 

nu imi este absolut de loc rusine cu pozitia care o am nici ca mama care sta acasa la cratita, desi am job partime (de acasa), nici cand muncesc in gradina (ca altii pe plantatie), nici ca sunt crestina si nici pt convingerile care le am.

 

daca vreau sa expun punctul meu de vedere si informatiile cu privire la celaltalt candidat, este dorinta mea, am considerat ca fiind neccesar sa particip la subiect, atita timp cit lumea treb sa aleaga dintre acesti 2 candidati.

amindoi candidatii sunt departe de cea ce poporul American isi doreste pt candidature...dar astia sunt si unul din 2 va fi urmatorul presedinte.​

 

edit.

situatia e f grava si f serioasa si orice informatie e neccesara ca lumea sa stie si sa ia cea mai buna decizie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, daca iti recitesti mesajul si stai sa te gindesti putin, realizezi poate ca, adresindu-te cu"Sau numai Trump e alesul domnului din cauza ca va interzice avorturile, pedepsi homosexualii, trimite femeile la cratita, negrii si mexicanii pe plantatie si e un bun crestin?"

 

este o ofensa la adresa mea ca persoana, a convingerilor si a credintei care o port.

 

Eu mi-am expus punctul de vedere, fara sa te jignesc, sau sa jiignesc pe cineva, fara sa jignesc credinta sau necredinta celor care discuta la acest subiect.

 

este o jignire, spunind ca un crestin alege un presedinte care "trimite negrii si mexicanii pe plantatie"....sau o femeie la cratita...si stiu f bine la ce te-ai referit.

 

daca o femeie sta la cratita cum stau eu astazi...este alegerea mea nu m-a trimis nimeni...iar multe femei au facut chiar cariera din asta.

cit despre avorturi si homosexuali e normal pt un crestin sa spuna ca nu aproba avortul si practica homosexuala (nu oamenii) considerate de Dumenzeu ca fiind pacate.

 

Daca nu ai priceput ce am vrut sa spun prin afirmatia mea referitoare la alegerea presedintelui de Dumnezeu (care de fapt nu-mi apratine, nu e teoria mea, este un verset din Biblie...), imi pare rau, dar nu am nici o obligatie sa te fac sa intelegi.

 

am dat ceva detalii care le-am considerat sufficiente...cine nu pricepe, nu pricepe...mai e si internet sa caute, ori sot , rude crestine sa intrebe, pastor sau preot...

 

plus ca orice persoana pana a ajunge sa inteleaga asta, treb in primul rind sa creada in Dumnezeu, in existenta si in persoana Lui...basic Christianity.

 

nu imi este absolut de loc rusine cu pozitia care o am nici ca mama care sta acasa la cratita, desi am job partime (de acasa), nici cand muncesc in gradina (ca altii pe plantatie), nici ca sunt crestina si nici pt convingerile care le am.

 

daca vreau sa expun punctul meu de vedere si informatiile cu privire la celaltalt candidat, este dorinta mea, am considerat ca fiind neccesar sa particip la subiect, atita timp cit lumea treb sa aleaga dintre acesti 2 candidati.

amindoi candidatii sunt departe de cea ce poporul American isi doreste pt candidature...dar astia sunt si unul din 2 va fi urmatorul presedinte.​

 

edit.

situatia e f grava si f serioasa si orice informatie e neccesara ca lumea sa stie si sa ia cea mai buna decizie.

Michelle, tu ai spus ca il alegi pe trump ca e un bun crestin, ca e impotriva avorturilor, a homosexualilor, bla, bla, bla. Cit despre cratita, m-am referit la faptul ca nu are consideratie nici fata de femei, le face porci, ciini, grase, probabil crede ca locul lor e la cratita. Daca nu esti barbat, alba si bogat esti clar citeva trepte sub el.

 

Te-as ruga sa nu mai citesti "printre rinduri", nu m-am luat de persoana ta, ci de idile tale, nu umblu cu ascunzisuri. Si eu am stat acasa 5 ani, nu-i nimic rusinos in asta, e alegerea fiecaruia, nu vad ce va tot inflamati asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Planurile pt taxe, emigrare , healthcare ...toate sunt listate la websitul lui:

 

despre healthcare:

 

1 he would repeal Obamacare,

2 reduce barriers to the interstate sale of health insurance,

3 institute a full tax deduction for insurance premium payments for individuals,

4 make Health Saving Accounts inheritable,

5 require price transparency, block-grant Medicaid to the states,

6 and allow for more overseas drug providers through lowered regulatory barriers.

 

mai spune ca:

Institute a cap on employer-tax exclusion for health care

Seek medical malpractice reform.

Expand employer-sponsored wellness programs.

 

ce priveste la taxe planul lui este ca:

collapse the current 7 tax brackets to 3 brackets. ..deci simplificand si probabil facand mai usor pt oameni sa isi faca singuri taxele si sa nu mai plateasca contabili pt asta.

 

Brackets & Rates for Married-Joint filers:

Less than $75,000: 12%

More than $75,000 but less than $225,000: 25%

More than $225,000: 33%

*Brackets for single filers are ½ of these amounts

The Trump Plan will increase the standard deduction for joint filers to $30,000, from $12,600, and the standard deduction for single filers will be $15,000.

 

The personal exemptions will be eliminated as will the head-of-household filing status.

 

In addition, the Trump Plan will cap itemized deductions at $200,000 for Married-Joint filers or $100,000 for Single filers.

 

tot despre taxe vrea sa appeal FATCA law (a lui Obama din 2010) prin care US taxeaza toti cetatenii americani care locuiesc in alta tara. daca nu ma insel este singura tara (sau parca mai e una) care face asta.

 

 

informatiile astea le-am luat de pe site , nu am avut timp sa le studiez..

 

 

Nu cred ca ai inteles intrebarea mea. Nu vroiam sa copiezi ca asta puteam sa fac si eu. Eu vroiam sa explici in cuvintele tale cum ai inteles tu ca planul lui Trump iti va schimba viata in bine tie, familiei tale, prietenilor tai care sufera din cauza lui Obamacare.

 

Ah ..acum am vazut ca ai precizat ca nu le-ai studiat inca, doar stii ca va fii mai bine..

 

Inteleg dorinta ta de a informa pentru ca, citez "situatia e f grava si f serioasa si orice informatie e neccesara ca lumea sa stie si sa ia cea mai buna decizie." dar ar fii bine ca informatiile astea pe care le furnizezi sa le filtrezi, sa le intelegi si mai ales sa fie corecte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E oficial . Farage a fost antamat de Trump sa il consilieze in campania electorala si aparitiile televizate . Se pare ca Augustul a trimis un avion privat care sa-l traverseze oceanul . So , be ready America . Daca aveti timp sa revedeti discursurile lui farage veti constata similaritatile . Daca acestia sunt eroii vostri nici nu ma mir ca Hitler a avut succesul pe care l-a avut la momentul respectiv.


Cei doi sunt mizerabili , josnici , xenofobi , homofobi si duc o campanie bazata numai pe minciuna .


Daca Trump va castiga se vor inmulti atacurile la adresa strainilor , musulmanilor , mexicanilor  si a altor . Exact ce s-a intamplat in uk dupa brexit , veti avea Uexit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, tu ai spus ca il alegi pe trump ca e un bun crestin, ca e impotriva avorturilor, a homosexualilor, bla, bla, bla. Cit despre cratita, m-am referit la faptul ca nu are consideratie nici fata de femei, le face porci, ciini, grase, probabil crede ca locul lor e la cratita. Daca nu esti barbat, alba si bogat esti clar citeva trepte sub el.

 

Te-as ruga sa nu mai citesti "printre rinduri", nu m-am luat de persoana ta, ci de idile tale, nu umblu cu ascunzisuri. Si eu am stat acasa 5 ani, nu-i nimic rusinos in asta, e alegerea fiecaruia, nu vad ce va tot inflamati asa.

mai mult ca sigur, nu ai citit toate mesajele mele scrise la acest subiect.

 

nu am spus nicaieri ca il aleg pe trump ca e bun crestin.

nu am spus nicaieri nici macar ca e crestin...habar nu am cine e sau nu e crestin.

 

ca e prost de gura, a dovedit-o ca e...dar consider ca ce a facut Hillary in toti acesti ani, e mai rau, mai tragic decit toate  prostiile care le scoate el din gura.

si sa nu uitam cate perle a scos si H din gura...ca sutn destule si astea....culmea ca aici nimeni nu le mentioneaza.

 

am spus ca dupa parerea mea e o alegere mai buna decit H si ca as alege partidul republicanilor in fav celor democrati...din motive explicate....si nu ca sunt perfecti...dar dupa parerea mea politica lor e un pic mai buna si neccesara timpurilor actuale.

 

 

off topic:

 

"ideile mele" in general mai ales cele ref la credinta sunt cele impartasite de toti credinciosi crestini, de toti care citesc Biblia, si urmeaza principii crestine. nu vin cu absolut nimic mai cu motz eu.

si una e sa nu pricepi si sa cauti raspunsuri, care cu placere  ti le dau desi stiu ca nu le vei accepta...pt ca vorbim pe diferite unde (ca sa spun asa).

​n-ai cum sa intelegi ce vorbesc despre Dumnezeu atitia timp cat nu crezi in Dumnezeu....dar mai ai timp si ma rog la Dumnezeu pt tine sa te scchimbe.

 

Si credinciosii nu sunt un grup de prosti, inculti, sovinisti, misogini...etc..etc...care in top of everything il mai voteaza si pe trump.

 

Letitia, de mult m-am tinut sa-ti spun tie si altora , ca, cind imi iei la misto credinta, nu uita ca implicat iei la misto credinta tuturor credinciosilor, si care poti fi: sotii, parintii, bunicii...mei, ai tai ai tuturor celor de fatza.

 

cand iei la misto pe Dumnezeu, sau pe Domnul Isus, ma ranesti personal pt ca iei la misto "my best friend", Domnul meu , Mintuitorul meu. Cind iei la misto alti credinciosi crestini , ma ranesti, pt ca sutn fratii si surorile mele. 

 

iti spun asta, asa...ca fapt divers...si nu m-am referit doar la mesajele recente...

 

Dumnezeu insa imi da putere, si sa trec mereu peste aceste jigniri ...dar asta nu inseamna ca ele nu exista.

contiuni sa te respect  si sa imi pese de tine asa cum respect pe toata lumea pe acest forum si imi pasa.

cind spun ca ma bucur pt reusita copiilor , chiar ma bucur ...cand cuiva I se intimpla ceva, chiar imi pare rau...si chiar daca la anumite subiecte vorbim la contar nu tzin pica, ma rog pt multa lume aici pe forum, chiar daca nu scriu despre asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai inteles intrebarea mea. Nu vroiam sa copiezi ca asta puteam sa fac si eu. Eu vroiam sa explici in cuvintele tale cum ai inteles tu ca planul lui Trump iti va schimba viata in bine tie, familiei tale, prietenilor tai care sufera din cauza lui Obamacare.

 

Ah ..acum am vazut ca ai precizat ca nu le-ai studiat inca, doar stii ca va fii mai bine..

 

Inteleg dorinta ta de a informa pentru ca, citez "situatia e f grava si f serioasa si orice informatie e neccesara ca lumea sa stie si sa ia cea mai buna decizie." dar ar fii bine ca informatiile astea pe care le furnizezi sa le filtrezi, sa le intelegi si mai ales sa fie corecte.

am crezut ca doresti sa vezi daca are plan si care este....si ca sa nu adaug cuvinte de la mine care pot fi interpretate cel mai bine a fost sa fac copy paste exact la planul lui Trump .

ce anume nu este correct in mesajul meu ...ce anume trebuia sa "filtrez"?

 

 

f mult pt votantii lui trump conteaza faptul ca actiunile lui  H s-a dovedit proaste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...