Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dezbaterile Clinton-Trump


Recommended Posts

mai mult ca sigur, nu ai citit toate mesajele mele scrise la acest subiect.

 

nu am spus nicaieri ca il aleg pe trump ca e bun crestin.

nu am spus nicaieri nici macar ca e crestin...habar nu am cine e sau nu e crestin.

 

ca e prost de gura, a dovedit-o ca e...dar consider ca ce a facut Hillary in toti acesti ani, e mai rau, mai tragic decit toate  prostiile care le scoate el din gura.

si sa nu uitam cate perle a scos si H din gura...ca sutn destule si astea....culmea ca aici nimeni nu le mentioneaza.

 

am spus ca dupa parerea mea e o alegere mai buna decit H si ca as alege partidul republicanilor in fav celor democrati...din motive explicate....si nu ca sunt perfecti...dar dupa parerea mea politica lor e un pic mai buna si neccesara timpurilor actuale.

 

 

off topic:

 

"ideile mele" in general mai ales cele ref la credinta sunt cele impartasite de toti credinciosi crestini, de toti care citesc Biblia, si urmeaza principii crestine. nu vin cu absolut nimic mai cu motz eu.

si una e sa nu pricepi si sa cauti raspunsuri, care cu placere  ti le dau desi stiu ca nu le vei accepta...pt ca vorbim pe diferite unde (ca sa spun asa).

​n-ai cum sa intelegi ce vorbesc despre Dumnezeu atitia timp cat nu crezi in Dumnezeu....dar mai ai timp si ma rog la Dumnezeu pt tine sa te scchimbe.

 

Si credinciosii nu sunt un grup de prosti, inculti, sovinisti, misogini...etc..etc...care in top of everything il mai voteaza si pe trump.

 

Letitia, de mult m-am tinut sa-ti spun tie si altora , ca, cind imi iei la misto credinta, nu uita ca implicat iei la misto credinta tuturor credinciosilor, si care poti fi: sotii, parintii, bunicii...mei, ai tai ai tuturor celor de fatza.

 

cand iei la misto pe Dumnezeu, sau pe Domnul Isus, ma ranesti personal pt ca iei la misto "my best friend", Domnul meu , Mintuitorul meu. Cind iei la misto alti credinciosi crestini , ma ranesti, pt ca sutn fratii si surorile mele. 

 

iti spun asta, asa...ca fapt divers...si nu m-am referit doar la mesajele recente...

 

Dumnezeu insa imi da putere, si sa trec mereu peste aceste jigniri ...dar asta nu inseamna ca ele nu exista.

contiuni sa te respect  si sa imi pese de tine asa cum respect pe toata lumea pe acest forum si imi pasa.

cind spun ca ma bucur pt reusita copiilor , chiar ma bucur ...cand cuiva I se intimpla ceva, chiar imi pare rau...si chiar daca la anumite subiecte vorbim la contar nu tzin pica, ma rog pt multa lume aici pe forum, chiar daca nu scriu despre asta.

Michelle, am sa o citez pe Viviana si o sa-ti spun: nu gindi ceea ce eu nu am gindit. Reciteste-mi mesajele, fara rastalmaciri si interpretari personale si o sa vezi ca nu e nici o jignire la adresa ta, sau misto la adresa dumnezeului tau. Si cu asta am incheiat aceasta discutie fara rost. Daca mai ai ceva sa-mi spui, vrei alte explicatii, contacteaza-ma pe privat te rog.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 579
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am crezut ca doresti sa vezi daca are plan si care este....si ca sa nu adaug cuvinte de la mine care pot fi interpretate cel mai bine a fost sa fac copy paste exact la planul lui Trump .

ce anume nu este correct in mesajul meu ...ce anume trebuia sa "filtrez"?

 

 

f mult pt votantii lui trump conteaza faptul ca actiunile lui  H s-a dovedit proaste.

 

Cu ce sa incep oare?

 

In postarea anterioara ai spus, citez:

"tot despre taxe vrea sa appeal FATCA law (a lui Obama din 2010) prin care US taxeaza toti cetatenii americani care locuiesc in alta tara. daca nu ma insel este singura tara (sau parca mai e una) care face asta."

 

FATCA nu taxeaza pe nimeni, este o lege care obliga declararea conturilor si a activelor detinute in strainatate de cetatenii americani in scopul limitarii evaziunii fiscale si impotriva careia Trump a fost vocal de la inceput, cu mult inainte de a candida la presedintie, din motive pe care nu vreau sa le speculez.

 

Legea care taxeaza "toti cetatenii americani care locuiesc in alta tara" e veche de aproape 100 de ani . Se cheama worldwide taxation si e unica sistemului American. Conceptul a fost introdus during the American Civil War si a devenit lege printr-o decizie a Curtii Supreme din 1924.

 

Deci, nu e vina nici a lui Obama nici a lui H si este un exemplu tipic de lipsa de filtrare a informatiei oferite de presa republicana care stie ca "the base" crede orice i se spune.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Planul de sanatate e o gluma proasta.

Planul de taxe este o imensa reducere de taxe pentru cei mai bogati si o minuscula reducere pentru cei saraci sa in mijloc. Adica 95% din familii vor vedea undeva la 1% (abia-abia) reducere, pe cind restul de 5% vor vedea o reducere de aproximativ 5,3%. In plus, taxele pe mostenire (pragul este undeva in jur de 5 milioane de persoana/10 milioane de cuplu casatorit) dispar cu totul (acum sint undeva la 40%).

 

Care stati bine cu matematica?

 

Calculati beneficile la un salariu de $75k si la unul de $100 milioane si vedeti cine este beneficiarul favorizat. 1% din populatia SUA controleaza 40% din "wealth". 

 

Care va fi deficitul la buget cind trilioane de dolari nu se vor mai stringe? Si daca nu se mai string bani, se fac reduceri, nu?

 

 

 

 

http://money.savvythis.com/donald-trump-tax-calculator.php

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, de ce esti asa convinsa ca toti crestinii iti impartasesc ideile? Cunosc destul de multi evangelical Christians inteligenti, articulati, care gandesc in principiu ca tine dar mult mai nuantat.

 

Foarte multi sunt sincer ingrijorati de faptul ca asocierea lor ca grup religios cu Trump ii va afecta pe termen lung. In zona in care locuiesc eu, bisericile baptiste sunt populate in proprtie de peste 50% de hispanici. Cum sa predici ca pastor sau sa atragi enoriasi hispanici la biserica ta si sa spui ca Trump e mai bun cand ii face violatori? Si nu e vorba doar de hispanici ci si de crestinii din tanara generatie care chiar daca sunt religiosi, gandesc diferit decat parintii lor si poate vor alege sa il caute pe Dumnezeu la alte biserici  decat cele evangelicals.

 

Poate iti faci timp sa citesti un punct de vedere al unui crestin ca tine dar diferit de al tau :

 

 

http://www.vox.com/2016/6/7/11868028/evangelicals-nevertrump

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, de ce esti asa convinsa ca toti crestinii iti impartasesc ideile? Cunosc destul de multi evangelical Christians inteligenti, articulati, care gandesc in principiu ca tine dar mult mai nuantat.

 

Foarte multi sunt sincer ingrijorati de faptul ca asocierea lor ca grup religios cu Trump ii va afecta pe termen lung. In zona in care locuiesc eu, bisericile baptiste sunt populate in proprtie de peste 50% de hispanici. Cum sa predici ca pastor sau sa atragi enoriasi hispanici la biserica ta si sa spui ca Trump e mai bun cand ii face violatori? Si nu e vorba doar de hispanici ci si de crestinii din tanara generatie care chiar daca sunt religiosi, gandesc diferit decat parintii lor si poate vor alege sa il caute pe Dumnezeu la alte biserici  decat cele evangelicals.

 

Poate iti faci timp sa citesti un punct de vedere al unui crestin ca tine dar diferit de al tau :

 

 

http://www.vox.com/2016/6/7/11868028/evangelicals-nevertrump

 

multumesc pt mesajul tau

 

spui ca majoritatea crestinilor gindesc ca mine , dar mai nuantat...nuantat cum/in ce fel...imi dai citeva exemple.

 

nu cred ca asocierea crestinilor cu trump va afecta pe cineva..alegerile sunt alegeri...nu toti crestini voteaza cu trump, nu toti necrestini voteaza impotriva lui.

 

spui ca biserica nu poate sa atraga enoriari si in acelasi timp sa spuna  ca trump e mai bun.

in primul rind biserica nu e stup ...care sa atraga albinele, biserica e biserica, vine cine vrea si nu treb sa fie atras..ca  parere personala.

la biserica de fapt nici nu e legal sa se faca propaganda politica.

nu I-a facut pe toti hispanicii violatori...au fost f multe cazuri cred ca am pus linkurile cindva, hispanici intrati ilegali au facut crime, omoruri...la ei s-a referit dind chiar numele victimelor.

 

am citit multe articole sa vad punctul de vedere a altor crestini...si sa stii ca toti, sau majoritatea au problema cu votarea asta.

nu votezi cu trump , dar nu poti vota nici cu Clinton atunci cu cine? Johnson...e chiar culmea...nici atit. daca nu voteaza, iasa lejer Clinton....iar asta nu e acceptabil.

 

pur si simplu nu exista a3-a optiune. 

nimeni nu are globul de cristal sa stie viitorul...asa ca ...asta e...nu putem lua decit trecul in considerare. iar Clinton a facut-o de oaie .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt mesajul tau

 

spui ca majoritatea crestinilor gindesc ca mine , dar mai nuantat...nuantat cum/in ce fel...imi dai citeva exemple.

 

nu cred ca asocierea crestinilor cu trump va afecta pe cineva..alegerile sunt alegeri...nu toti crestini voteaza cu trump, nu toti necrestini voteaza impotriva lui.

 

spui ca biserica nu poate sa atraga enoriari si in acelasi timp sa spuna  ca trump e mai bun.

in primul rind biserica nu e stup ...care sa atraga albinele, biserica e biserica, vine cine vrea si nu treb sa fie atras..ca  parere personala.

la biserica de fapt nici nu e legal sa se faca propaganda politica.

nu I-a facut pe toti hispanicii violatori...au fost f multe cazuri cred ca am pus linkurile cindva, hispanici intrati ilegali au facut crime, omoruri...la ei s-a referit dind chiar numele victimelor.

 

am citit multe articole sa vad punctul de vedere a altor crestini...si sa stii ca toti, sau majoritatea au problema cu votarea asta.

nu votezi cu trump , dar nu poti vota nici cu Clinton atunci cu cine? Johnson...e chiar culmea...nici atit. daca nu voteaza, iasa lejer Clinton....iar asta nu e acceptabil.

 

pur si simplu nu exista a3-a optiune. 

nimeni nu are globul de cristal sa stie viitorul...asa ca ...asta e...nu putem lua decit trecul in considerare. iar Clinton a facut-o de oaie .

 

E foarte ciudat cum judeci tu cu doua masuri. DIn cite stiu ea nu a fost presedinte si nici patron la zeci de mii de oameni.  Si la rubrica "X s-a facut de .." se poate spune fara nici un dubiu dupa prestatia lui T : "T s-a facut de rusine". Clar si ireversibil.

Spor la vot Michelle.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ciudat cum judeci tu cu doua masuri. DIn cite stiu ea nu a fost presedinte si nici patron la zeci de mii de oameni.  Si la rubrica "X s-a facut de .." se poate spune fara nici un dubiu dupa prestatia lui T : "T s-a facut de rusine". Clar si ireversibil.

Spor la vot Michelle.  [:)]

 

Dar H a fost Secretary of state si Senatoare , responsabila pt bunastarea si siguranta a bilioane de oameni...si ce a facut...se stie si nu mai poate fi sters.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...