Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dezbaterile Clinton-Trump


Recommended Posts

antmil parte din ce ai adus tu in discutie , si anume, 19lea amendament la Consitutie (dreptul femeii la vot) este de fapt esenta alegerilor astora. Era stiut de ceva vreme si anticipat oarecum. Din pacate nu s-au gasit( sau nu au vrut) doua canditate in ambele tabere asa ca s-a ajuns la solutia asta de pamflet....Presa aduce des in discutie  dreptul femeilor, citeam un articol despre o femeie care s-a nascut in anul in care femeile inca nu aveau dreptul la vot iar acum ea o sa voteze.

 

Cred ca e vorba de evolutie mai mult decat de economie in alegerile de anul acesta. In jurul meu sunt multi dezinteresati de  alegeri tocmai ca rezultatul e stiut si lumea isi vede de treaba personala... Ca de exemplu liceele organizeaza excursii din California la Washington pentru inaugurare , si ma gandesc ca nu cheltuie lumea banii pe vreun show TV ci ca sa fie martori la un eveniment istoric...

 

 

Calatorii cu scoala la inaugurare s-au facut de multi, multi ani. Nu mi se pare ceva specific acestui an. 

 

Nu mi se pare al 19lea amendament esenta alegerilor deloc...este pur si simplu o tactica nascuta din disperare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 579
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma bucur Michelle, la nivel personal, ca, in sfarsit, nu il mai gasesti pe Trump demn de a fi presedinte.

 

nu l-am gasit niciodata demn de a fi presedinte, doar l-am considerat "favorabil" comparat cu H.

 

niciunul din cei 2 nu sutn demni de a fi presedinte.

 

cred ca s-a inteles ca nu ii justific in nici un fel comportamentul lui trump...si cit de oribil mi se pare totul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clinton nu a ales sa ia drept client violatorul respectiv, cazul i-a fost assignat direct de catre judecator, exista dovezi clare in aceasta directie. Mai mult Clinton a incercat sa determine judecatorul sa realoce cazul altui avocat dar judecatorul a refuzat. Asta

conform logicii simple arata ca Hillary Clinton nu a ales voluntar sa apere un violator.

Apoi, nu stiu cat de mult cunosti despre profesia de avocat dar una din regulile de baza este sa ofere clientului ce-a mai buna aparare posibila atata timp cat nu este eliberat din contract. Daca nu o face poate fi disbarred. Adica sa isi piarda dreptul de a profesa. Deci nu putea sa nu incerce sa ofere o aparare corecta, si asta inseamna sa ia in considerare orice aspect al cazului, incluzand profilul psihologic al victimei.  

http://www.factcheck.org/2016/06/clintons-1975-rape-case/

 

Nu stiu nimic de celelalt aspect, dar de curiozitate e o poveste gen "she said, she said" sau exista dovezi in scris sau inregistrari cu privire la treaba asta?

 

 

nu am spus ca a ales, ca s-a oferit voluntary sa il apere...am spus ca a ris de victima care era un copil de 12 ani traumatizat.

plus ca metodele agresive in care a interogat-o a lasat f mult de droit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce spun femeile violate de Clinton, despre H. cum le numea "white trash, bimbos...etc" si cum au fost amenintate.

 

aceste femei spun ca nu e vorba de infidelitate, e vorba de violuri-crime, facute de Bill- un serial rapist....si acoperite de H....aceste femei si acum se simt amenintate.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bill Clinton nu e candidat. 

 

Si daca stai sa judeci prin prisma credintei, Hillary si-a sustinut sotul (capul familiei) neconditionat. Nu cred ca tocmai tu ar trebui sa o judeci pentru asta. 

 

In cazul Paula Jones, Bill Clinton nu a fost gasit vinovat de sexual harrasment, ci de obstruction of justice...iar dezinformezi la greu. Paula Jones nu a dovedit cu nimic ca a fost molestata sau harrased. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Calatorii cu scoala la inaugurare s-au facut de multi, multi ani. Nu mi se pare ceva specific acestui an. 

 

Nu mi se pare al 19lea amendament esenta alegerilor deloc...este pur si simplu o tactica nascuta din disperare.

Da, de acord . Se organizeaza calatorii la inaugurare, dar de pe la noi mai putine pentru ca e cam costisitor :) Dar cum spuneam se anticipeaza  momentul "mai" special anul asta. pregatirile se faceau din primavara, deci de anul trecut scolar. 

 

De la momentul castigarii dreptului de vot al femeilor in america si pana astazi sunt aproape 96 de ani. O femeie presedinte arata evolutie chiar daca vine  dupa aproape un secol. E mai important conceptul  decat persoana in sine. Din pacate sunt atatea femei care ar fi putut reprezenta America fara atatea controverse dar nu au vrut sa candideze. Eu nu cred ca in america puterea o detine o singura persoana ci un grup in care influentele isi schimba ponderea periodic. Si zic eu, intr-un fel e bine, ca poate in grupul ala mai sunt si niste oameni cu capul putin mai limpede. Desi de multe ori puterile unite impotriva clasei de rand au castig de cauza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva...Mie razboiul asta al credintelor mi se pare exagerat, si se aduce in prim plan in detrimentul platformelor economice ale candidatilor. Adica trump devine subit credincios si apeleaza la "corasonul"  oamenilor naivi in timp ce  faptele se trec sub pres. Nu ca madam ar fi sfanta ...dar ce politician e...

Si vad ca acum se vorbeste de practica avocatilor....Oooo asta e ceva de studiat. Ca in orice job faci si ce ti se cere nu mereu doar ce vrei. Nu cred ca avocatii din oficiu au de ales. Dar e un moment din cariera prin care multi  trec. E un compromis pe care meseria il cere...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...