Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dezbaterile Clinton-Trump


Recommended Posts

Michelle, tu crezi ca noi cele care participam la acest subiect traim in insule izolate populate de omeni care arata si gandesc fix ca noi. De ce noi nu am veni in  contact cu familii crestine? Poate avem rude, prieteni, colegi, vecini care au aceeasi religie ca tine si stim cum gandesc si cum vor vota.

 

Nu e relevant ca Beth Moore o voteaza sau nu pe Hillary. E relevant faptul ca nu il voteaza pe Trump.

 

Tu vezi lucrurile doar in alb si negru, votez Trump sau Hillary. Majoritatea crestinilor pe care eu ii cunosc personal spun ca, intre doua rele, un crestin adevarat nu alege nici unul. Se duc la vot sa voteze republicani pentru senat si camera dar nu vor vota pe nimeni pentru presedinte.

 

 

stiu ca multi cred ca e o solutie daca nu voteaza nici pe unul nici pe celalat, dar nu e asa. in felul asta chiar daca nu voteaza, e ca si cum ar vota de fapt pt H.

 

ps. de unde stii tu ca Beth Moore nu voteaza pe Trump a facut undeva asta public? stiu doar ca remarcile lui au adus la suprafata rani adinci din viata ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 579
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

faptul ca cineva nu alege este, in sine, o alegere. iar cei care fac asta isi asuma responsibilitatea... eu am auzit, de la americanii republicani pe care ii cunosc, ca voteaza republican pt camera si senat si HRC pt presedinte.  

 

Iar eu ma intreb de unde stii tu ca Beth Moore voteaza cu el. Pana la urma votezi singur (din fericire) si pe cine votezi este o decizie intre tine si tine. Ceea ce a lasat de inteles este ca s-a indepartat de trump si asta spune multe. Pana si breitbart (nu se poate sa nu fi citit) spune ca este intre trump si HRC.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca multi cred ca e o solutie daca nu voteaza nici pe unul nici pe celalat, dar nu e asa. in felul asta chiar daca nu voteaza, e ca si cum ar vota de fapt pt H.

 

ps. de unde stii tu ca Beth Moore nu voteaza pe Trump a facut undeva asta public? stiu doar ca remarcile lui au adus la suprafata rani adinci din viata ei.

 

Da, pe Twitter.

 

"2/2 My tweets on 10/9/16 had 1 purpose: to speak up for sexually abused women who feel voiceless. I do not endorse/support either candidate."

 

Nu sunt de acord cu tine ca daca nu votezi e ca si cum ai vota pe H.  Dupa cum arata sondajele de opinie acum,  H va castiga oricum iar Trump va pierde cu sau fara voturile crestinilor. De ce sa iti patezi constiinta votand un scumbag ca si Trump?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce se mai intampla?

 

Ciresc prin ziare ca FBI chiar face ancheta in cazul H. Clinton si ca Trump ar fi depasit-o. Care e treaba de fapt?

 

"Biroul Federal de Investigaţii (FBI) a obţinut un mandat de percheziţie pentru emailurile găsite pe calculatorul Humei Abedin, vice-preşedintă a campaniei electorale a candidatei democrate, ca parte a investigaţiei mailurilor lui Hillary Clinton, informează CNN News.

Noul mandat a trebuit să fie obţinut din cauza faptului că autorizaţia deţinută de FBI de percheziţiei calculatorului acoperea numai investigaţia lui Anthony Weiner, fostul soţ al Humei Abedin, anchetat pentru că ar fi trimis mesaje cu implicaţii sexuale unei fete în vârstă de 15 ani.

Noile emailurile private ale lui Hillary Clinton au fost descoperite în momentul în care FBI-ul a confiscat dispozitive electronice ce aparţineau lui Rauschner Huma Abedin, vice-preşedintă a campaniei electorale a candidatei democrate, şi soţului ei, Anthony Weiner. Computerul în cauză ar fi aparţinut lui Anthony Weiner şi a fost confiscat în cadrul investigaţiei acestuia.

 

Obţinerea mandatului are loc după ce Harry Reid, lider al Senatului, avertizase că ancheta FBI ar putea încălca legea. Potrivit acestuia, directorul Biroului de Investigaţii, Comey ar demonstra dublu-standard faţă de abordarea unui subiect sensibil, fiind acuzat că ar sprijini Partidul Republican. De asemenea, reluarea anchetei ar putea încălca unul dintre articolele Constituţiei americane, Hatch Act, care interzice autorităţilor oficiale să influenţeze alegerile electorale.

Articolul în cauză limitează activitatea politică a angajaţilor federali."

http://www.zf.ro/business-international/personajul-cheie-din-scandalul-hillary-clinton-ramane-huma-abedin-vicepresedintele-de-campania-sotul-acesteia-este-motivul-pentru-care-soarta-alegerilor-din-sua-ar-putea-fi-schimbata-15885668

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deja dupa parerea mea s-a trecut demult de saga e-mailurilor in campania asta.

Au fost gasite cica acum (asta am vazut la cnn nu mai caut sursa acum) aprox 650000 de emailuri pe laptopul viitorului fost sot al Humei Abedin (care lucreaza cu Hillary de 21 de ani). Individul este pus sub investigatie pentru ca a schimbat mesage sexuale cu un minor si deci i s-au confiscat tel, laptop, notepad, etc. Abedin spune ca nu stie cum au ajuns mail-urile acolo. Problema este ca scrisoare trimisa congresului de catre directorul FBI este ambigua, nu spune nimic clar doar ca se redeschide investigatia, nu spune nimic despre continutul corespondentei (confidential sau nu), nu spune pe cine investigheaza (pt ca investigatia la inceputul anului a fost Hillary si anturajul ei deci poate viza pe cineva din anturaj). Iar trump profita de ambiguitatea mesajului pt ca in realitate nimeni nu stie nimic...   

 

Acum se vorbeste destul de des de dublu standard cand vine vorba de felul in care FBI abordeaza cei doi candidati (sau poate cele doua partide).

O analiza interesanta in NYT care va poate da o idee de ce foarte multi considera ca favorizeaza una dintre parti:

http://www.nytimes.com/2016/11/02/us/politics/fbi-james-comey-hillary-clinton-donald-trump.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=a-lede-package-region&region=top-news&WT.nav=top-news&_r=0

 

Directorul Comey de la FBI este vazut ca unii o persoana integra dar ceea ce a facut ridica foarte multe semne de intrebare. Este republican, a fost numit de Obama in pozitia in care este acum. A fost "prosecutor in charge of a legal case against Rich from 1987 to 1993. As the U.S attorney in Manhattan in 2002, Comey tok over a criminal investigation of Clinton's pardons. "I was stunned" at the Rich pardon, Comey wrote in a letter to lawmakers in 2008" (de aici: http://www.bloomberg.com/politics/articles/2016-11-01/fbi-surprises-with-files-on-bill-clinton-01-pardon-of-marc-rich). Marc Rich a fost prieten cu Bill Clinton care l-a "pardonat" la sfarsitul mandatului prezidential. Ei bine ieri FBI a facut publice dosarele legate de evenimentul respectiv (http://www.npr.org/2016/11/01/500297580/more-surprises-fbi-releases-files-on-bill-clintons-pardon-of-marc-rich). Nu stiu daca dir. FBI are o problema cu Clintoniii, nu sunt decat speculatii ...

 

Este foarte important pentru americani (pentru foarte multi pt ca pentru unii zboara pe geam cand atentatul la libertate nu-i vizeaza direct) ca FBI-ul (care face parte din Departamentul de Justitie) sa nu se amestece in alegeri. Se pare ca exista o "regula" interna ca 60 de zile inainte de alegeri nu se mai face nimic public, sa nu se influenteze rezultatul.

 

Eu personal sunt foarte suparata, nu locuiesc in State dar avem familie. Si nu numai asta, rezultatul alegerilor va avea influenta pe plan international. Nu vreau sa fac teoria conspiratiei aici dar faptul ca trump si putin sunt chummy chummy si admiratia lui trump pt putin imi displac profund. Adaugand la asta avertismentul lui Andrew Parker de la MI5 legat de rusia, cred ca traim vremuri schmibatoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place mult Hillay - si totusi de ce au ramas aceste probleme cu mailurile? Nu a fost sfatuita tehnic sau de ce a ales acest mod de a comunica?

 

 

cum sa nu stie...stia f bienoar asta a facut toata viata a umblat cu top secret information...incepind cu Watergate.

 

sunt multe probleme grave cu emailurile, in mare, e vorba de neglijentza in serviciu si punind interesele tari in risk.

in timp ce a fost secretary of state (5 ani) a folosit un privat server (ceea ce e total interzis) care putea fi hackuit f usor de oricine , oricind....si oferind acces pe tava tuturor tarilor rivale  la probleme de interes national,top secret information etc...

nu se stie daca a facut din neglijenta si prostie sau intentionat.

e cazul Benghazi, cum de au stiut unde e ambasadorul care a fost omorit...si se speculeaza ca din mesajele ei...

 

se auzise ca chair si un roman I-a hackuit emailurile...dar nu se stie sigur daca e adevarat sau nu.

idea e ca pt un caz ca asta altii fac puscarie.

 

mai e treaba ca intentionat a sters emailuri cand a auzit ca va fi audiata.

 

Bill Clinton s-a intilnit in privat cu attorney general chiar inainte cu citeva zile inainte de a se da sentita si apoi asta I-a inchis cazul...sunt multe chestii stiute si nestiute...o mana spala pe alta.

 

acum poate se va redeschide cazul..si daca madam nu iese presedinte va avea viata grea.

se mai aude ca chair daca iese presedinte, si e scoasa vinovata, Obama poate sa o gratieze pe mandatul lui.

 

 

am gasit asta in wekepedia...nu am timp sa citesc...dar poate intelegi ceva din nebuloasa emailurilor.: https://en.wikipedia.org/wiki/Hillary_Clinton_email_controversy

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum sa nu stie...stia f bienoar asta a facut toata viata a umblat cu top secret information...incepind cu Watergate.

 

 

Watergate a fost Nixon...nu Clinton. Mai incearca. 

 

Bush/Cheney a ascuns 22 de milioane de emailuri...

 

http://www.newsweek.com/2016/09/23/george-w-bush-white-house-lost-22-million-emails-497373.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...