Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Astazi este "Lunea Neagra" in Polonia


Recommended Posts

De citeva zile urmaresc cu multa ingrijorare ce se petrece in Polonia in privinta legii avorturilor. Polonia poate deveni una dintre extrem de putinele tari unde avortul va fi pedepsit cu inchisoare pina la 5 ani si poate deveni total interzis chiar si in cazuri in care sarcina nu e viabila (boli grave) sau sarcini rezultate din viol sau incest. Singurele tari din lume cu legislatie similar de aspra sint Vaticanul si Malta. 

 

Azi a luat loc un mare protest peste tot si femeile au iesit in "greva". Multe s-au imbracat in negru.

Cum se vede din Europa (si Romania) protestul femeilor? 

 

Eu am citit din ziar aici: http://www.latimes.com/world/la-fg-poland-protest-abortion-ban-proposal-20161003-snap-story.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu ce sa zic, e un subiect delicat... Stiu ca Malta are interzis la avort, absolut, indiferent de conditiile in care a fost obtinuta sarcina. Si s-au facut presiuni, dar nu au reusit sa schimbe nimic.

 

Si Polonia avea o legislatie mai dura ref la avorturi, in raport cu alte tari... 

 

De principiu nu sunt de acord cu avorturile, dar nici cu pastrarea sarcinilor provenite din incest, viol, daca mama a avut o boala grava care da malformatii fatului... pai asa, % de copii/oameni bolnavi as creste simtitor... :(( Nici macar Ceausescu nu luase asa masuri draconice, in cazuri extreme (cele scrise mai sus) se permite avortul pana si in perioada comunista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e vorba doar sa le interzica sub absolut orice forma (indiferent de cauze) ci devin criminalizate. Mergi la puscarie ca esti femeie sau medic.

 

Un medic ca fi pasibil de inchisoare daca, de exemplu, va interveni chirugical asupra unei femei gravide sa corecteze un defect fetal (sint operatii care se fac intrauterin inainte de nastere) pentru ca daca fatul moare, devine avort. Citi medici isi vor risca libertatea? 

O amniocenteza are un risc (mic, dar exista)...cine se va angaja sa faca procedura?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mii de persoane îmbrăcate în negru au manifestat sâmbătă în fața Parlamentului din Polonia împotriva unei legi are interzice avortul în această țară condusă de dreapta conservatoare catolică și a cărei legislație era deja printre cele mai restrictive din Europa, a transmis AFP.

 

Săptămâna trecută, propunerea de inițiativă cetățenească depusă de comitetul 'Stop Avortului', care interzice întreruperea voluntară de sarcină cu o singură excepție extremă — atunci când viața femeii însărcinate este în mare pericol—, a fost trimisă Comisiei pentru justiție și drepturile omului a Parlamentului polonez.

Sâmbătă, reuniți sub sloganul 'Gata cu glumele!' la apelul comitetului 'Salvăm Femeile', manifestanții au afișat steaguri în negru și pancarte: 'Stop fanaticilor de la putere', 'E nevoie de îngrijiri medicale, nu de cei de la Vatican' sau 'Vrem medici, nu polițiști'.

Comitetul 'Salvăm Femeile' a anunțat o strângere de semnături în favoarea unei inițiative legislative europene care să garanteze accesul la un avort legal, la educație sexuală și la contracepție.

Apărătorii dreptului la avort au lansat ideea unei 'greve a femeilor' luni în Polonia, pe timpul căreia femeile să absenteze de la serviciu, să se îmbrace în negru și să participe la diverse manifestații în întreaga țară.

Versiunea actuală a proiectului dezbătut în Parlament prevede o pedeapsă care poate ajunge la cinci ani de închisoare atât pentru medici și alte persoane care iau parte la un avort, cât și pentru paciente, însă permite judecătorului să renunțe la a le sancționa pe acestea din urmă.

Clerul polonez, care sprijină principiul general de interdicție a avortului, s-a pronunțat de asemenea împotriva unei pedepse penale împotriva femeilor care fac întrerupere voluntară de sarcină.

Datând din 1993, legea actuală privind avortul în Polonia limitează întreruperea voluntară a sarcinii și nu o autorizează decât în trei cazuri: când există risc pentru viața și sănătatea mamei, când examinarea prenatală indică o gravă patologie ireversibilă la embrion sau când sarcina este rezultatul unui viol sau al unui incest.

În afara propunerii legislative care interzice întreruperea voluntară de sarcină, Parlamentul polonez a decis de asemenea să analizeze o propunere de lege care vizează limitarea practicii fecundării in vitro.

La inițiativa grupului Socialiștilor și Democraților, Parlamentul European va discuta miercuri despre situația femeilor din Polonia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e vorba doar sa le interzica sub absolut orice forma (indiferent de cauze) ci devin criminalizate. Mergi la puscarie ca esti femeie sau medic.

 

Un medic ca fi pasibil de inchisoare daca, de exemplu, va interveni chirugical asupra unei femei gravide sa corecteze un defect fetal (sint operatii care se fac intrauterin inainte de nastere) pentru ca daca fatul moare, devine avort. Citi medici isi vor risca libertatea? 

O amniocenteza are un risc (mic, dar exista)...cine se va angaja sa faca procedura?

Intr-adevar, daca aceasta lege intra in vigoare cu stop avort in orice conditii, atunci si amniocenteza si alte teste prenatale isi vor pierde utilitatea si nu se vor mai face, ca tot nu mai poti intrerupe sarcina, indiferent ce iese la o amnio, de ex (sindrom Down, malformatii fetale etc). 

 

Mi se pare oribil si sa se permita nasterea copiilor proveniti din relatii incestuase... la fel si din violuri, dar parca din incesturi imi suna si  mai horror - caci de cele mai multe ori copiii au probleme psihice, de dezvoltare... 

 

Delicat subiect, in orice caz. 

Dar de ce nu mai sunt multumiti cu legea din 1993? Ca si legea in vigoare este mult mai restrictiva cu privire la avort, in raport cu alte tari...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca azi va fi si in Ucraina un mars asemanator pentru sustinerea femeilor poloneze.

 

Personal cred ca legea asta este o mare Prostie, si sper sa nu fie votata, asa cum este si interventia bisericii in treburile unui stat.

 

Mi-ar placea ca nicaieri in lumea asta sa nu mai fie date legi guvernamentale, statale, impuse de biserici sau adepti prea infocati.

Una e sa cred eu, credincios, ca nu e bine sa fac avort si alta e sa impun altora credintele mele.

 

Multe lucruri din lumea asta ar merge mult mai bine si pacea ar fi pace daca nu s-ar mai permite amestecul bisericii in politica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare incredibil ca in seculul XXI inca trebuie sa protesteze femeile in strada pentru dreptul lor la liber arbitru, pentru dreptul lor la viata. Cati din prea-credinciosii lu' peste (pot sa pariez ca 99% din ei sunt barbati) iau copii nascuti bolnavi sau nedoriti , rezultati din voluri sau incesturi  sa ii creasca ei acasa?! E asa de usor sa fii moral si virtus pe spinarea altora!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu pot să spun decât că daaca votează așa ceva, vor trage ponoasele în viitor, si vor trebui să aibe un sistem social ca nimeni altul, pentru că vor fi abandonați toți copiii născuți cu forța. Din păcate :(

Eu cred ca mai curand se va dezvolta o piata neagra a pastilelor abortive si a turismului in tarile in care este permis avortul. 

 

Iar pentru cele mai putin dotate economic se va mai dezvolta o piata a intreruperilor ilegale de sarcina pe diverse mese de bucatarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...