Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Astazi este "Lunea Neagra" in Polonia


Recommended Posts

Eu nu am inteles ca masura impotriva avorturilor nu a emanat de la biserica, ci doar ca ei sint impotriva pedepesi cu inchisoarea. Acuma cel care a venit cu pedeapsa e interesant de gasit.

 

Mi se pare si mie aberant proiectul de lege in ziua de azi...si Polonia are niste puternice tendinte de dreapta in ultimul timp. Eu chiar cred ca atunci cind o tara se lupta cu niste probleme, primul lucru care se adopta e oarece masura puntiva pentru un segment al populatiei...da iluzia unui control asupra ceva cinid de fapt nu ai control la altceva.

 

Edit ca am mai citit din presa (eu sint in urma rau - sint pe coasta de vest inca).

 

Dupa cum a mentionat si Viviana initial, este periculos cind amestecam religia si legile:

 

"The government is unmoved. It points to a petition, initiated by a hardline advocacy group and signed by 450,000 people, in favour of the new restrictions and the firm backing of the Catholic Church, which now rejects the compromise it accepted in 1993 when the current restrictive abortion regime was adopted.

It ignores polls showing that 74 per cent of those surveyed said they were satisfied with the present law and don't want it changed. And it dismisses estimates that suggest that more than 100,000 women annually get an illegal abortion in Poland or go to neighbouring countries for terminations."

Deci o mina mica de oameni cu sustinerea bisercii vor sa decida pentru majoritate. E aberant. Articolul de unde am luat paragrafele indica si situatia curenta cu un presedinte care nu mai asculta de nimeni altcineva (pun linkul mai jos). Si toate aste pentru cele 1000 de avorturi pe an in ziua de azi.

The BU’s proposal to and contract with the owner is to be tied to a specific level of staff for a specific period of time. The BU is to secure indemnification from the owner and/or the trade contractors in connection with the trade contractors’ performance on this project. The BU is to be named as an additional insured on the trade contractors’ insurance policies. The BU is to ensure that Turner is not responsible for budget, schedule, safety, quality and/or the performance of the trade contractors in connection with their work.

 

http://www.cbc.ca/news/world/poland-abortion-law-1.3789335

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai si In Irlanda e interzis avortul tot pt ca este o tara profund catolica! Singurii oameni pe care eu ii cunosc personal si au cate 8 copii sunt o familie de irlandezi si una de polonezi. Coincidenta? Poate.

 

Sunt curioasa daca reusesc sa faca ceva, dar nu cred ca-i mai intoarce nimeni din cale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Olanda sunt mai multe organizatii  care sprijina libera alegere a femeilor . In 2015  trimiteau in Polonia medicamentele care provoaca avortul cu drona. Atunci sa iei asa ceva nu era ilegal, daca noua lege trece , va fi. 

[offt]  Se cunoaste ca sint la sfirsitul zilei de munca! [|)] Citisem ca aia le provoaca avortul cu drona, din aer si ma gindeam, doamne ce a mai avansat stiinta asta!!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si asta, dar tot vor avea număr mare de scăpări. Stiu destule povesti de pe vremea când era si la noi ilegal avortul si nu au reușit manevrele întreprinse, rezultând astfel copii nedoriți, dar născuți ca nu mai aveau ce face mamele respective.

 

Ca sa nu mai vorbim de mamele care au murit/au fost lasate sa moara pt ca nu au spus cine le-a provocat avortul, copii nascuti cu malformatii din avorturi nereusite, securitatea prin spitale si alte chestii care mai de care mai urate...  Nu cred ca se va ajunge la asta in Polonia, probabil se va creea turismul pt avort. Dar este incredibil ca femeia inca nu este lasata sa aleaga...  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turismul pt avort deja exista, deoarece comform legii actuale avortul este permis doar in situatii de viol, incest, malformatii grave ale fetusului sau daca sanatatea mamei este grav pusa in pericol. Foarte multe femei poloneze merg si avorteaza in Germania, sau isi cumpara pe internet pastilele care cauzeaza avortul [:(]

 

In orice caz, se pare ca guvernul polonez a dat inapoi.

"Jarosław Gowin, the minister of science and higher education, said on Wednesday that the protests by women had “caused us to think and taught us humility”.

The comments appear to indicate that Poland’s conservative leadership will withhold support from the highly unpopular proposal to ban abortions even in cases of rape, incest or when the mother’s life is at risk." ( https://www.theguardian.com/world/2016/oct/05/polish-government-performs-u-turn-on-total-abortion-ban?CMP=fb_gu )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" Proiectul de lege care prevedea interzicerea totală a avorturilor în Polonia a fost respins în comisia parlamentară de la Varșovia.

Decizia cu privire la legea avortului a fost luată la 48 de ore după o manifestaţie de amploare împotriva proiectului de lege.

Votul subliniază, astfel, o schimbare de poziţie a conservatorilor. Pentru ca proiectul să fie abandonat complet, acesta trebuie respins și de plen"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...