Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cafea macinata ajunsa precum caramida dupa zbor


Recommended Posts

Am cumparat un pachet de cafea in SUA iar cand am ajuns in RO dupa ore si ore de zbor era teapana. Imi inchipui ca s-a deshidratat sau poate, de curiozitate, imi explica cineva ce s-a petrecut.

Oricum, ma intereseaza in prezent daca o mai pot salva altcumva decat cu ciocanul, vorba vine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

1. daca pachetul era vidat, atunci e normal sa fie tare inainte de a-l deschide. prin vidare este eliminat tot aerul din cafea si devine foarte dur pachetul (poti sa-i spargi cuiva capul cu coltul unui pachet)

2. daca pachetul nu era vidat, atunci fie era intepata punga si presiunea/altitudinea/umezeala si-au facut de cap, fie punga are o supapa pentru aroma si cam la fel s-a intamplat.

incearca sa desfaci pachetul si sa faci o cafea, de proba. daca e ok, pastreaza cafeaua. daca nu, arunc-o sau pune-o la flori (am inteles ca e un ingrasamant natural foarte bun...sau era vorba despre zatul de cafea ?)

sau, din zatul de cafea iti poti prepara un body scrub foarte eficient si frumos mirositor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum arata pachetul de cafea vidata caci eu nu-s deloc bautoare? Ce am luat nu avea buton din acela de plastic ( asa o recunosc pe cea vidata?) si era moale, se simtea cafeaua macinata inauntru la pipait. Acum e tare, tare si parca ar fi supt aerul din ea. Daca o apas parca s-ar desprinde cateva faramite, dar baza este compacta, nici macar cocoloase nu se face.

Cred ca e pierduta, asa pt baut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...