Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

 

 

Regulamentul e regulament cui nu-i place, ura si la gara. 

Da,asa este,insa ne legam de cunvinte si detalii!Daca nu scrie "par albastru sau verde"e considerat un "atentat"la principiile dreptului de a avea par verde sua albastru.

 

Oare cum de si.au permis aia la scoala fiului Mirelei,sa atrag atentia ca o dunga e gri,cind de fapt nu clar specificat in regulamet?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ai dreptate,asa vad si eu insa ce te faci cu rebelii ce-si vopsesc pletele fara storea parintilor,adica te trezesti pur si simplu peste noapte ,cu ei ...albastri? [:D]

 

Cum ii determini sa-si schimba culoarea pletei?

 

Vorbesc ipotetic,am inteles ca sunt parinti care nu sunt deranjati de asa ceva,accepta daca se intimpla,sau contribuie la linistea "artsitica"a pruncului [:D] ,ce fac cei ce nu sunt de acord,insa sunt pusi in fata faptului implinit?

 

Cum se gestioneaza o asemena situatie,mai ales daca scoala nu.o primeste?

 

Eu am avut copil malebil,insa nu stiu cum as fi gestionat situatia daca ma punea in fata faptului implinit.

A mea nu si-ar face in veci o grozavie din asta in cap. Tine prea mult la sanatatea parului ei si a mea, bineinteles  [:-)))]

Fiecare parinte stie pe ce buton sa apese pentru a-si determina copilul sa renunte. Sigur, daca vrea sa apese pe acel buton.

 

Mai este de discutat aspectul ca nu se trezeste asa aiurea nimeni, ca vrea parul mov si chiar si-l face...

 

Fiecare sa poarte ce culoare de par isi doreste, dar fara a da ochii peste cap ca vezi doamne, lumea e rea si nu accepta manifestarea artistica. Cand hotarasti ca vrei par verde iti asumi aceasta decizie si nu o scoti pe mama la inaintare sa schimbe ea regulamentul scolii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SIncer nu stiu ce e asa greu de inteles, cum la servici nu te poti duce cu plapuma in cap ca esti trimis frumos acasa si ti se mai si taie din salar ca ai pierdut ziua, asa e si la scoala, asa e in societate. Cui nu-i place, tough! 

 

Unii isi doresc si reusesc sa iasa din 'rutina' asta [:)] Altii sunt foarte confortabili cu reguli si fara sa fie nevoiti sa faca alegeri prea multe. Ideal ar fi ca unii sa ii inteleaga pe ceilalti si invers, dar noh...

 

General vorbind, eu ii sustin si de cele mai multe ori admir pe cei diferiti [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu tot citesc subiectul asta si daca ati stii cat de impartita sunt intre propriile mele idei! Asa mi se pare o tampenie sa nu primesti un copil la scoala doar pentru ca are parul tipator! Asa mi se par un atentat la libertatea individului aceste impuneri fara sens - e parul meu si fac ce doresc cu el, daca eu parinte am fost de acord cine esti tu sa impui altceva? Sa ma judeci pentru ca am alt stil? Daca s-ar fi tuns la chelie ce ai fi facut? Apoi gandesc: reguli - pfui ce ti-e si cu societatea asta care scoate reguli dupa reguli, care mai de care mai tampite de parca ar fi ceva ilegal, o faradelege sa ai parul roz bombon daca asa iti doresti. Cum apare cineva care iese din tiparele atribuite de societate, dar fara sa faca ceva imoral si reprobabil, cum hatz trebuie sa-i dam la cap. Ce-i transmit eu acestei generatii: capul plecat sabia nu-l taie sau trebuie sa lupti pentru drepturile tale inclusiv acela de a nu fi uniformizat si a refuza sa faci parte dintr-o masa amorfa? Vine partea cealalta care imi spune ca adolescentul trebuie, elevul trebuie, copilul trebuie invatat sa respecte niste regului ca asa functionam cel mai bine ca societate dupa reguli. DEci fata trebuie sfatuita sa-si refaca culoarea. Pfui, sare-n sus cealalta parte: ce reguli, nu e de-ajuns ca respecta atatea: uniforma, pantoful, sa ia peste 5 ca sa treaca clasa, sa nu chiuleasca ca-i scade nota la purtare, sa nu vorbeasca in ore, sa nu intarzie, sa nu, sa nu, sa nu, sa nu Ca profesorilor le-ar fi greu cu atatea culori in fata ochilor. Dar cei care predau la facultate nu sunt tot profesori ? Nu am ajuns la nicio concluzie. Sau poate ca da?

 

Pfu ce-mi place mesajul asta! Tare tare mult . 

 

Cand era in cl.a 3-a, fata mea cea mica statea cu caciula in clasa. Profesoarele ii tot atrăgeau atenția, ea si-o dădea de sila jos, apoi iar o punea. Oricâte argumente ii aduceau ea nu înțelegea ce făcea gresit. 

Sigur ca la sedinta particulara au adus in discuție asta, eu stiam ca imi spusese acasă. Si eu eram de partea profesoarelor si a regulilor. Pana am stat de vorba cu prietena mea cea mai buna de aici, profesoara si ea. Care mi-a zis direct: ce au draga profesoarele cu fata? Ce are daca sta cu caciula in clasa? La ora mea eu o las! :) Atunci am realizat exact ce zice Viviana mai sus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce am constatat eu in marea majoriatte aici in UK - scolile bune cu rezultate la examene bune sau foarte, elevii respecta  intotdeauna codul vestimentar fara sa comenteze iar parintii il incurajeaza.

In scolile cu probleme, cu rezultate academice proaste,  probleme cu elevii de comportament - intilnesti o groaza de elevi care nu respecta tinuta obligatorie, au cercei, vopsiti,etc......

Eu totusi vad o legatura.....

Da disciplina se impune si prin tinuta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca generalizarile de genul: "daca e vopsit si are cercei inseamna ca e un copil problema care nu invata bine" mi se par foarte periculoase. Mai ales pentru un profesor.

 

Ma apuca risul (si apoi dau in plins) cit de usor ne este sa etichetam niste copii nevinovati. Nu ezitam nici o secunda sa ii busim in mantinela.

 

Trist. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca generalizarile de genul: "daca e vopsit si are cercei inseamna ca e un copil problema care nu invata bine" mi se par foarte periculoase. Mai ales pentru un profesor.

 

Ma apuca risul (si apoi dau in plins) cit de usor ne este sa etichetam niste copii nevinovati. Nu ezitam nici o secunda sa ii busim in mantinela.

 

Trist. 

Nu generalizez,,, spun ce rezulta dupa inspectii in care si tinuta este un criteriu dupa care este 'judecata' scoala ...si in toate cazurileacele scoli au  si probleme de comportament iar rezultate scolare nu foate bune.

Acele scoli sint de obicei cotate satisfactory - si sint puse sub 'special measures' si daca nu se imbunatatesc se pot inchide.

Cum spuneam vorbesc de scolile din UK - in care uniforma este obligatorie si este intrezis vopsitul parului, cercei, tatuaje,......

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...