Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Un exemplu la una din scolile din Uk la inceputul anului asta scolar.

Daoar un citat din articol, resctul articoluilui in link

"Tate has clearly been taking a leaf out of Sir Paul’s book, and good for him. Headteachers have to lay down the law and show that they mean it, and insisting on correct school uniform is the most obvious way to show authority. School is not a form of extended childcare arrangement or a group exercise in sitting around. It is preparation for the rest of your life, and one of the key stipulations is being able to follow simple rules. If you are unable to follow guidance about what shoes you are expected to wear, or that you are required to wear a blazer, then you might well have some problems later on down the line. Personal expression? I don’t think so. The Margate Fifty didn’t seem as much as a group trying to rage against the machine, as a bunch of kids taking a simple, frilly route to the institution of “Can’t Be Arsed. Sir.” "

 

http://www.independent.co.uk/voices/margate-school-headteacher-to-blame-for-sending-home-50-school-children-in-incorrect-uniform-its-a7230196.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie ca profesor nerespectare uniformei  (cu tot ce include ea) imi spune ca 'management-ul' scolii nu are control.

Daca ai impus o uniforma si o tinuta si nu e respectata atunci directorul + restul nu isi fac bine treaba. 

 

Am spus cred ca de 3 ori: daca regulamentul unei scoli particulare IMPUNE tinuta obligatorie, da (nu stiu de cite ori sa repet)...da...copilul trebuie sa se conformeze. 

 

Eu am incercat doar sa spun ca nu-i neaparat un copil rau cel care nu este neaparat in norme. Am exemplificat ca la noi au existat abuzuri cu aceaste regulamente interpretate (la scoala publica, nu particulara...unde tot copilul are drept la educatie).

 

Si, da...insist pe ideea ca este gresit sa etichetam din mers copii (si adulti) pe care nu ii cunoastem. Si nu doar mi s-a parut, dar sint participanti care continua sa ia in bataie de joc (referinte la "grozavii", "inclinatii artistice", samd). Eu am intrebat dar se vede ca nu prea exista raspuns: cu ce dauneaza unui copil parul mov/verde/portocaliu daca deja acel copil face tot ceea ce i se cere (lectii, note, comportament, etc)???? SI este OK ca adulti sa il aducem in batjocura?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu este gresit.

Dar din cite am inteles la scoala fetei in discutie este o tinuta obligatorie....doar ca fata vrea sa faca pe rebela.

Cum s-a mai spus nu o opreste nimeni sa schimbe scoala, dar din cite am inteles mama ei vrea sa schimbe regulamentul scolii. 

 

Nu este gresit sa ma uit la o persoana si sa ii pun eticheta fara sa il cunosc si sa judec in absenta unei imagini complete?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

femeile grase sint niste lacome

barbatii sint niste porci

cainii sint mai destepti decit pisicile

saracii sint de fapt lenesi

tiganii sint niste hoti

 

cam asa ceva...

 

Ha, chiar deasupra postarii asteia m-am oprit cu scroll-ul si am meditat la faptul ca majoritatea celor de aici care cred ca parul vopsit e o rebeliune prosteasca si copilul ar trebui sa isi bage mintile-n cap, sunt si cei anti-gay, anti-musulmani, anti-tigani, anti-grasi etc. As fi vrut sa pot trage o concluzie, dar nu stiu care ar putea fi.

 

Poate ca au avut o viata prea normala / standard?  [:)] 

E un noroc, totusi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este gresit sa ma uit la o persoana si sa ii pun eticheta fara sa il cunosc si sa judec in absenta unei imagini complete?

Exact cum faci si tu acum. Pui o eticheta si judeci in absenta unei imagini complete. Poti tu din 2 sau 3 mesaje scrise pe un forum sa-ti faci o imagine corecta?

Pana n-am citit mesajul asta aproape ca nici nu mi-am dat seama ce tot spui tu de etichete. 

Este posibil sa recunosti in ceilalti ceea ce tu contii de fapt in interiorul sufletului tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum faci si tu acum. Pui o eticheta si judeci in absenta unei imagini complete. Poti tu din 2 sau 3 mesaje scrise pe un forum sa-ti faci o imagine corecta?

Pana n-am citit mesajul asta aproape ca nici nu mi-am dat seama ce tot spui tu de etichete. 

Este posibil sa recunosti in ceilalti ceea ce tu contii de fapt in interiorul sufletului tau.

 

Poti elabora un pic? Sincer nu iti inteleg postarea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1) nu inteleg cum se potrivesc ideeile expuse de tine in relatie cu intrebarea mea.

2) nu cred ca am etichetat pe nimeni. Daca da, atunci te rog indica unde

3) m-ai pierdut total la interiorul sufletulu meu...chiar nu inteleg ce vrei sa zici...sugerezi cumva ca eu prin opinia de a nu eticheta un adolescent doar pentru parul pe care il are, proiectez cumva altceva?

 

Eram sub impresia ca aici impartasim oricum idei si nu discutam persoane...posibil sa ma fi inselat.

 

Bag de seama ca totusi nimeni nu are un raspuns concret la intrebarea mea dar multa lume e inamorata de reguli :) :) :) 

 

Na...fara rebeli, unde am fi? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...