Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

Dupa ce a terminat clasa a IX-a si avea 15 ani si-a dorit foarte mult sa aiba parul vopsit, sa fie in suvite de alte culori, culorile curcubeului. 

Dupa cum am mai spus si inainte regulamentul liceului nu ii permitea decat o singura culoare si aia spre natural.

 

I-am dat voie cu corectivul sa stea asa numai in vacanta.  I-am explicat ca traim  intr-o societate care traieste in frica si respinge anumite manifestari unilaterale ca aducatoare de "molimi"  si ca s-ar putea sa aiba probleme la scoala.

I-am explicat ca trebuie sa-si aleaga bataliile cu grija, in sensul ca lupta trebuie sa o poarte singura daca vrea sa-si dovedeasca siesi ceva. Dat fiind ca are numai 15 ani va fi nevoita sa ma angreneze si pe mine. Si nimic din ce se va intampla ulterior nu va fi meritul ei.

 

Asa ca in vacanta aia a avut parul in diverse culori, niste suvite ba blonde, ba, culoarea vantului turbat. La scoala a avut parul vopsit roscat, apoi negru, o singura culoare.

Cand a implinit 18 ani si l-a facut negru cu varfurile rosii-roscate.

Asta-vara a mers pe negru cu varfurile mov, dar a fost la mare si de la soare s-au facut verzi.

 

Totul s-a intamplat cu acordul meu si sunt foarte multumita de decizia mea. Mi s-a parut, mi se pare inca, cea mai nedaunatoare, frumoasa manifestare de independenta.

 

Pentru ca stiu asa din proprie experienta: 

Adolescenta vine cu nevoia de deveni independent si de a se defini pe sine in incercarea de a-si gasi un drum propriu. Unii au toane, altii sunt rebeli, altii sunt comozi si linistiti.

In perioada asta aspectul fizic e o preocupare majora. Si da atuncii unuii sa rad in cap, altii se vopsesc in culori tipatoare, alti piercing, altii altele.

De fapt ei vor sa se diferentieze de grup, de masa amorfa in care traiesc si sa arate ca sunt indivizi separati.

===

 

Nu, nu e caz de discriminare, nici vorba, nimeni nu a gandit in termenii astia. E un  caz banal de nesupunere adolescentina, nedaunatoare, caruia adultii (profesori psiho-pedagogi) ii atribuie mult mai multa importanta decat ar trebui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai nici nu am spus că fata are altfel de probleme, am exemplificat doar că se poate să ai manifestări de personalitate si fara sa încalci un regulament explicit. De multe ori este explicit în regulamentul scolii interzicerea parului vopsit. Dacă e așa, atunci la vârsta adolescenței bănuiesti cel puțin ca exista consecinte si cântărești bine dacă sa o faci sau nu. si la noi, în liceul de arte, prietenele mele mergeau la școală cu părul verde, nuanță închisă, e adevărat, dar verde, si nu era problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, chiar deasupra postarii asteia m-am oprit cu scroll-ul si am meditat la faptul ca majoritatea celor de aici care cred ca parul vopsit e o rebeliune prosteasca si copilul ar trebui sa isi bage mintile-n cap, sunt si cei anti-gay, anti-musulmani, anti-tigani, anti-grasi etc. As fi vrut sa pot trage o concluzie, dar nu stiu care ar putea fi.

 

Poate ca au avut o viata prea normala / standard?  [:)] 

E un noroc, totusi.

Si vorbind de etichete, asta e un exemplu foarte bun, de etichetare,  cei ce cred ca vopsitulul parului verde la acest subiect e gresit sint automat anti-gay, anti musulmani etc, etc. Nu stiu care ar fi concluzia rall? Nu eticheta ca sa nu fii etichetat? [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma, ok, schimbi regulamentul scolii, dar rămâne în continuare un război surd, nescris sau ne fățiș, între atitudinea profesorilor mai rigizi care nu acceptă chestia asta. Si nu mi spuneți că un profesor nu poate fi mai drastic fără să încalce vreun regulament, ca are multe pârghii de a demonstra că a pus o notă mai mică " pe corect". De ce, ca părinte și că elev sa riști să ți atragi astfel de atitudini de la oamenii intoleranți? E vorba de adaptare, așa cum tu vrei sa fi acceptat ca ești diferit si special, si oamenii rigizi vor să fie la fel de acceptați. Si ei nu trebuie înțeleși, la gunoi cu profesorii rigizi, nu sunt oameni!! Mintea încuiată face parte din același tablou uman ca si mințile luminate, ca si mințile idioate..etc. trebuie să te pregătești pentru a lucra/colabora/tolera multe feluri de oameni si atitudini, dacă ești și vrei sa demonstrezi intr-adevar ca ești diferit si, implicit, superior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, si puțin off topic, mi-am amintit că nu mai nimeream să mi l-aș parul sa crească nu din cauza scolii ( acolo au bănuit că am ceva la par probabil si m-au lăsat în pace), dar din cauza ca ma opreau oameni, femei, pe strada si ma întrebau ba dacă am cancer sau dacă am probleme cu politia , așa că... Diferenta mai rău m-a încurcat . Vrei sa fii diferit în adolescență, dar nu ai idee cum, așa că de multe ori tragi ponoasele judecăților, nu neapărat în școală, si îți dai seama la un moment dat, ca de fapt vrei sa fii acceptat, angrenat în societate, să ai o viață de om normal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce a terminat clasa a IX-a si avea 15 ani si-a dorit foarte mult sa aiba parul vopsit, sa fie in suvite de alte culori, culorile curcubeului. 

Dupa cum am mai spus si inainte regulamentul liceului nu ii permitea decat o singura culoare si aia spre natural.

 

I-am dat voie cu corectivul sa stea asa numai in vacanta.  I-am explicat ca traim  intr-o societate care traieste in frica si respinge anumite manifestari unilaterale ca aducatoare de "molimi"  si ca s-ar putea sa aiba probleme la scoala.

I-am explicat ca trebuie sa-si aleaga bataliile cu grija, in sensul ca lupta trebuie sa o poarte singura daca vrea sa-si dovedeasca siesi ceva. Dat fiind ca are numai 15 ani va fi nevoita sa ma angreneze si pe mine. Si nimic din ce se va intampla ulterior nu va fi meritul ei.

 

Asa ca in vacanta aia a avut parul in diverse culori, niste suvite ba blonde, ba, culoarea vantului turbat. La scoala a avut parul vopsit roscat, apoi negru, o singura culoare.

Cand a implinit 18 ani si l-a facut negru cu varfurile rosii-roscate.

Asta-vara a mers pe negru cu varfurile mov, dar a fost la mare si de la soare s-au facut verzi.

 

Totul s-a intamplat cu acordul meu si sunt foarte multumita de decizia mea. Mi s-a parut, mi se pare inca, cea mai nedaunatoare, frumoasa manifestare de independenta.

 

Pentru ca stiu asa din proprie experienta: 

Adolescenta vine cu nevoia de deveni independent si de a se defini pe sine in incercarea de a-si gasi un drum propriu. Unii au toane, altii sunt rebeli, altii sunt comozi si linistiti.

In perioada asta aspectul fizic e o preocupare majora. Si da atuncii unuii sa rad in cap, altii se vopsesc in culori tipatoare, alti piercing, altii altele.

De fapt ei vor sa se diferentieze de grup, de masa amorfa in care traiesc si sa arate ca sunt indivizi separati.

===

 

Nu, nu e caz de discriminare, nici vorba, nimeni nu a gandit in termenii astia. E un  caz banal de nesupunere adolescentina, nedaunatoare, caruia adultii (profesori psiho-pedagogi) ii atribuie mult mai multa importanta decat ar trebui.

Pai exact ce ai facut tu ar fi trebuit sa faca mama din povestea noastra si noi nu am mai fi avut subiect de discutie.

 

Cred ca e ceva cu virsta asta de 15 ani si parul vopsit in culori vii! Anul trecut in vacanta de iarna i-am vopsit si eu parul lui fiu-miu! Initial vroia si el verde, sau albastru, apoi a hotarit ca vrea negru pana corbului si asa i l-am facut. Pina a inceput scoala s-a dus insa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe nu e vorba de o situatie neplacuta creata intre adult-adult. Deci sub nicio forma nu o poti gandi in felul asta.

E o situatie neplacuta creata intre copil adolescent-adult.

 

Sunt lucruri complet diferite cu tratamente diferite.   Noi suntem adultii si de la noi trebuie sa vina intelegerea, noi suntem cei care detinem cheile, noi suntem cei care ii invatam pe copii sa se adapteze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ha, chiar deasupra postarii asteia m-am oprit cu scroll-ul si am meditat la faptul ca majoritatea celor de aici care cred ca parul vopsit e o rebeliune prosteasca si copilul ar trebui sa isi bage mintile-n cap, sunt si cei anti-gay, anti-musulmani, anti-tigani, anti-grasi etc. As fi vrut sa pot trage o concluzie, dar nu stiu care ar putea fi.

 

Poate ca au avut o viata prea normala / standard?  [:)] 

E un noroc, totusi.

Interesant e ca nu iti dai seama cate etichetari contine postarea ta.  [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In geneal libertatea unui individ se termina unde incepe libertatea celuilalt individ, inclusiv libertatea de opinie.  [8)]

 

Cred ca unii participanti la discutie omit un amanunt. Orice libertate - inclusiv cea de vopsire a parului in timpul scolii - trebuie sa tina cont de regulile impuse si acceptate de comun acord. La scoala, scoala face regulile. E teritoriul lor de control si influenta.

 

Nu cred ca e o problema sa iti lasi copilul sa isi vopseasca parul mov, portocaliu si cu cu suvite fosforescente - atat cat acest lucru se manifesta in timpul liber.  Si chiar mi se pare o incurajare a spiritului creativ.  Dar, in vacanta si timpul liber.

(eu eram in liceu o rebela punk - insa in afara scolii mostly si stiu ce inseamna sa fii rebel)

 

Baiatul meu poarta in timpul liber niste bratari mari de piele neagra - ( e artisit, cantaret, compozitor) insa nu l-as lasa sa mearga asa la scoala pentru ca pur si simplu mi s-ar parea ca ar fi mai degraba o manifestare a unui spirit anti-sistem decat o manifestare a spirilului adolescentin sau creativ (care oricum se poate manifesta in alte feluri)

 

In regulamentul de scoala NU exista referiri la bratari insa eu consider ca nu se potriveste cu uniforma scoala si ca scoala trebuie respectata. Respectul pe care il avem noi parintii, pentru scoala - e cel preluat de copil. E ca un bumerang.

 

Nu exista nici un regulament pe plajele publice care interzic specific statul gol  - insa nu stiu daca as fi de acrdo ca baiatul meu sa faca asa plaja - chiar daca el ar dori ...
Inteleg ca asta m-ar face in ochii unora o limitata ... dar este alegerea si libertatea mea de parinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 I-am explicat ca traim  intr-o societate care traieste in frica si respinge anumite manifestari unilaterale ca aducatoare de "molimi"  si ca s-ar putea sa aiba probleme la scoala.

I-am explicat ca trebuie sa-si aleaga bataliile cu grija, in sensul ca lupta trebuie sa o poarte singura daca vrea sa-si dovedeasca siesi ceva. Dat fiind ca are numai 15 ani va fi nevoita sa ma angreneze si pe mine. Si nimic din ce se va intampla ulterior nu va fi meritul ei.

 

 

Mi se pare foarte corect. Adaptarea in societatea in care traiesti este esentiala pentru o viata buna. Intre timp, poti medida cum poti face unele lucruri altfel.

Si mai e ceva: eu cred ca razboiul trebuie dus doar atunci cand ai sanse sa castigi. Doar de amorul artei nu se numeste razboi. Daca simt ca am o problema cu castigatul dar nici nu vreau sa traiesc supus, mai bine ma pregatesc temeinic ca sa nu las rezultatul la voia intamplarii.

Infrangerea intr-un razboi e dureroasa si nu aduce decat frustrare. Nu rezolva problema. Ba chiar o adanceste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...