Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

Am pus eu linkul cu ceva pagini in urma, viviana a spus ca nu are legatura cu subiectul.

 

Ups...n-am vazut.

Nu are legatura, n-am dorit un nou subiect, mi s-a parut interesant cum o greseala a unor copii a scos in evidenta alte greseli, ale adultilor de data asta. Cu urmari aspre pentru toti protagonistii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Urmarind discutiile (cele la subiect, nu cele de pe langa... [:D]) m-am convins ca "vina" o poarta mama fetei. Nu mi-am dat seama daca cea mica isi doreste cu adevarat sa fie in acea scoala, dar oricum, daca nu isi doreste, e interesant cum mama tine sa-si asculte fata cand e vorba de par, dar nu cand e vorba de scoala... Cred ca parintii si-au impins copilul spre aceasta scoala, desi nu e prea potrivita cu personalitatea ei, cu talentele ei, si, poate, cu dorintele ei. 

Redactor, poate ma lamuresti ce vrea cea mica.  [flo2] Vrea la scoala aia, au ba?

 

PS Din ramasitele unui adolescent rebel, si un adult nu tocmai conformist, simt ca am incercat sa o feresc pe fie-mea de urmarile (dureroase) ale razboaielor impotriva tuturor, cu victorii mai mult decat razlete. Am insistat pe reguli, pe respectarea lor, si felul cum oameni diferiti, sau locuri diferite, au reguli diferite. Dar zau ca parul mov... mi se pare nesemnificativ in ansamblul unui copil cuminte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Introducerea "discriminarii" n-are treaba cu subiectul, subiectul e despre un banal caz de indisciplina scolara.

 

Are treaba. Pentru ca daca este  acceptata o persoana sa nu  respecte regulile scolii atunci ii discriminezi pe ceilalti ce le respecta desi probabil   si ei fiecare in parte ar avea alte dorinte decat cele scrise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa cititi articolul din link. Nu-i despre par mov, insa e mai mult decat atat.

Am cautat cazul pentru ca il stiam de cand s-a intamplat, din "interior".

Nu mai deschid un subiect nou...cred ca nu prea banuim niciunul ce poate fi in spatele scenei invatamantului romanesc, ca pe asta il cunosc eu.

Regulamente exista, sunt sau nu incalcate, e bine sa existe, e bine sa fie si incalcate...

Trageti voi concluziile.

Cert este ca niciuneia din parti nu i-a fost moale.

 

http://casajurnalistului.ro/sincaileaks/

 

citit pritnre rinduri...dar mi-a atras atentia, f urit comportamentul/vocabularul elevilor.

nu treb sa scrie in regulamentul scolii ca treb sa vorbesti respectos nu cu un vocabular asa de mizer mai ales la adresa profesorilor cu care te vezi zilnic.

nu conteaza cit de idioti sunt profesorii, sa se caute alte cai pt a fi destituiti...sa fie penalizati..., dar ca parinte, mi-ar fi rusine sa aflu ca, copilul meu vorbeste asa de un professor, ca are asa vocabulary...si mai ales ca il reflecata in scris negru pe alb pe fb sau alte surse.

asta nu e libertate, asa e nesimtire!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS Din ramasitele unui adolescent rebel, si un adult nu tocmai conformist, simt ca am incercat sa o feresc pe fie-mea de urmarile (dureroase) ale razboaielor impotriva tuturor, cu victorii mai mult decat razlete. Am insistat pe reguli, pe respectarea lor, si felul cum oameni diferiti, sau locuri diferite, au reguli diferite. Dar zau ca parul mov... mi se pare nesemnificativ in ansamblul unui copil cuminte...

 

 

Exact.

Nici eu nu duc ORICE razboi, sunt pro respectarea regulilor, insa sunt niste lucruri care mi se par atat de absurde in context, incat nu ma pot abtine.

 

Spunea cineva, cred ca Rufus, de compromisuri...well...nu toata lumea le poate face, sau nu pe termen lung si mai ales, nu pe alea care altora li se par piece of cake.

 

Si eu am fost un copil care invata bine :))))fii-mea la fel...so let it be purple:))))))

 

Si mai cred ca rebeliunea devine nesimtire doar cand un tert are de suferit de pe urma ei. Ca si aia cu libertatea...pana n-o incalci pe a altora ....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citit pritnre rinduri...dar mi-a atras atentia, f urit comportamentul/vocabularul elevilor.

nu treb sa scrie in regulamentul scolii ca treb sa vorbesti respectos nu cu un vocabular asa de mizer mai ales la adresa profesorilor cu care te vezi zilnic.

nu conteaza cit de idioti sunt profesorii, sa se caute alte cai pt a fi destituiti...sa fie penalizati..., dar ca parinte, mi-ar fi rusine sa aflu ca, copilul meu vorbeste asa de un professor, ca are asa vocabulary...si mai ales ca il reflecata in scris negru pe alb pe fb sau alte surse.

asta nu e libertate, asa e nesimtire!

 

michelle, din pacate asta e realitatea in multe scoli si licee, pe strada, in transportul in comun. se vorbeste urat si tare, se injura de toate alea, fetele - multe sunt vulgare si concureaza cu baietii la injurat si gesturi nepotrivite. ba chiar am observat ca multe fete care nu par a fi de etnie si-au insusit accentul tiganesc si vorbitul tare, cu fai, baga-mi-as si sa-imi faci/dregi....

daca ai stii ce-mi aud urechile cand circul spre casa cu autobuzul si se urca liceeni care ies de la ore...si vorba aia, centrul orasului, cel putin 3 licee bune si cautate...

ba chiar si in institutii si locuri de munca despre care ai crede ca sunt respectabile, se mai vorbeste cateodata urat, intre colegi, dar asta pentru ca se cunosc de mult si isi permit astfel de derapaje. ei se injura, ei se hahaie.

cat despre a penaliza sau da afara un profesor din sistemul de invatamant, practica ultimilor ani ne-a aratat cu varf si indesat ca acest lucru este extrem de greu de realizat, daca nu imposibil.

sa-ti dau exemplu o stire de acum 2-3 saptamani : la o scoala din Bucuresti exista un profesor de desen sarit de pe fix, umbla la bustul gol cautand in gunoaie, persecuta elevii, urmarind sa le dea note proaste celor care au bursa, sa le strice media, ca sa nu mai ia bursa, argumentand ca el munceste de o viata pe un salariu mizer si ca elevii castiga prea usor acei bani.

http://www.infomm.ro/ro/detalii/%E2%80%9Dprofesorul-gunoier%E2%80%9D-umileste-copiii-%C2%ABdomnul-profesor-este-suparat-ca-elevii-iau-burse%C2%BB

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta nu e libertate, asa e nesimtire!

 

In Romania, unii copii vorbesc asa si de la 8-9 ani. Din pacate. Intre ei, in primul rand. Cum spune si @CorinaDani.

 

Intamplator am dat pe youtube peste emisiunea "mama din intamplare". Mi s-a parut fake, pe ici, pe colo. Dar comentariile de sub videouri... sa te tii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...