Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Macar a mers la scoala si n-a stat acasa. Era "secretul" ei. Si era o suvita, nu tot parul, si i-a pasat de regulament din moment ce si-a acoperit-o. Ar fi renuntat imediat la ea daca i-ar fi vazut-o cineva, dar a facut tot posibilul sa nu atraga atentia. Acum probabil nici n-o mai are, stiu c-o avea in ultima luna de scoala, inainte de vacanta, cred ca nu mai avea rabdare. Altceva...Eu, cu copil de aceeasi varsta, cu program de 6-8 ore pe zi, materie multa, teze anuntate, stau si ma minunez cum, dintr-o o ambitie prosteasca (scuzati!) , un elev poate lipsi de la scoala. Intre scoala si par ea a ales parul. Nu mi se pare normal. Poate veti spune ca scoala a ales, si nu ea, dar scoala n-a facut decat sa-i ceara sa respecte regulamentul. De asta am si intrebat ce mai e cu ea. Redactor o cunoaste pe mama ei. Daca as afla c-a gasit alta scoala, ca face homeschooling sau macar ca ia lectiile de la colegi, m-as linisti  [:I] .   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

antmil - sunt complet de acord cu argumentul tau. Insa, cred ca scoala este cea care poate decide ce i se pare decent si ce nu, pentru ca are un regulament. SI cum isi poate interpreta regulile din regulament. E drept interpretabil. Dar asta nu inseamna ca daca nu se specifica folosirea pantalonilor de piele, se poate veni cu ei.

 

Daca scoala decide, ma intreb daca aceleasi reguli de tinuta decenta se aplica si profesorilor... Sau ei au voie cu orice, ca sunt profesori, implicit adulti, si regulamentul este doar pentru scolari? E doar o curiozitate a mea. 

 

Altiminteri mi se pare o noua dovada de 'forma fara fond', unde scoala se cramponeaza de aspect in loc sa fie atenta la continut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Daca scoala decide, ma intreb daca aceleasi reguli de tinuta decenta se aplica si profesorilor... Sau ei au voie cu orice, ca sunt profesori, implicit adulti, si regulamentul este doar pentru scolari? E doar o curiozitate a mea. 

 

Altiminteri mi se pare o noua dovada de 'forma fara fond', unde scoala se cramponeaza de aspect in loc sa fie atenta la continut. 

EU cred ca si profesorii au niste reguli 'nescrise' de tinuta si decenta. Asa cred eu, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EU cred ca si profesorii au niste reguli 'nescrise' de tinuta si decenta. Asa cred eu, 

 

Unii ai mei n-au avut. Erau tineri, flower-power, au zis ca merge si asa. Nu stiu daca restul corpului didactic le-o fi spus ceva, ca schimbari n-am vazut. Poate ca era ceva minor si exageram eu in mintea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...