Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

Eu nu inteleg de ce nu ajunge cuvantul "decent" si  ar trebui mentionata fiecare situatie in parte. 

 

 

Pai uite la costumele de baie Europa vs USA...care-s decente si care nu?

 

Par mov/roz/verde de ce ar fi "indecent"? Ce il face "indecent"?

 

Daca in Bucuresti sint decenta in minijupa, in Abu Dhabi nu mai sint.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu conteaza ce cred eu cetraiesc in Europa ce inseamna decent in America ci ceea ce considera majoritatea traitoare in America drept decent.

Costumele de baie din Europa par decente majoritatii europenilor. Eu de exemplu nu sunt printre ei dar asta este nu am ce face , sunt minoritate.

 

Eu traind intr-o zona compusa din multe nationalitati si culturi si traditii (da, exista si in State zone unde e lumea perfect uniformizata...nu traiesc acolo), sint obisnuita cu "diferit"...pe mine nu ma frapeaza tinuta nimanui daca merg pe strada. Nu intorc capul, nu ma mir, nu dau ochii peste cap. Conteaza in scoala publica (repet, scoala publica care garanteaza accesul tuturor la educatie, nu o scoala particulara unde ALEGI sa mergi) ca toti adolescentii sa fie cumva inglobati. Nimeni nu discuta despre venit la scoala in chiloti...ci despre par de alta culoare. 

 

Ce este indecent in culoarea parului de elicita asa o reactie de respingere (alte forumiste au luat-o chiar in batjocura)? Vorbim de adolescenti...nu de un avocat la Curte Suprema pina la urma. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ese un regulament scolar pe care 99% dintre parintii ce au copiii la scoala il agreaza intelegandu_l toti in acelasi fel.

Daca pentru 1% notiunea de decenta inseamna altceva atunci in nici un caz nu ii poti obliga pe toti ceilalti sa inceapa procedura de specificare explicita a fiecarui caz.

 

Eu tot intreb unde este indecenta in culoarea parului dar se pare ca nu exista chiar un raspuns pentru asta.

 

La scoala baiatului meu sint o droaie de copii cu par colorat, alti au parul lung, alti sint rasi in cap, unele fete sint machiate strident, alti baieti vin imbracati doar in treninuri jerpelite (nu de saracie ci de cool). Este o scoala de 10 din 10 intr-o zona foarte afluenta. 99% din copii merg mai departe la facultati bune si foarte bune. Rata de absolvire este 100% (asta ca nu cumva sa se interpreteze ca este o scoala unde standardele sint ceva care lasa de dorit). 

 

Cumva, profesorii de aici totusi noteaza pe ceea ce stii, nu pe haine si coafuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La scoala copilului tau majoritatea considera decent parul curcubeu deci e OK.

La scoala copilului din discutie majoritatea NU considera decent parul curcubeu deci nu e OK asa.

 

Nu conteaza ce intelegi tu prin indecenta decat la scoala copilului tau dintre cele doua iar ceea ce inteleg eu la nici una macar.

Deci, solutia: fata din povete trebuie relocata la voi la scoala si asa se va respecta regulamentul peste tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pana mai ieri ne bateam cu pumnu in piept sa respectam uniforma scolara. ..ca semn de decenta.Dar parul in 3 culori nu !Si la job, depinde de job nu poti veni colorat in par cu verde..e un regulament oarecum nescris. Grav e ca fata lipseste de la scoala. .grav!

 

Nu stiu cine se bătea cu pumnul in piept. Eu chiar încerc sa înțeleg înverșunarea împotriva parului colorat.

 

Ce este indecent intr-un adolescent dealtminteri cuminte dar care are parul colorat? 

 

Nimeni nu are un răspuns ... nici un motiv. Nimic. Doar ultragiere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...