Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am sfatuit-o pe prietena mea - sa se adreseze PTA-ului (consiliul parintilor si profesorilor din scoala) si sa isi expuna punctul de vedere. Cred ca inainte de a face scandal public scolii - merita o abordare calma care chiar ar putea sa ofere mai multa intelegere.  Intre timp - fata este suspendata de scoala - pana cand vine cu parul ne-verde-mov.

Nu ne mai tine in suspans (sau poate ai scris deja si mi-a scapat mie) in ce tara se petrece totusi actiunea?

Ca am vazut ca ai fost intrebata de mai multe ori. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

da  - asa e - e o scoala rigida.

 

Sa va spun si altceva.

Aici este foarte cald  - iar uniforma de acest sezon a baietilor din ciclul secundar - este cu pantaloni lungi. Insa baiatul meu transpira ingrozitor in acei pantaloni si a luat in cateva zile pantalonii de sport alaturi de bluza scolii.

A fost atentionat de 2 ori si apoi am primit o scrisoare acasa ca este somat sa respecte uniforma scolii - regulamentara si ca atunci cand mai vine cu pantalonii scurti - nu va fi primit in scoala.

Aoleu - ce sa mai vorbesti cu ei - m-am conformat imedia t- ma asigur ca dimineata pleaca cu uniforma completa - pentru ca nu am timp si rabdare sa parlamentez pe seama faptul ca e cald si transpira.

I-am spui copilului meu sa faca o petitie intre colegi - cu cererea introducerii de pantaloni scurti si la ciclul secundar (la cel primar este)  [batcap]

 

Au semnat prea putini ... asa ca a ramas balta proiectul cu pantaloni scurti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redactor, eu stiu asa din Romania. 

Regulamentul intern al institutiei scoala este recomandat a fi urmat, dar nu poate avea caracter de obligatie. Nu este o lege propriu-zisa.

Daca este intrerupt actul scolar prin aplicarea lui scoala poate fi data in judecata si nu are castig de cauza.

 

Daca se adreseaza PTA si in urma discutiilor, ceilalti parinti nu sunt de acord cu realaxarea Regulamentului in ceea ce o priveste pe petenta corect ar fi sa se supuna. Ei or sa calculeze avantajele si dezavantajele acceptarii/neacceptarii unei astfel de situatii.

In astfel de cazuri trebuie sa se tina cont de dorinta majoritatii.

Bineinteles ca poate merge mai departe, dar trebuie sa calculeze bine avantajele si deazavantajele.

 

Eu as fi procedat in alt mod (am facut-o de multe ori asa si am avut castig de cauza)

Cand ataci un regulament si deci pe cei care il aplica ei intra in defensiva. O data acele persoane intrate in defensiva nu mai obtii nimic de la ele indiferent de cata diplomatie dai dovada.

 

Dar daca fata renunta la culoarea parului si reia frumusel cursurile, mama poate merge mai departe cu problema in PTA, la conducerea scolii, presa, inspectorate, unde vrea.

Atunci ea se va situa pe pozitii de superioritate: a dat dovada de cooperare, si acum asteapta ca si scoala sa dea dovada de cooperare.

In felul asta discutiile nu  vor mai arunca partile in defensiva. 

 

Si nu va mai fi privita ca o mama care  impiedica accesul fiicei ei la invatatura. Pentru ca poti fii sigura mare parte din ceilalti parinti exact asa o vor privi pe ea: ca daca fata nu vine la scoala nu e vina scolii ci a ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

corect  - insa in acest moment situatia e blocata pentru ca mama considera ca fata ei are dreptate si ca scoala e inflexibila in opinia ei.

 

DIn ce am inteles de la copilul meu, fata are deja probleme pentru ca repeta anul - anul trecut a avut rezultate foarte proaste si nu a trecut clasa. Poate ca de aici vine si sentimentul de furie al mamei. I dont know. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad care e problema cu pantalonii scurti atat timp cat traiti intr-o tara calduroasa . Atata timp cat lungimea lor atinge genunchiul mi se pare acceptabil . In Bermuda pantalonii scurti sunt dress cod in cladirile guvernamentale . Oamenii se adaptaeaza mediului in care traiesc . Cu siguranta un actual elev in pantaloni scurti va fi capabil sa-si ajusteze tinuta daca lucreaza intr-un office in Canada sau Singapore .

Eu cred ca regulile astea sunt prea rigide .

Daca militam pentru rigiditate in scoli de ce ne opunem rigiditatii Bisericii cand vine vorba de regulile proprii .Toti suntem de acord ca toate trebuie sa avanseze in ritmul impus de societate.

 

Unele scoli au o uniforma atat de perimata dar totusi o pastreaza pentru a demonstra ce ???? Mai vad perin unele locuri copii obligati sa poarte niste uniforme EXGERaTE , cu tot felul de palarii , volane , etc . Reflecta ele ceva sau doar o atitudine perimata , o incercare de a scoate cat mai multi bani din buzunarul parintilor pentru a-i inrola pe copii intr-o forma de segregare .

Cred ca e ridicol sa crezi ca ii place cuiva sa isi imbrace copilul parca ar fi iesit de pe usa unui pension din secolul trecut .

 

Ma intreb cum scoala ii permite fetei sa ramana atatea zile acasa , ii amendeaza parintii sau in cel mai rau caz o inlatura din scoala ? Ce se va intampla cu ea?

Eu stiu ca la noi nu este permisa nici o absenta nemotivata iar parintii care pleaca in vacanta platesc amenzi usturatoare .

 

Daca as fi in locul acelei mame as fi hotarat impreuna cu fata ca parul vopsit in culoarea respectiva nu face casa buna cu scoala , schimbat culoarea , case close .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum a spus Viviana , in momentul acesta conflictul este intre mama si scoala , fata e prinsa la mijloc pentru ca e minora si parintilor le revine datoria de a duce copilul la scoala .

Nu sunt sigura daca PTA poate lua astfel de decizii , chiar si in cazul unei majoritati , cred ca regulile interioare sunt hotarate de Guvernori .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...