Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu ma refer la relatia cu scoala. Ma refer la relatia mama-fiica. Zau ca daca fie-mea ar avea ca singura manifestare adolescentina o culoare zurlie in par, as merge pana in panzele albe ca s-o sustin. Dar deja acolo mi se pare mai mult de atat. In general rezultatele medii sunt accesibile oricui, adica de un 5 poate trage oricine. Faptul ca acea fata a repetat un an pentru rezultate foarte proaste ma duce cu gandul ca problema e mai mare decat culoarea parului... Cred ca e rost de niscai analiza atenta acolo... Poate in anturaj, poate in activitatile extracurriculare... 

Adica, pe bune... fiica ta repeta anul si tu ce faci? O lasi sa stea acasa, "pe bara" pentru ca nu-si schimba culoarea parului? 

Incep sa o vad ca pe o problema de "parinteala" acolo...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu vad care e problema cu pantalonii scurti atat timp cat traiti intr-o tara calduroasa . Atata timp cat lungimea lor atinge genunchiul mi se pare acceptabil . In Bermuda pantalonii scurti sunt dress cod in cladirile guvernamentale . Oamenii se adaptaeaza mediului in care traiesc . Cu siguranta un actual elev in pantaloni scurti va fi capabil sa-si ajusteze tinuta daca lucreaza intr-un office in Canada sau Singapore .

Eu cred ca regulile astea sunt prea rigide .

 

corect, asa cred si eu - insa daca 99% la suta din elevii din ciclul secundar nu intampina aceasta problema pe care o intampina fiul meu - ( si le se pare OK sa vina cu pantaloi lungi) nu am ce sa fac.

Sau - sa imi caut o scoala unde se lasa cu alternative la uniforma - ceea ce nu imi doresc really :) pntru ca eu sunt multumita de aceasta scoala in pofida micilor diferente de opinie in ceea ce privesc pantalonii scurti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un parinte care isi incurajeaza copilul sa lipseasca de la scoala are, clar, o problema de "parinteala".  Mama a ramas frustrata de anul trecut, nu m-as mira sa dea vina pe scoala pentru repetentie. Unii parinti nu se impaca deloc cu ideea si cred ca le-a fost nedreptatit copilul. Unei fete destepte nu ii e greu sa ia note de trecere. Ea n-a luat nici anul trecut scoala in serios, dovada repetentia. Poate nu-i asa, dar cu atat mai mult anul asta imi suna a razbunare pe scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu pantalonii  lungi chiar e absurd, cu cat sunt mai mari, cu atat mai mult transpira. Ar trebui facuti unii dintr-un material mai usor sau trecut la cei scurti. Conteaza pana la urma si comfortul elevilor, chiar nu te simti bine cu hainele ude pe tine. Poate mai puneti problema daca acolo e mereu cald.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cristina - nu stiu de ce - insa, traind inconjurata de multe nationalitati de parinti - am deseori impresia ca generatia actuala de parinti romani (nascuti si educati in Romania) priveste educatia copilului foarte serios.

Nu vreau sa fac nici o generalizare sau sa pun etichete - insa parerea mea de mama romanca este ca - noi am fost invatati sa ii educam pe copiiii nostri la alt standard.

 

In lipsa optiunilor din epoca comunista, am invatat de la parintii nostri ca 'ai carte ai parte'  - si poate acest lucru nu a fost asa de urgent la alte natiuni.

 

Acelasi lucru l-am observat de la unii (NU toti) parinti rusi, evrei sau chinezi. Asta nu inseamna o incriminare a celorlalti ci e doar o constatare. Cu siguranta au si alte natiuni puncte forte in parenting.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Un parinte care isi incurajeaza copilul sa lipseasca de la scoala are, clar, o problema de "parinteala". 

Aici e vorba despre lentilele pe care le are fiecare in viata. Te asigur ca mama nu vede asa - in opinia ei nu ea este cea care incurajeaza pe copila ei sa nu mearga la scoala - ci scoala este cea care limiteaza accesul la educatie a fiicei sale. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...