Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

Eu nu inteleg cum vine asta ? Exista regulament care este doar "recomandat" in a fi respectat ...si daca nu e respectat, cum aplici consecinte ? Ca orice consecinta, absolut oricare este automat atacabila in instanta ...

 

Cu alte cuvinte, orice regulament este de fapt degeaba pus acolo, pentru ca nimeni nu il poate impune sau cine incearca sa il impuna este bun de dat in judecata.

 

Antmil, si mie mi se pare exemplul tau cu alergia la soare putin fortat ... si la scoala e obligatorie prezenta cu exceptia problemelor de sanatate

Mie nu mi s-a parut fortat pentru ca nu am inteles asta ca o referire speciala la alergia propriu-zisa ci ca un exemplu de judecata marginita a unora care fac Regulamentele si nu iau in calcul "cauzele pentru care elevul nu vine in uniforma" 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

THIMC , fata mea nu merge la o scoala privata , iar uniforma de la scolile de stat are si pantaloni scurti sau fusta-pantalon. Se poate purta vara sau chiar si acum am vazut baieti cu pantaloni scurti .

 

In zona mea pantaloni scurti au numai 'Primary School' la scoala secundara, colegiu nu mai e si nu au voie in pantaloni scurti (baietii) fetele da pot sa poarte fusta.

Cind e foarte cald vara au voie sa-si dea sacoul jos  si cravata(daca uniforma contine sacou) doar cu permisiunea profesorului. Cind iese din clasa trebuie sa aiba sacoul pe el pina la clasa urmatoare.

Cind a fost foarte cald (de exemplu) acum 2 ani, au avut voie fara cravata 2 saptamini. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm, la scoala fetelor mele se poarta uniforma. Obligatorie. Primele 2 saptamani se accepta fara, apoi nu mai intra in scoala imbracati in altceva. Mai mult, scoala incepe la 8:30, poarta se inchide la 8:35 si se mai deschide la pauza mare- asta ca sa se inteleaga ca exista reguli... 

 

Nu exista insa reguli privind culoarea parului, piercieng-uri, tatuaje, machiaj. Sunt elevi de la cls I la cls a 10a incl. Cu tot cu gradinita din dotare, estimez ca sunt in jur de 1700 de copii in scoala aia. Par vopsit in culori violente am vazut la 3 fete in tot anul trecut: una avea par turcoaz, una roz aprins si una verde cu galben (ca nu pot sa zic blond). Nu le-a trimis nimeni acasa, nu le-a imitat nimeni, nu s-a vopsit nimeni la fel din cauza lor. Pur si simplu cred eu pt ca si copiii sunt oameni, ca atare isi iau singuri deciziile bazat pe educatia primita, indrumarile de acasa, preferinte personale etc etc.

 

Eu n-am lasat-o pe fii-mea de aproape 14 ani sa-si vopseasca parul pur si simplu pt ca e prea devreme din punctul meu de vedere (are par cret si f uscat, cred ca l-ar distruge). Si daca as lasa-o, nu si l-ar face verde din bun simt. Ea e o artista adevarata, dar are alte cai de exprimare. Cred ca atunci cand iti vopsesti parul in culori asa de violente, la varste asa fragede, cu adevarat vrei sa atragi atentia la ceva. E un semnal de alarma mai degraba decat exprimare artistica...

 

Si cu toate astea, nu are nimic de-a face cu neprimitul la scoala, asa cred eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In zona mea pantaloni scurti au numai 'Primary School' la scoala secundara, colegiu nu mai e si nu au voie in pantaloni scurti (baietii) fetele da pot sa poarte fusta.

Cind e foarte cald vara au voie sa-si dea sacoul jos  si cravata(daca uniforma contine sacou) doar cu permisiunea profesorului. Cind iese din clasa trebuie sa aiba sacoul pe el pina la clasa urmatoare.

Cind a fost foarte cald (de exemplu) acum 2 ani, au avut voie fara cravata 2 saptamini. 

 

 

Absolut , la secondary nu au voie cu pantaloni scurti . A mea e la Primary.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, majoritatea parintilor este cheia cand vorbim despre schiimbarea unui regulament de acest gen.

Antmil,  tu nu ai atacat regulamentul cerand palarie in TIMPII MORTI. Tu de fapt ai atacat comoditatea profesorior insotitori de a se asigura ca fiecare copil dupa acesti timpi morti va fi regulamentar in timpul paradei.

Adica regulamentul se refera la tinuta elevilor la  parada.

Daca ai fi incercat sa introduci sapca in timpul paradei atunci da, ai fi fost in situatia mamei acesteia.

 

Eu nu inteleg cum la o scoala particulara dai asa multi bani desi nu esti multumit. De ce nu o ia frate sa o duca la stat? Tot nemultumita va fi dar ii cumpara si un apartament  macar din ceea ce economiseste.

 

La scolile particulare este foarte greu sa te opui majoritatii si sigur ilogic pentru ca majoritatea a ales sa dea acesti bani tocmai pentru ca scoala respecta ceea ce spune .  Nimeni nu risca o afacere stricandu-si credibilitatea pentru un singur platitor de dragul unicitatii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica, faci presupuneri si tragi concluzii eronate :):)

 

Regulamentul lor se aplica la tot timpul cit copiii erau in afara școlii pentru participarea la parada. Susțineau ca atita vreme cit copiii sint pe trotuar, reprezintă scoala. Nu a îndrăznit insa nimeni sa protesteze faptul ca stăteau in soare. Da, vorbeau părinții pe la toate colțurile, dar nu a luat nimeni atitudine. Știi de ce? Pentru ca unii oameni înghit regulamente nemestecate :) :) :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Susțineau ca atita vreme cit copiii sint pe trotuar, reprezintă scoala. 

 

Sustineau pentru ca le era o grija in plus. De fapt e clar ca diferenta dintre a fi in parada sau  pe trotuar in asteptare sau dupa aceea cu familia la restaurant e clara din moment ce in timpul paradei nici macar nu s a pus problema nerespactarii tinutei. De aii se vede clar ca nu este acelasi lucru. 

 

Nici fata cu parul vopsit nu va fi  data afara daca ar face asta doar sambaa si duminica de ex, s-a mai spus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sustineau pentru ca le era o grija in plus. De fapt e clar ca diferenta dintre a fi in parada sau pe trotuar in asteptare sau dupa aceea cu familia la restaurant e clara din moment ce in timpul paradei nici macar nu s a pus problema nerespactarii tinutei. De aii se vede clar ca nu este acelasi lucru. Nici fata cu parul vopsit nu va fi data afara daca ar face asta doar sambaa si duminica de ex, s-a mai spus.

 

Corect, eu am fost părinte la acea scoala de cind cel mare al meu a început grădinița si pina in clasa 7a...dar tu știi detaliile mult mai bine de cit mine. Este evident, nu? Plus am avut copilul nr. 2 acolo de la Pre-k pina in clasa 4a. Cunoșteam toti profesorii si Direcțiunea dar concluziile tale sint pertinente. Ce sa mai adaug eu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...