Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

Un elev ar trebui sa fie concentrat pe invatatura, nu pe a cere niste false drepturi.

Ma gandesc la profesori, cum ar fi sa intre intr-o clasa, unde capetele elevilor sunt colorate divers, pt ca asa inteleg ei sa-si afirme personalitatea ?

Intr-o scoala, chiar daca nu este impusa uniforma, sunt preferate niste culori neutre. De ce ? Tocmai pt ca elevii sa fie concentrati pe studiat, nu pe a iesi in evidenta, prin orice altceva, in afara rezultatelor la invatatura.

 

 

Un profesor nu se poate concentra pe lectie din cauza parului copiilor? 

 

Stiu ca nu se aplica in Romania, dar ca profesor ce faci cind in clasa ai copii albi, negri, maro, asiatici, indieni, unii cu par blond, altul cret, unii tunsi scurti altii cu parul lung? Inteleg ca e de preferat toata lumea la uniforma perfect regulamentara, dar ce le faci la fete? Ii albesti pe toti ca nu cumva sa sara in ochi? 

 

Nu se poate preda decit daca exista o masa amorfa, neutra in fata ochilor? 

 

Si unde scrie ca nu trebuie sa invete??? D-aia merg la scoala sa invete si profesorii sa le predea, nu sa discute parul copiilor. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tu compari culoarea naturala a pielii cu o culoare artificiala si stridenta a parului ?

 

Nu, nu eu compar asta. Ci incercam sa inteleg de ce unui profesor ii e greu sa se concentreze pe lectie daca grupul din fata lui nu este o masa neutra. 

 

Oare profesorii in India sau Bangladesh unde toata lumea e viu colorata ce or face?

 

Cit de fragil este ego profesorului (si al nostru aici pe forum) de sintem atit de infricosati de cineva care arata asa (poza luata la intimplare de pe net) si cit de putina prestanta are de nu isi poate efectua lectia?

 

 

 

 

post-128087-0-94427900-1476453274_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e nu vorbim de India sau alta tara, vorbim de cateva pagini de fata asta, care a repetat anul si care si-a vopsit parul contrar regulamentului si unii nu gasim nicio scuza sau empatie.

Nu am inteles nici comparatia cu alergia (care este extrem de serioasa) si nu un moft.

 

Edit si eu:  tipa din poza are 14 ani ?! sau despre ce vorbim iar ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e nu vorbim de India sau alta tara, vorbim de cateva pagini de fata asta, care a repetat anul si care si-a vopsit parul contrar regulamentului si unii nu gasim nicio scuza sau empatie.

Nu am inteles nici comparatia cu alergia (care este extrem de serioasa) si nu un moft.

 

 

Nu, nu neaparat despre asta vorbim...ci vorbim de faptul ca nimeni nu are un raspuns de ce este parul colorat o problema si de faptul ca se eticheteaza copii fara noima.

 

Pentru cei care nu concep sa iasa din regulament multe lucruri sint greu de inteles...nu am ce sa fac  [:)]  [:)]  [:)]

 

Poate supunerea la regulament fara cricnire duce la o lipsa de individualism si creativitate...sa nu mai spun de TOLERANTA. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca scoala , si educatia in general se poate face dupa un sablon.Si mai cred ca daca un elev isi vopseste parul mov altii nu vor face la fel .

Am incercat sa scapam de uniformizare , de rigiditate , sa gandim si sa fim liberi dar suntem inca tributari normelor cu care ne-au fost impuse in numele educatiei .

Am invatat ca noi ca profesori trebuie "sa stapanim" , "sa controlam " , "sa ne impunem " , dar toate lucrurile astea vin din respectul si pasiunea cu care vii zilnic in fata copiilor .

 

Circula pe Fb o scrisoare a unei invatatoare catre parinti care avea titlu "Vreau sa ma respecti !" , si enumera motivele pentru care . Mie mi se pare absurda o astfel de abordare .

 

Cred ca ne-a ramas acum sa vorbim doar de princii pentru ca , in cazul fetei , sigur sunt si alte motive pe care noi nu le cunoastem.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sinteti convinse ca daca parul revine la culoarea naturala fata trece clasa?

Toti copiii cu par natural sint automat copii "buni"?

Toti copii cu par colorat sint "rai"?

 

Orice umbra de individualism trebuie spulberata pentru comoditatea profesorilor? 

 

Care e lectia de fapt aici? Nu cumva ne e frica de absolut orice nu e ca noi si trebuie strivit in fasa chit ca nu avem nici un fel de explicatie (tot am intrebat dar nimeni nu stie decit ca "nu e bine")?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...