Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov


Recommended Posts

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici tu nu spui cu ce o ajuta pe fata asta, repetenta, care mai este si in vacanta fortata, din cauza parului vopsit.

 

Si cred ca exagerezi cu strivitul :-)

 

Pai nu eu tin neparat sa o oblig sa faca ca mine...din partea mea, fiecare sa aiba parul care si-l doreste...este sarcina celui care se IMPOTRIVESTE sa dovedeasca de ce are dreptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce conteaza ca a repetat anul, fata trebe sa-si manifeste personalitatea stralucitoare ! :))

 

Domnul Goe in varianta moderna si feminina. :))

 

Sper ca realizezi ca etichetezi un copil pe care nu il cunosti drept Dl. Goe...nu stii ce probleme are fata dar este mult mai fascinant si interesant sa ne batem joc de un copil care nu il cunoastem ca sa se impunem un punct de vedere pe care de fapt nu il putem sustine cu nici un fel de argument valid. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi v-ati gandit vreodata de ce un copil ramane repetent . Nu pentru ca e prost , cu siguranta . Sunt atatea necunoscute .

 

Cam da... pusei eu o lista mai acum 5-6 pagini...

 

Editez ca sa repet ca mie mi se pare problema mult mai serioasa decat culoarea parului... Si sincer, asa cum vad lucrurile acum, acest razboi e cam tot ce-i lipsea.

 

De ce? 

 

Mai fac o lista:

 

1. E circa greu de dus. te poti inhama la el atunci cand stii ca te tine, adica atunci cand stii ca academic, poti rezista "atacurilor" profesorilor care nu digera usor faptul ca tu ai trecut peste limite. Nu cred ca fata este in aceasta pozitie.

 

2. Daca pierde in tentativa de a schimba regulamentul, infrangerea se va adauga celei suferite o data cu repetentia. Nu ajuta la cresterea stimei de sine. Deloc. Mi se pare periculos la varsta ei. Totusi, cred ca deja s-a ajuns prea departe pe aceasta cale, si chiar daca s-ar vopsi de bunavoie, tot ar capata sentimentul de infrangere.

 

3. Daca nu poate tine pasul, in loc sa incerce sa "mute muntii" acolo unde este, ar fi mult mai bine sa-si gaseasca un loc potrivit pentru ea, unde sa-i faca placere sa mearga, sa fie apreciata, nu sa fie privita ca o oaie neagra (repetenta cu parul verde....).

 

Mie mi se pare semnificativ acest esec scolar, fara legatura cu parul.

Parul, din cate cred eu, poate fi... oricum, fara sa stirbeasca valoarea capului de dedesubt. Dar in locul acelei mame, as analiza, si ras-analiza situatia in care imi pun copilul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca realizezi ca etichetezi un copil pe care nu il cunosti drept Dl. Goe...nu stii ce probleme are fata dar este mult mai fascinant si interesant sa ne batem joc de un copil care nu il cunoastem ca sa se impunem un punct de vedere pe care de fapt nu il putem sustine cu nici un fel de argument valid. 

 

Exagerezi cu dreptul unui elev de a intra intr-o scoala oricum ii trazneste, mai ales ca este repetent. Copilul ala ar fi trebuit sa se concentreze pe invatat, nu pe razboiul cu scoala, pt un motiv pueril. Trist este ca nici mama nu-i este un exemplu bun. 

 

Asa vad eu lucrurile, ca mama de fata de clasa a VI a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi cu dreptul unui elev de a intra intr-o scoala oricum ii trazneste, mai ales ca este repetent. Copilul ala ar fi trebuit sa se concentreze pe invatat, nu pe razboiul cu scoala, pt un motiv pueril. Trist este ca nici mama nu-i este un exemplu bun. 

 

Asa vad eu lucrurile, ca mama de fata de clasa a VI a.

 

Trec peste partea bolduita..insa acum intreb: o cunosti indeaproape si pe mama copilul pentru a emite asa o judecata?

 

Eu sint o mama de copil in facultate (copil cu par curcubeu care a terminat liceul la 17 ani cu suficiente credite sa intre in facultate ca si cind ar fii anul doi) si unul in clasa XI (acum revenit la par natural dupa o serie de culori care mai de care mai ne-naturale si care este in primii 3% din scoala)...daca vrei sa comparam experiente de mame :) :) :) 

 

Edit sa adaug: sa nu credeti cumva ca nu am propriile "challenges" cu baietii mei...adolescenta nu-i usoara...si e si mai grea pentru parinte cind chiar incerci sa aplici un mod de educatie care sa sprijine copilul in toate directiile si sa se dezvolte armonios pe mai multe planuri. Ce simplu ar fi sa le spun doar o data si sa execute ca asa le-am spus eu! Ha!

 

Si in experienta mea, cei mai slabi profesori se iau de orice altceva decit cunostintele elevului. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si unde scrie ca nu trebuie sa invete???

D-aia merg la scoala sa invete si profesorii sa le predea, nu sa discute parul copiilor. 

 

Intrebam mai devreme si numai Rufus a raspuns ...

 

Daca privin scoala ca pe o institutie orientata strict pe partea academica, atunci numai asta ar trebui sa conteze si nimic altceva. Prin urmare, tinuta, atitudinea, respectul, slapii, cerceii, fumatul, drogurile, discplina, orice altceva nu ar trebui sa mai conteze. Oricine vrea sa iasa in evidenta, cu orice, nu numai cu un par roz, are dreptul sa o faca atata timp cat performata scoalara este buna.

 

Daca insa privim scoala ca pe o institutie care modeleaza si pregateste copiii pentru a deveni functionali in societate din toate punctele de vedere, atunci apar notiunile de respect, disciplina, incadrat in regulile si normele scolare (care nu au de a face cu partea academica), incadrat in normele de hrana sanatoasa (o problema foarte populara si apreciata), educatie civica, sexuala ...etc, etc, etc. In tot ansamblul asta intra si minora problema a aspectului exterior ...si desigur ca el este definit diferit, in functie de managerii institutiei respective.

 

Nu stiu totusi daca i-as arata cu degetul pe cei mai conservatori, cu atat mai putin nu stiu daca as milita pentru schimbarea acestei reguli ... exista probabil scoli care nu incurajeaza "iesitul din norma" in comportament ci doar excelenta academica ...celelalte (creativitatea artistica in cap, in machiaj, lanturile, tintele, cuiele, unghiile negre, atitudinea rebela, fumatul, bautul, sexul) sunt descurajate.

 

Exagerez cu buna stiinta ... nici fumatul nu are vreo legatura cu performata academica. Nici sexul nu are legatura cu performanta academica si oh, boy, unii din adolescentii astia, brilianti, cred ca chiar s-ar linisti si si-ar mai domoli depresiile daca le-ar calma cineva hormonii . Si totusi in scoli nu se fumeaza, ativitatile si comportamentele sexuale sunt complet descurajate si nici un parinte nu a venit sa ceara tigari si curve la cafeteria scolii ( [:)]  [:)]  [:)] ), motivand ca acestea nu au nici o legatura cu rezultatele scolare.

 

In aceasta nota, nu stiu daca acuzandu-i pe unii de infelxibilitate, nu suntem la fel de judgmental ca si ei ... "infelxibilii" promoveaza in scoli tinuta naturala, atitudinea civilizata, respectul social, ipocrizia comportamentala des intalnita si in lumea adultilor, considerandu-i factori perturbatori in procesul academic ... poate pentru unii este perturbator, poate pentru unii mai putin. De aceea e de preferat ca in cele 6 ore de scoala, toata lumea sa arate si sa se comporte cat mai natural si uniform, astfel incat focusul academic sa fie prioritar.

Nimeni insa nu le interzice exprimarea artistica si cautarea eulul interior in afara scolii ...asa cum nimeni nu le interzice sexul, machiajul, lanturile, cuiele, slapii si sepcile in afara scolii.

 

Da, sunt de acord ca unele regulamente trebuie schimbate / updatate ... exemplul cu copiii care stateau o zi in soare cu capul descoperit este un motiv de protest.

Dar a te lupta cu scoala pentru a-i permite copilului tau sa poarte roz in cap la ore mi se pare un act de rebeliune inutil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...