Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mersi pt info Dea.  [flo2]

Cred ca Dracea face FET pe estrogeni, a facut o prietena. Pe estrogeni ce trebuie avut grija? E mai bine pe natural?

Mersi Piscotel :) [flo2]

Cu fumatul eu aburesc electronica, cu aproape 0 nicotina. De cativa ani ma chinui, am scazut nivotina treptat. Pot sa fumez oricand o țigară si imi place, dar nu mai am pofta aia. Nu stiu daca renunț si la electronica, mi-e frică ca ma apuc de fumat apoi. Asa ca mai stau pana ajung la 0.

Mersi GabyV. [flo2] 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Neatza!

    Maru,sub estrogeni ce ar trebui avut grija:sa nu ovulezi.Si iti spun si de ce:estrogenii ar trebui sa inhibe,adica intr-un corp unde nivelul hormonilor este bun in momentul in care ii dai estrogeni ovarele tale ar trebui sa perceapa ca nivelul estrogenilor e destul in corp si ele ar intra in repaos.Daca ele in schimb produc foliculi,inseamna ca ceva nu e in regula la nivel hipofizar sau se "scurtcircuiteaza" ceva pe parcurs.

    Miha86 de exemplu ovula sub estrogeni si a mers in final pe transfer pe ciclu natural.

    Sorina nu ovula,dar ii crestea progesteronul involuntar de ovulatie sau inhibare...a facut transfer luand in calcul momentul in care progesteronul a inceput sa creasca.

    Daca faci pe estrogeni si endo creste greu si te lungesti cu estrogenii,inainte de a baga cu 2-3z progesteronul verifica nivelul LH si Progesteronul.Daca sunt peste valorile(pe care le-am mai spus,exact ca la fiv) atunci endo a imbatranit si nu va mai fii receptiv.Stiam ca dr meu verifica in timpul fiv E2 si LH(asta mai  inspre finalul stimularii) dar nu stiam logica ultimului si nici valoarea maxima.

    Pe un ciclu natural e cel mai usor,trebuie sa ai folicul si in momentul in care ajunge la 18-20mm il spargi(sau se sparge singur) iar daca endo e minim 7 dupa declansare bagi un minim de utro.Pe varianta natural nu vei avea stresul ca nu esti pe doza buna de anticoagulant,pt ca nu bombardezi corpul cu alti hormoni sintetici si cum ai vazut si tu progesteronul are valori mult mai bune.Daca ceva nu merge bine o poti lua luna viitoare de la capat,costul va fii doar al monitorizarii.

    Acum sa explic de ce e nevoie si de aspenter si de anticoagulant pt ca abia acum am priceput si eu.Stiam ca au actiuni diferite,dar nu intelegeam [batcap] .Aspenterul e antiplachetar si mai babeste spus dizolva "cheagurile" existente.In momentul in care exista procese inflamatoare in corp trombocitele au rolul de a se strange acolo formand niste chegulete/plachete care se lipesc de peretii venelor si pot ingreuna circulatia.Aspenterul impiedica treaba asta si le dizolva pe cele existente(intr-o mare masura) si de acolo pot aparea vanataile.Anticoagulantul are rol de a preveni formarea  trombilor(tot un fel de cheaguri,dar care circula si pot bloca artere).Pe cei existenti in corp nu ii dizolva,eventual ii micsoreaza intr-o mica masura si faciliteaza vascularizatia si in zone periferice unde se stie ca uneori e mai deficitara.

    Cam atat,va pupic!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Velvet si Maru !!!! Va steptam in continuare cu vesti bune si cu beta mare!

Piscotel, bafta la stimulare!!!

Dea, apropo de proaste obiceiuri, fumat, etc….am reluat ritualul de dimineata cu cafeluta (doar jumatate de cescuta) si o bucatica de ciocolata sau prajiturica cu ciocolata. Ufff…d-asta a crescut colesterolul, in loc sa scada…a ajuns la 259!!! Am luat 2 omega/zi, ulei de cocos, dar am papat torturi, prajituri siii…unt...eu zic ca nu am exagerat, dar analiza spune altceva. Asa ca, recomandarea de intralipid se mentine la 10 ml !

Gabyv, sarcina usoara! De cate ori „te citesc” mintea imi zboara la fina mea care va naste la jumatatea lunii viitoare, a doua fetita. Asa ca, la intoarcerea de la cehi o sa ma pregatesc sa-mi scot finuta din spital. Prima finuta care are 1,9 ani nu "vlea" surioara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarumana Dea,

Și eu tot pe natural as vrea ca e P mai mare. Special am verificat si eu dupa ovulatie ca ma enervasem ca la fiv nu crescuse. Deci foliculii punctionati nu prea dau progesteron.

Si deci nici pe estrogeni la FET nu e ovulatie, deci iar nu am progesteron natural.

Mai citesc odata diseară ce mi-ai scris.

Te pup pa [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbeati de natural, sa va povestesc si eu de FET-ul ad-hoc si bio. Ad-hoc ca ne-am hotarat prin z10 a CM sa facem FET, la insistentele barbatului.

  Bio pt ca: am facut un singur eco - in z12 parca, si doar 2 dozari hormonale (inclusiv lh, de care vorbeati), si ET, fara ovitrelle, fara nimic, deci nu am facut declansare. Am mers pe natural natural, facand doar transferul blastocistilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...