Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mersi Lore. Mă bucur ca mi-ai spus.
Si eu am l-am intrebat pe Albu cand făceam fiv cu el si a zis că e ok. Nici nu m-a întrebat de nicotina, dar deja vapam doar cu 3 mg. Asa si acum. Am incercat cu 0, dar chiar nu mai e nimic, decat aroma. :)))
O sa trec si pe 0 in curand.
Și tot de vreo patru ani vapez si eu, cam de cand am început cu inseminarile intai.
La început mi-a fost greu. Acum nu mai poftesc la țigară. Nu stiu cum ar fi sa renunț la electronica. Cred ca mult mai usor oricum. Cu electronica, daca o uit acasa cand merg la carfour de exemplu nu ii simt lipsa, nu cer tigari. Dar daca ies cu fumători la o bere, simt nevoia sa vapez si eu. 
Câteodată ma gandesc ca poate din cauza ca vapez nu imi reuseste fiv-ul.

Mimi vad ca le cam stii. Daca vrei sa iei melatonina sa o iei dupa ovulatie pana cand vine menstra, deci vreo 12-14 zile, depinde cat ai tu faza luteala. Melatonina scade FSH ul si daca iei si in faza de crestere foliculilor, foliculii nu au cu ce sa creasca.

Eu am citit studii in care pacientele luau melatonina inainte de stimulare si alte studii in timpul stimulării. Dar pe stimulare, macar ai FSH din injecții.  Eu la fiv-ul asta nu am oprit imediat melatonina, decat dupa cateva zile de stimulare cand am văzut ca nu cresc foliculii. Probabil foliculii nu creșteau ca ovarele erau inhibate de estrogeni 6 mg/ zi dar m-am speriat si am intrerupt melatonina. Au crescut tot foarte încet foliculii deci nu a fost din cauza melatoninei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Velvet.

Marushelu nu le stiu foarte bine dupa cum vezi ca nu stiam cum se ia melatonina, o sa incerc, deci practic este pentru urmatorul ciclu.

Apropo de stimularea pentru FIV eu am avut doar Puregon de 150, 13 zile si orgalutran de 0.25 din ziua 5. Oare sa nu fi fost foarte buna stimularea?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru multumesc din suflet  [pup]  [floare3] in legatura ca fumezi electronic sau nu si de-asta nu reusesti...hmmm...cum am facut eu totul sa fie f bine.sa nu fumez,ca oricum nu mai fumam atunci,sa beau sucuri de fructe,vitamine,rodii,avocado,el sa fumeze mai putin,sa nu bea bere,sa nu mancam grasimi,carne de porc,etc...si am facut, sa zic asa,pe romaneste,rahatul praf !acum fumez,asa a fost sa fie,sa m-arunc la tigari sa ma ajute un pic psihic,beau vin rosu,cat a fost cald cate-o bere neagra...si...cum vrea Dumnezeu!femeile cu cei mai multi copii sunt fumatoare,alcoolice si traiesc in mizerie sau conditii umile.ca sa concluzionam...fara stres! [alcool]

 

aaa,si mananc orice!si chipsuri.pt ca erau interzise la noi,ma rog la noi de odata,in familie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimi, Da iei melatonina din ziua 14 pana vine menstra, deci e pt urmatorul cum ai zis . M-am gândit ca nu stii de melatonina ca nu prea s-a vorbit si de-aia ți-am scris.  In plus e un hormon care acționează la nivelul hipotalamusului dar nu da dependenta, nu strica nimic luat cateva luni asa  doar in faza luteala, ca noi vrem bebei.  E un hormon al tineretii. Cu cat îmbătrânim mai mult cu atat ne scade nivelul de melatonina pe care il eliberăm noi in timpul noptii. Multe fete pe forumuri străine am văzut ca nu stiu si iau tot timpul. Actioneaza si ca un antioxidant. Studiile alea ziceau ca îmbunătățește mult calitatea ovo eliminând din stresul oxidativ, ceva de genul asta.

In rest ce ai scris tu alea se pot lua tot timpul. Nu interfereaza cu nimic. Daca ti se par prea multe de luat, poti sa le mai alternezi. Mai nou ce vad ca mi-au prescris mai multi doctori, a fost Q10 in total pe zi 600 mg. Vitamina C mi-a prescris Dracea ca ar fi un antioxidant puternic, dar 1000 mg pe zi, adica 1 gram. Si omega, inositol sunt bune. Le alternezi si tu dar Q10 e important poti sa iei mai multe luni la rând. Si inositol la fel poti lua mai multe luni. Mult succes, poate reușiți natural. Ai amh bun macar, si toate sansele la fiv, daca nu cumva reușiți pe natural. Baftă multa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Velvet, asa e. Am avut si eu perioade cu sucuri, mi-a trecut. Cu țigările dupa primele fivuri nereușite ma reapucam pentru o sapt apoi reveneam la electronica. La ultimele fiv-uri mi-a fost usor, nu mai era dependenta mare si nu m-am reapucat de tigari clasice. Ca sa intaresc ce ai zis tu, vara-mea a facut avort de gemeni de curand fumand ca turcu si band la 40 de ani. Si nu e primul avort cu gemeni. Are si trei copii, dintre care doi gemeni. A rămas din greșală de fiecare dată. Si el fumează si bea. Asa ca unii sunt fertili orice ar mânca, bea, fuma. Dar asa mai imi vin intrebari dupa cate un esec cu daca si cu parca. Te pup si iti doresc sa fie cu succes Fet-ul. După transfer macar sa fumezi mai putin, 5-6 tigari, stiu ca fumatul poate afecta implantarea. Sper sa nu ma injuri prea tare. [clo] :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...