Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

Neata! Mi-a venit si mie menstra, il sun pe dr mai pe la amiaza, ca acum sigur face punctii de zor si e prea ocupat, iar eu am nevoie de un pic de timp si putina atentie! In principiu, deseara incep cu Clexane, iar de maine completez cu Gonal. La fiv1 am avut punctie in z12 si transfer in z17, iar la fet, transfer in z16. Oare de data asta mai pot prinde macar transferul cu el daca revine din CO in 7 noiembrie (z18)? Ciclul anterior l-am avut de 29 de zile, iar inainte am avut unul de 25. Imprevizibile, ovarele mele, nu?

   Depinde cat te vei lungi cu stimularea Corinka.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Velvet nici nu vreau sa ma mai sune. Ce sa aflu ca unul are doua celule si celălat inca nu. Si poimâine ca unul are 8 celule dar unul are 5 celule. In ziua 5 sa îmi zică ca unul a stagnat si unul nu, dar nu e bine ca nu a ajuns la blasto. Deja stiu, pot sa ii sun eu pe ei.:)))

Corinka mersi. :)

Dea da, sunt cam masochistă.  [:-)))]  cam asa am facut cu toate in viata, am ales ce a fost mai greu. Am riscat si am pierdut si tot asa.

 

 

 Maru, o sa iti spun filozofia de viata a barbatului: fii optimista, ca dupa vei avea destul timp sa fii trista. 

  Crede in ei, nu ai ce pierde, mi-aduc aminte cum ne-am dus pt ET in z5 la clinica, ne-am asezat la birou, si a venit embrioloaga: dna nu aveti de transferat, astazi in z5 nu este nici unul din embrioni de transferat. Am ramas socati, ce puteam zice? atunci embrioloaga ne-a sugerat sa ii mai lasam o zi sa vedem ce se intampla. I-am lasat, pe cei 2 mai rasariti i-am congelat. Dupa cateva luni, i-am decongelat, si dupa decongelare au evoluat magnific, si acum cresc la mine in burtica - ne pregatim sa trecem in trimestrul II.

  Stiu, si eu credeam, ca minuni se intampla la cei din jur, nu mie/noua.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Dea, tocmai asta e ideea, nu stiu cat va dura. Iar stimularea cred ca dureaza in functie de raspunsul la tratament.

Tu ce ai face in locul meu? Ai incepe deseara ssu ai mai sta o luna ca sa revina doctorul? Anul trecut mi-a recoltat 6 ovocite din 6 foliculi. S-au fertilizat 5 si am obtinut 4 blasto. Din cauza asta ma gandesc daca nu e mai bine sa fac toata procedura tot cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Sincer Corinka nu stiu:(((.Eu sunt obisnuita cu medicul meu si doar in el ma incredere sa ma monitorizeze si punctioneze...de transfer nu sunt curioasa,ca in clinica si ceilalti dr au mana usoara.S-a intamplat la fiv 3 sa ma lungesc cu o zi la stimulare pt a ma punctiona dr meu,plecase intr-o urgenta cateva zile si am pierdut un ovocit,era prea matur.Doua zile m-a monitorizat altcineva,dar el imi transmitea cu ce continui...si am fost constienta ca pot pierde din ovocite ca deja 2 erau prea mari.

   Daca nu ai incredere in alti dr si pleci cu inima stransa mai bine nu mergi...eu am ajuns la concluzia ca un lucru bun se poate iintampla oricand,dar cand incep rau nu se termina bine(cel putin in cazul meu).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba ca nu am incredere in ceilalti, dar ma simt mai confortabil si mai putin stresata cu medicul cu care sunt obisnuita. Si mai increzatoare. In plus, am senzatia ca atat in Romania, cat si in alte parti sau cel putin in Ungaria, fiecare medic ii vede prioritari pe proprii pacienti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor...velvet si Maru  chiar aveti dreptate legat de viata sănătoasă ....de ex eu sunt o persoana care are f mukta grija ce mănâncă. ... va dau un exemplu ....eu nu beau sucuri din 2008 si asta pt ca oricum nu îmi plăceau aveam impresia ca îmi scartaie dintii de la ele, nu mănânc niciodată fastfood, ma aprovizionez cu mâncare de la țară, carne, legume, ouă lapte, pâine....chiar citesc eticheta produselor si sunt o mare amatoare de produse bio....singurul viciu era țigara electronică la care am vrut eu sa renunț desi îmi plăcea gustul ca era de capsuni dar stiam ca sunt arome artificiale....deci intr--un cuvant incerc sa duc o viata sănătoasă dar chiar nu pt proiectul bebe....ci pt ca asa sunt eu si mama mea .....in schimb chiar m-am convins ca nu tine de asta....Si ba chiar mai mult cum ati zis si voi se nasc si se dezvolta copii sănătoși si in cele mai mizere si depravate familii deci....mda nu e corecta viata asta sau cine suntem noi sa decidem ce e corect?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par rea sau rasista, dar va dau un exemplu clar....acum cand am fost ultima data internata in spiatl pt o zi, la etajul de septica pe tot coridorul doar eu si medicul de garda eram....sa zic asa in minoritate.....toate saloanele erau pline de rromi....deci asta e crudul adevar....chiar vb cu medicul de garda caci era si el mai liber fiind duminica si am povestit pe coridor 1 ora si a zis ca e f grav, noi oamenii de rand nu ne dam seama la ce scara inalta se produce aceasta schimbare, caci noi abia daca mai facem copii, eventual 1 max 2 cei mai multi, in timp ce ei fac de la 3 in sus...minim e 2 la ei.....la noi sunt si fff multe cazuri de infertilitate, el a zis ca e plin de cazuri de infertilitate mai ales la cele care ne-am hotarat mai tarziu sa avem copii...ma refer nu la 20 de ani....el zicea ca e un lucru logic si de asteptat oarecum deoarece varsta biologica la femei atinge apogeul la 30 ani, dupa care intra in declin, plus ca bolile de tip endocrin incep la majoritatea cam in jurul varstei de 30, apoi mai sunt si cele de trombofilie, iar explicatie este ca multe femei au reusit sa dea nastere unui copil la varsta de 20 si ceva de ani, iar apoi dupa 30 daca mai vor, descopera probleme de trombofilie dupa pierderi repetate si se intreaba cum de au un copil....e f interesant din punctul unui medic sa privesti lucrurile.....chiar a mai zis, ca desi ei isi incep viata sexuala f repede, raman insarcinate repede si nasc copii, din punct de vedere ginecologic sunt f sanatoase....nu prea schimba partenerii, nu se insala intre ei si de aici nici boli cu transmitere sexuala nu prea intalnesti in randul lor....chiar a zis ca de multe ori noi ne legam de stres....stresul a fost in diferite forme oricand, avand 40 si de ani chiar a zis ca stie si a studiat impactul stresului asupra fertilitatii, are un oarecare procent dar nu e decisiv...chiar zicea...pai ce in timpul razboiului nu a fost tres? a urmat apoi 4 ani de foamete si boli, era mai usor credeti? si s-au nascut copii si atunci si dupa....ba chiar si in lagarele de concentrare de pe timpul nazismului.....mda e chiar interesant, putem filozofa o vesnicie pe tema asta si stiu ca m-am lungit cu povestea, dar pt mine era ff interesant ce am vorbit cu el si ma gandeam sa va impartasesc din cele aflate.... desi cred ca multe dintre noi stiam deja aceste lucruri :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vin cu vesti bune-endometru f bun-9,7,in Z 11 de cm.trilaminar,totul f bine.miercuri imi iau puii mei iubiti la mamica lor  [clo]

 

am 2 intrebari-

 

1.mai conteaza valoarea progesteronului la FET inainte de transfer?din moment ce nu mai ovulez de la estrogeni.

 

2.poate endometrul sa fie prea gros sau sa-si schimbe structura pana miercuri?

 

va multumesc.sunt linistita.Dumnezeu stie mai bine ce e pt mine .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...