Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Da' ce mai galerie imi faceti, fetelor! Va multumesc [flor] Acum ma obligati sa nu va dezamăgesc. Am sa fac tot posibilul. [:-)))] Va pup pe toate si va tin si eu pumnii strânși, sa reușiți si voi. [flo2] [flo2] [flo2]
 

     Maru pe noi nu ai cum sa ne dezamagesti:)))

     Important e tu sa fii ok....si da,ne dorim sa reusesti pt ca ai da speranta tuturor.

     Corinka spor la injectat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu vreau sa par rea sau rasista, dar va dau un exemplu clar....acum cand am fost ultima data internata in spiatl pt o zi, la etajul de septica pe tot coridorul doar eu si medicul de garda eram....sa zic asa in minoritate.....toate saloanele erau pline de rromi....deci asta e crudul adevar....chiar vb cu medicul de garda caci era si el mai liber fiind duminica si am povestit pe coridor 1 ora si a zis ca e f grav, noi oamenii de rand nu ne dam seama la ce scara inalta se produce aceasta schimbare, caci noi abia daca mai facem copii, eventual 1 max 2 cei mai multi, in timp ce ei fac de la 3 in sus...minim e 2 la ei.....la noi sunt si fff multe cazuri de infertilitate, el a zis ca e plin de cazuri de infertilitate mai ales la cele care ne-am hotarat mai tarziu sa avem copii...ma refer nu la 20 de ani....el zicea ca e un lucru logic si de asteptat oarecum deoarece varsta biologica la femei atinge apogeul la 30 ani, dupa care intra in declin, plus ca bolile de tip endocrin incep la majoritatea cam in jurul varstei de 30, apoi mai sunt si cele de trombofilie, iar explicatie este ca multe femei au reusit sa dea nastere unui copil la varsta de 20 si ceva de ani, iar apoi dupa 30 daca mai vor, descopera probleme de trombofilie dupa pierderi repetate si se intreaba cum de au un copil....e f interesant din punctul unui medic sa privesti lucrurile.....chiar a mai zis, ca desi ei isi incep viata sexuala f repede, raman insarcinate repede si nasc copii, din punct de vedere ginecologic sunt f sanatoase....nu prea schimba partenerii, nu se insala intre ei si de aici nici boli cu transmitere sexuala nu prea intalnesti in randul lor....chiar a zis ca de multe ori noi ne legam de stres....stresul a fost in diferite forme oricand, avand 40 si de ani chiar a zis ca stie si a studiat impactul stresului asupra fertilitatii, are un oarecare procent dar nu e decisiv...chiar zicea...pai ce in timpul razboiului nu a fost tres? a urmat apoi 4 ani de foamete si boli, era mai usor credeti? si s-au nascut copii si atunci si dupa....ba chiar si in lagarele de concentrare de pe timpul nazismului.....mda e chiar interesant, putem filozofa o vesnicie pe tema asta si stiu ca m-am lungit cu povestea, dar pt mine era ff interesant ce am vorbit cu el si ma gandeam sa va impartasesc din cele aflate.... desi cred ca multe dintre noi stiam deja aceste lucruri :)

Interesant punctul de vedere al doctorului, buna comparatia cu perioada razboiului.

Ei, va vine sa credeti sau nu, eu la Kaali in Debretin am vazut si tigani si chiar m-am gandit, daca si oamenii astia au probleme de fertilitate...

Cred ca si poluarea contribuie negativ, a crescut nivelul in ultima perioada, radiatiile... Noi eram in crestere cand a fost explozia de la Cernobil, ne-au dat iod la scoala, dar credeti ca a fost suficient? Ce sa ne mai miram ca sunt atatea boli endocrine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Clexane acum o ora si jumatate, deocamdata nicio vanataie. Se pare ca nu mi-am pierdut indemanarea din iunie incoace. Ma ingrijoreaza ca atunci cand golesc aerul din seringa, desi am avut grija sa il ridic la suprafata, parca ies prea multe picaturi de solutie.

 

Corinka, scuze ca intervin, dar mie mi s-a spus de catre asistentii FIV ca la Clexane, spre deosebire de modul cum se procedeaza la injectii in general, nu se scoate bula de aer din seringa, tocmai pentru a nu se pierde din continutul substantei, doza trebuie sa ramana intacta. E specificat acest lucru si in prospect.

Multa bafta si sa fie totul bine!

La fel pentru Velvet si Marushelu, mult succes, fetelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...