Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

cori medrol 32 mg/zi si clexane 0,6 din prima zi de estrogeni.si am luat eu si i-am spus acum dr,ca m-a intrebat,ce mai luati?stie ca am cam citit ceva de vreo 7 ani  [alcool] taxofit metafolin,vit D 8 picaturi/zi si magneziu.aspenterul l-am oprit acum cateva zile.asa mi s-a spus de dr care mi-a facut prima ecografie aici.dar si dr meu a fost de acord.

 

Maru deci cum vrea Cel de Sus  [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Maru,inca nu am deschis linkul dar eu sincer am incercat N variante.La donate sunt clinici care au diferite protocoale cu estrogeni,inceputi din z1,z2 sau dupa sangerare,progresiv sau doza mare de la inceput,etc.

    Ceea ce spui tu ar fii corect in urmatoarea varianta:daca nivelul estrogenilor din corp e normal prin terapie de substitutie hormonala ovarele ar fii puse pe repaos pt ca ar percepe ca primesc destul estrogen si ele nu mai trebuie sa produca....si aici e cu cantec,pt ca daca sunt puse pe repaos nu mai ovulezi,ovarele nu mai produc corp galben implicit progesteron.Dar daca nivelul estrogenilor e mic prin terapie ai hrani organismul,dar tot nu e obligatoriu sa existe ovulatie...ceea ce e cel mai important intr-un ciclu natural.

     De ex in cazul meu,luasem intr-o luna 1cyclo/zi din z1,iar din z14 pe langa asta am bagat si 200utro.Prin z22-23 facusem progesteronul si avea valoarea cam  in jur de 2ng(nu-mi amintesc exact)...ovulatie nu a existat atunci.

     In alta luna incepusem din z1 cu 1cyclo/zi si maream doza cu cate inca 1 odata la 3z,in z14 bagasem 1000utro/zi pe langa cele 3cyclo(ca la atat ajunsesem),existase ovulatie dar proges era in z21 13ng.In cazul meu estrogenii nici nu ma inhiba,nici nu ma hranesc...probabil la nivel uterin s-au pierdut din receptori sau nu ii metabolizeaza ficatul,sincer nu stiu.Eu am vazut multe reusite  pe natural,cand se pastreaza ritmul corpului...si dr meu tot asa face transferuri la pacientele care ovuleaza(in cazul cand au endometru bun).

    Deschid linkul mai tarziu cand ajung la un laptop. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema, Dea. Si eu plec la serviciu, mai citesc diseară. M-a surprins statistica lor, ca sunt diferente mari. Dar vad ca același studiu amintește si de altele de dinainte care au demonstrat contrariul. În studiul lor spun ca reusesc sa faca endo mai bun si ca asa stiu exact care e fereastra de implantare. Ciudat ca de nivelul P parca nu prea scriu, si e un factor important. Poate totusi la nivel local o fi P din suplimente doar ca nu ajunge in sânge sa iasa la analiza? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-au sunat totusi ce la clinica. Am un early blasto si un expended blasto. Se fac 5 zile la ora 16.30, deci nu au chiar 5 zile. Dna embriolog parea ca e mulțumită doar de expended blasto. Early nu e prea bine, nu? Probabil are mai putine sanse la congelat decongelat.

Ce sa zic, e super bine ca am un blasto in toata regula, nu am mai avut niciodata in ziua 5 asa ceva. [:-)))]

Puteau sa se oprească sau sa fie doar morule cum am mai avut.

Va multumesc de încurajari, ati avut dreptate. [flo2]  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Velvet, ai avut dreptate. :)

Ma duc la 4,30 la discutie totusi. Sa ii intreb daca nu ar fi bine sa il mai cultivam o zi pe cel early si sa il congelam maine.

D-na embriolog zicea sa ii congeleze azi pe aceeasi lamela. Cred ca asa fac cum spune ea, dar ma duc să intreb totusi optiunile.

Probabil din astia doi, daca am noroc doar unul ar putea fi sănătos genetic si sa se prinda. Deci are logica sa ii transfer pe amandoi. Dar ma gandesc ca daca il las si pe cel early până mâine, ar rezista mai bine la decongelare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru told you  [clo] ma bucur mult.mergi si vorbeste.si vezi ce spun.nu stiu ce sa spun de cum rezista la decongelare.cam stau si eu un pic cu emotii pt puii mei,desi din ce-mi amintesc de anul trecut din martie,parca a trecut o vesnicie de atunci,ca nu-mi mai amintesc mare lucru  [alcool] ,mi s-a spus ca sunt tot pui buni de Z 5.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Velvet, ai avut dreptate. :)

Ma duc la 4,30 la discutie totusi. Sa ii intreb daca nu ar fi bine sa il mai cultivam o zi pe cel early si sa il congelam maine.

D-na embriolog zicea sa ii congeleze azi pe aceeasi lamela. Cred ca asa fac cum spune ea, dar ma duc să intreb totusi optiunile.

Probabil din astia doi, daca am noroc doar unul ar putea fi sănătos genetic si sa se prinda. Deci are logica sa ii transfer pe amandoi. Dar ma gandesc ca daca il las si pe cel early până mâine, ar rezista mai bine la decongelare.

 

 

 Maru, zici foarte bine, insista.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...