Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

Motisor asa e, nu conteaza care s-a prins pentru tine. Dar pentru o femeie disperată ca mine. [:-)))] Probabil nu imi mai ajunge asigurarea ta ca va rezista la decongelare, as vrea sa stiu ca are si sanse  de implantare.  Poate chiar cel Early B este sănătos genetic. La mine e varsta care ma sperie ca pot fi defecti genetic.
Si nu stiam câți ai transferat, de-aia am intrebat.
Velvet nu stiu inca ce sa fac. Imi vine sa ii transfer de nerabdare dar am avut  trei fiv uri nereusite numai anul asta. Mi-e frica sa nu se încheie prost si acum. Daca aman FET ul, de Crăciun și Revelion o sa mai am la ce spera. 
Mimi mersi. :)
Asa si eu credeam clar ca daca o sa fac vreodata Fet o sa fac pe natural. Nu înțelegeam de ce as baga din nou hormoni.
Am aflat de curand ca la Gynera asta e modelul, cu estrogeni si am inceput sa caut explicatii pe net. O prietena tocmai a facut acolo FET, cu aceeasi doctora, cu estrogeni si a reusit. Si mă întrebam de ce i-a dat estrogeni, ea e si mai tânără decât mine, AMH bun.
Oricum pana acum prin ce studii m-am uitat nu e diferenta mare la rata de implantare fie ca unele studii sustin FET pe ciclu natural, fie ca altele pe ciclu cu estrogeni. 
O să merg pe estrogeni si eu dacă dr-a mea asa procedeaza, ca probabil asa nimereste cel mai bine fereastra de implantare. Rămane sa vad cum sa cresc Progesteronul. Am auzit ca Crinon e bun. Bineinteles și injectabile o sa fac. Nefiind ovulatie in acel ciclu cu estrogeni, nu va exista corp galben care sa produca P.
Oricum inca nu imi vine sa cred ca am doi pinguini. :)
Mai bine ii păstrez acolo, asa de mult am muncit sa ii fac. [:-)))]  E păcat sa ii pierd.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uitasem ca iau Omega 3  [:)] , asa e Velvet si eu cred ca te-au ajutat. Eu iau Omega 3 sub forma de fish oil de la Carlson Labs. Mie îmi pare rau ca pe partea asta nu am luat nimic la primul FIV, dar asa invat ... pe pielea mea. 

La tigari nu am nici un sfat ... din pacate sau poate unul mic maine sa fumezi la jumate si ... poate dupa transfer nu o sa mai simti nevoia. Waw 8 ani si ai revenit, nu pot sa cred. Ai zice ca nu te-ai mai putea apuca dupa atatia ani.

Somn usor ca ai nevoie sa fii pregatita [barza1].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinone am avut si eu si la FIV si la FET, mi l-a adus cineva din Grecia. Mi-am luat pt toata perioada unei posibile sarcini, apropo sper sa mai aiba valabilitate pana la anul, cand mi-o trebui, daca nu sa vad sa il dau cuiva. La mine nu stiu daca a contat. Oricum eu luam si Crinone si Utrogestan, Utrogestanul e o idee mai fluid, pe cand Crinone sta acolo. Nu mai stiu dimineata si la amiaza parca luam Crinone si seara 2 Utrogestan de 200. 

Felicitari prietenei tale!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 
Buna fetelor,
Va multumesc M3ryro  [flo2] si Corinka [flo2] ca mi-ati raspuns pe subiectul legat de suplimente pentru ovocite si imi cer scuze ca nu am reusit sa va raspund mai repede. Ma bucur sa aud ca luand Q10 si Inositol ati avut embrioni mai buni si mai multi. Si eu sper din tot sufletul sa fie o schimbare in bine luandu-le. 
Chiar la Inositol stateam in dubii daca sa-l iau sau nu, ca sa nu se deregleze ceva hormonal de la el, dar m-ati convins si o sa-l iau inainte de FIV.
Eu o sa merg pe Ovoenergen care deocamdata nu a ajuns, melatonina la sfatul lui Marushelu, Inositol si restul tratamentului gen vitamine, aspenter, clexane, prednison.
Velvet iti doresc sa ti se indeplineasca dorinta si sa fie cu lipici embrionii.
Ma bucur pentru tine si embrionii tai Marushelu, sa fie cu noroc cand te hotarasti sa faci transferul. Am citit si eu studiul pus de tine si de unde ma gandeam entuziasmata la un FET pe ciclu natural ... sa nu mai iau hormoni sintetici, sa nu trebuiasca sa astept 3 cicluri dupa ce am luat Cycloproginova ca s-a comportat aiurea estradiolul (a scazut si apoi a crescut putin) si a trebuit sa amanam la momentul respectiv acel FET ... acum nu mai stiu [:)] probabil o sa am timp sa ma gandesc. O sa va mai citesc sigur pe acest subiect. Oricum mi-a sarit in ochi in tabele BMI 22 si cum eu am in minte treaba cu ingrasarea si la cate kg incerc eu sa ajung cu greu, o sa fie maxim doar BMI 20, dar cine stie ... poate o sa conteze.
Va pup si noapte buna!

 

    Mimi,daca recitesti studiul pus de Maru vei vedea ca la indicele de masa corporala e + sau -3,(ceva)...ca la asta m-am uitat si eu:))).Deci se poate si mai "slim" si mai "dundy".

    Cand mergeti la FET pe ciclu inhibat cu estrogeni,dupa 10z de bagat utro sa verificati doza de anticoagulant,pt ca estrogenii sintetici coaguleaza sangele si poate doza profilactica nu e indeajuns.Oricum rezultatul la antifXa vine abia dupa beta,dar e in timp util si eventual se poate mari daca nu iese cum trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Velvetina,legat de fumat iti poti impune "trucuri".De ex:nu fumezi cand stai pe DC ori cand te uiti la un film ori cand lucrezi ceva...etc.Eu asa mi-am impus si le-am rarit bine.La mine nu functioneaza cu intreruptul brusc.Adica functioneaza 1-2luni si apoi la primul obstacol le reiau.Acum sper ca raritul meu sa ajunga la aproape 0:)))

   Eu fug azi la soare,aer...sapt trecuta am implinit 12ani de casnicie si am sarit peste sarbatorire...recuperam azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea felicitari pt anisorii impliniti impreuna ! Maru eu as fii transferat si mai multi dar nu aveam de unde...din 30 ovocite recoltate am ramas cu un zvapaiat rapid si un blasto .... Atat . Crede in ei si vei vedea minunea in bratele tale dupa 9 luni [pup]

 

Velvetica fac supergalerie [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fete  [clo]

 

mimi  [flo2]  din pacate,din cauza problemelor m-am aruncat direct la tigari...am crezut ca imi cumpar un pachet si gata.dar m-a coplesit durerea.si cumva,substanta aia din tigara,am uitat cum ii zice,ceva cu "A"...m-a ajutat.si din pacate nici odihnita nu merg dupa pui,dar cum va vrea Dumnezeu  [:)]

 

deuta  [pup] La Multi Ani fericiti in continuare! o sa incerc sa le raresc.si de maine, sincer?ma simt vinovata sa mai fumez cu puii in burtica,pui pe care ii astept de atata timp..

 

Maru cat te inteleg cu speratul de Craciun!...gandeste-te bine si faci cum iti spune mintea si inima.desi cele 2 nu prea se inteleg niciodata   [clo]

 

ce e cel mai nasol e ca tusesc.si mi se incordeaza muschii si ma gandesc ca le fac rau la pinguinii mei  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...