Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 134


Recommended Posts

Dana la Bioclinica am facut si eu mutațiile. Sunt cam la juma de pret fata de altii. Stiu ca am calculat atunci. Eu am facut multe analize la începutul anului acolo: de trombofilii, si de hepatite, si multe de imunitate ANA, ASMA. M-a costat vreo 1800 de lei daca nu ma însel. Dar strict de trombofilii e mult mai ieftin de atat. Vezi că au pachete pe site, iesi mult mai ieftin cu pachetele. Trebuie sa stai un pic sa le studiezi.
Mi-au iesit MTHFR si gena Pay. Dar nici un dr nu le ia in considerare. Nici Tayfun de la Turci, nici Bolintineanu de la Welborn si nici Dracea de la Gynera.
Si nici NKurile care au iesit f mărite, nu mi le iau in considerare. Dar m-am liniștit ca le-am facut si nu au iesit decat acelea doua mutatii si Nu urile mari.
Dana bafta multa la urmatorul FET!
Corinka multa bafta! Sa ai ovo de calitate!
Velvet nu m-am hotarat!  Mi-e si frica de nereusita. Amhul meu e 0,013 cică. Eu cred ca e 0,13, dar tot mic e, nu prea ma asteapta sa mai strâng bani sa tot incerc. E f scump un fiv si sa obțin doar 1-2 embrioni in cel mai fericit caz...
Asa ca voi fi foarte tensionată de sărbători, iar imi voi pune toate sperantele oricât de zen as incerca sa fiu. Deocamdată sunt linistită că nu m-au grabit cu raspunsul. Pot sa întind coarda pana vine menstruatia si sa anunt ce facem.
Iti tin pumnii sa se prindă amandoi fulgisori.:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

MaruAna, va multumesc, sa va auda Dumnezeu!

Succes si tie, Maru, sa iei o decizie inteleapta!

 

Referitor la crioprezervarea embrionilor, si mie tot asa mi-a spus medicul, ca rezista pana la 10 ani.

 

In legatura cu testul betaHcg, eu am avut pana acum un ET si un FET, ambele cu blasto, iar de fiecare data am fost chemata la beta la 14 zile de la transfer. Pana atunci am reusit sa ma abtin de la teste de sarcina.

 

Si acum, intrebare-ntrebatoare: A folosit cineva Bemfola si cum s-a descurcat? Vreau sa va spun ca efectiv m-am chinuit in seara asta cu aceasta injectie! Nu am putut rasuci pistonul pentru a fixa doza, parca era blocat. Bine macar ca a trebuit sa o fac pe toata (75 ui). Asa ca am injectat din pozitia initiala din care am scos bula, fara sa mai invart pistonul la 75 ui. Dar n-am fost sigura initial ca am injectat tot, asa ca mi-am scos acul din abdomen fara sa-l mai tin inauntru 5 secunde, dupa aceea l-am mai introdus de vreo doua ori ca sa mai apas... Pe cat parea de simplu in tutorialul video de pe net, pe atat a fost de urat in realitate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Melisa si tie la fel!

Marushel o sa ma uit pe site si o sa văd ce au dar chestia e ca eu chiar nu stiu ce sa caut.

Daca poate sa imi spună cineva ce fel de analize sa fac si denumirea lor as fii tare recunoascătoare.

Corinka eu am folosit Bemfola si e tare simplu de folosit,răsucești chestia aceea de sus si apeși.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka, Si eu am fost nedumerita prima data, mai ales că pare ca are de ales doza, am crezut ca a fost vina mea, ca nu citisem nici macar prospectul.(Fiola cu doza unica).

Aveam de facut 400 de bemfola si am facut 300 si din cea de a doua am facut la ochiometru 100, nu am reusit sa selectez.

Am citit apoi ca este single doze. Dar macar ar trebui sa se poata selecta doza si apoi sa se arunce ce nu s-a folosit.

Nu are conservanti si o data desigilata se poate folosi o singură dată. Odata ce ai pătruns cu acul se deschide calea bacteriilor.

Spor la injectat Corinka!

Si ca adusei vorba de single si multi doses, In caz caz nu știați fetelor, Gonalul si altele care sunt multi doses, dupa deschiderea se mai pot folosi 28 de zile pt ca atat functioneaza conservantii (nu stiu cum sa ii numesc, am citit in engleza mai demult)care omoară posibilele bacterii introduse in pen.

De altfel, substanta e foarte buna mult timp doar ca exista un mare risc al infectarii. Riscul creste cu cat intepam mai des penul si cu cat ramane mai mult acul atasat la pen. Deci imediat ce ati facut doza scoateți acul, ca altfel e poarta libera prin care pătrund bateriile.

Va pup pe toate :)

Vad ca Dana s-a descurcat cu alegerea dozei. Si eu cu doza maxima, am reusit. Dar nu am reusit sa selectez mai putin. Nici nu am avut multe ca sa am timp sa învăț.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana uite la linkul de aici. Asta e un pachet de baza. Nu mai stiu nici eu cum am gasit atunci pachetele. L-am gasit doar pe asta acum. Cred ca e suficient, mai ales dupa ce vad ca oricum nimeni nu le ia in considerare.

Si poti sa mai adaugi altele dacă iti mai zic fetele.

La linkul de mai jos adi pachetul de 447 lei, si contine urmatoarele:

  1. Factor V G1691A (Leiden)
  2. Factor V H1299R (R2)
  3. Factor II G20210A
  4. MTHFR C677T
  5. MTHFR A1298C
  6. Factor XIII V34L
  7. PAI-1 4G/5G
  8. Endothelial Protein C Receptor (EPCR)

 

https://bioclinica.ro/analize/biologie-moleculara/profil-genetic-al-riscului-de-trombofilie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut si astea. Si astea ar fi importante. Urmatoarele din urmatoarea postare le-am facut eu extra ca eram disperată ca am avut SOE. Între timp am acceptat ca problema sunt embrionii defecti si nu cine stie ce probleme de imunitate, toate au iesit bine.

Am pus de doua ori, am crezut ca se sterge poza daca editez si m-am trezit cu doua poze. Nu vad de unde sa sterg una, sunt pe telefon.

Eu una nu as mai face nici o analiza, nici macar trombofilii. Nu m-au pus doctorii sa fac si nici unul nu se uita macar pe ele.  Am citit pe forumuri ca multe fete au testat embrionii si au defecte de cromozomi mai mult de 50% din ei. 

Toata lumea are una, doua trombofilii, asta mi-a zis Bolintineanu si pt asta se da Clexane. Doza oricum se stabileste in functie de o analiza de coagulare a sângelui, Dea a tot zis de ea dar tot nu tin minte cum se numeste. 

post-134158-423758_thumb.png

post-134158-424364_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...