Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

8 ani, aparat dentar, pasii de urmat, costuri?


Recommended Posts

Pentru copilul propriu intreb, de data asta.

 

Va avea 100% nevoie de aparat dentar.

 

A avut (si are) dinti de lapte foarte rezistenti, care s-au incapatanat sa nu cada inainte de a aparea cei definitivi, iesirea celor definitivi nu a durut deloc, motiv pentru care am observat tarziu ca au iesit... in spatele celor de lapte, care ii mascau bine.

 

Am mers la un medic stomatolog, lipsit de tact, din pacate, care a refuzat sa convinga copilul sa coopereze.

 

Pana sa gasim alt medic competent si cu tarife normale, ne-am descurcat singuri acasa.

 

Bun, deci ne asteapta aventura asta.

 

Ce pasi urmez? Eu merg des la stomatolog, pentru controale, si ma insoteste. Deci control + radiografii avem asigurate.

 

Pe urma? Am nevoie de un ortodont pediatru sau chestii de-astea? Daca da, recomandari pentru Bucuresti? Nu stiu sa am asa ceva in localitate.

 

Si costuri? Detaliat, daca se poate, oricat ar fi de super-modern si super-bun, ruda cu vreun magnat nu-s.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pana nu va duceti la un ortodont nu ai de unde sa stii daca ii va trebui aparat sau nu. iar acum e cam devreme pentru aparat. undeva pe la 10 ani se pune cel mobil. Patrick are, a costat 720 lei, toate controalele inainte si dupa au fost gratuite. il poarta inca (pentru ca el il poarta maxim 12ore pe zi, când ar trebui cam 16 - minim). a mai costat radiografia panoramica digitala inainte de luarea mulajului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt strambi dintii copilului, incisivii centrali sus sunt si departati vizibil, nici nu cresc perfect paralel, merg usor in V intors. Aproape toti cei noi sunt strambi, pentru ca nu au avut unde iesi din cauza dintilor de lapte, au iesit oblic. Un incisiv lateral a iesit mai sus in gingie decat trebuia, a crescut pe deasupra dintelui de lapte.

 

Si-i cresc si tare greu, colegii lui au de mult dintii noi complet crescuti, iar el... pe 3 sferturi.

 

Medicul meu stomatolog a spus ca incisivii centrali vor iesi drepti si vor astupa golul dintre dintii de lapte, n-a fost asa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun preturile de la noi, sambata trecuta a fost o buna prietena cu fiul ei (12 ani).

Aparatul sus+jos, cu bracketi si diamante verzi, o costa 3,400 de lei. Medicul are contract cu CAS; a platit sambata 1000 de lei, apoi in fiecare luna la reglare plateste 200 de lei pana achita toata suma.

 

O, ce bine ca a gasit asa medic, cu contract cu CAS, e penurie de astfel de medici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...